1/2

God of War 2

Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
"Sonun Başlangıcı"
Aries’i yeni öldürdünüz ve Tanrı’larla yaşamaya başlıyorsunuz, hem de size ihanet edenlerle birlikte. Ama ihanetlere bir son vermeye çalışıyor, ölüler ordusuyla savaşıyor ve de iki kız kardeşi arıyorsunuz.

Kimden mi bahsediyoruz? Tabiî ki…

Kimden bahsettiğimi herhalde tahmin etmişsinizdir. O artık bir Savaş Tanrısı. O Kratos. Hastayım ona… Eski oyundaki aksiyonu gördüğümüzde yeninin nasıl olacağını ve neler getireceğini merak ediyorsunuzdur herhalde. İşte size bunlarla ilgili bazı ipuçları:

1- Birincinin aksiyonunun içine gömülmeyen kalmamıştır herhalde. Sony’den gelen bilgilere göre ve şimdiye kadar ki yayınlanan videolara dayanarak oyunun daha akıcı ve seri göründüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca birinciye sadık kalınarak kontrollerde bazı gelişmeler olduğu söyleniyor. Bunları anlata anlata bitiremeyeceğimizi biliyorsunuz, ama anlatmaya devam edeceğim. Mesela oyunun aksiyonu hikayeye bağlı olarak artacakmış. Dolayısıyla siz oynadıkça içine girecek içine girdikçe daha da Kratos olacaksınız. Zaten bulmacaların nasıl olduğunu birinci God of War’dan biliyorsunuz. Dolayısıyla da ikincide de aynı düzeyde olacak gibi görünüyor.

2- Gelgelelim hikayesinin detaylarına. Bunu ilk bilen siz olacaksınız. Oyunumuz “Sonun Başlangıcı” sloganıyla başlıyor. Bununla ilgili sorulan sorular genelde cevaplanmasa da bizim elimize geçen bilgiler gösteriyor ki, bu oyun Playstation 2’deki “Son” ve Playstation 3’teki “Başlangıcı” yaşayacak. Mesela burada çok büyük boss’lar görmeyeceğiz. Büyük Boss’tan kastım kalıp olarak büyüklük değil, tabiî ki Aries gibi büyüklük. Ama içerisinde miniboss’ların olduğu yoğun aksiyonlu bir yapımı hepimiz heyecanla bekliyoruz.

3- İçerisindeki yaratıkların yani savaştığımız şeylerin neye benzediğini size söyleyeyim. Bir kısmı yarı insan yarı boğa türü yaratıklar, bir kısmı da insana daha yakın, fakat yüzleri tam oturmamış yaratıklar. Bir de iskeletleri de unutmadan ekleyeyim.

4- İnternette oyunun demo’sunu izleyebileceğiniz sayısız kaynak var. Bu kaynaklardan birisinde Kratos’un yaratıkları ne kadar güzel bir şekilde parçaladığını izledik ve bayağı da etkilendik doğrusu. Projede gördüğüm yeniliklerden birisi de, Kratos’un öldürme biçimleri. Bunlar eskisine göre daha akıcı ve vahşi görünüyordu. Karakterimiz yaratığı parçalayacağı zaman onun dizinden zıplayıp kafasını koparıyordu. Ortaya sıçrayan kanlar da cabası. Yani oyun içerisindeki etkileşim gerçekten çok iyi.

Niçin Playstation 2?

Gelgelelim en büyük soruya! Evet, “God of War II oyunu niçin Playstation 3’te değil de Playstation 2’de çıkacak?” diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Sony tabiî ki yeni konsolunu da düşünüyor. Ama şu anda dünyada milyonlarca konsol satılmış durumda ve bu konsola yapılacak bir oyun, nerden baksanız milyonlar satıp Sony’yi ihya edebilir. Yani sizin anlayacağınız bunların da içerisinde ufak tefek siyaset var. Ayrıca bazı kaynaklara göre de Playstation 3’ün grafik işlemcisi bazı noktalarda sorun yaşatıyor. Ben bunu duyunca çok şaşırdım, çünkü yeni nesil konsol bu! Böyle bir şey yapması bana mantıksız geliyor. Ama en azından bu beni mutlu etti. Çünkü şu an elimdeki konsol Playstation 2 ve ben de bu yapımı oynayabileceğim. Bu da en güzel neden.