1/4

God of War 3

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Kratos'un bir derdi var sanki?
God of War 2 bitti, kafalar Olympus’da kaldı. İnsan o anda nasıl geçecek bu zaman diye düşünüyor, sevdiği bir şeyin devamının gelmesini beklemek, belki de en zor ama bir o kadar heyecanlı zamanların yaşanması demek. E3 2008’de gözler elbette Sony’nin üzerindeydi, haydi nerede bu GOW3 diye beklerken CGI olarak hazırlanan kısacık bir tanıtım videosu ve her şeyin kaos olacağını söyleyen bir Kratos çıktı karşımıza, ne yalan söyleyeyim pek tatmin edici değildi. O grafikler gerçek mi değil mi tartışmalarının arasında geçen koca 1 yılın ardından, tabii arada gösterilen ve kimilerinin beğenmediği, kimilerinin ise beğendiği kısa bir Gaia görünümlü videoya da göz attık. Ama E3 2009 gelip çattığında ise, herkes bambaşka bir dünyaya girdi adeta… Uzun mu uzun, doyurucu mu doyurucu dolu dolu bir GOW3 demo ile çıkageldi Sony. Gösteriden sonra elbette üzerinde uzun uzun konuşuldu, ama işin bir de “Ah bizde o demoyu oynayabilsek” diyen oyuncu tarafı vardı. Zaman içinde GOW 1-2’nin PS3 için olan özel paketi duyuruldu, sonra bu E3 2009 demosunun bu paketin içinde olacağı belirtildi. Daha sonra bir Blu-ray filmin içinde de yer alacağı açıklandı derken, Sony sürpriz yaparak bazı PS3 kullanıcılarının e-mail adreslerine birkaç rakam attı.

Rakamlar altın yumurtladı!

O güzide kodun girilmesi üzerine karşınıza beklenmedik şekilde, ama özlemle yanıp tutuştuğunuz God of War 3’ün E3 2009 demosu çıkıyor. Hızlıca indirmeye koyulsanız da, adeta bir tam sürüm oyun edasında olan demo tam 2.6 GB boyutunda. Arada geçen saatleri hızlıca ileriye sararıyor ve demonun karşısına geçtiğim ana geliyorum. Efsane müzikler yine iş başında, daha dakika bir gol bir, oyun kulağınızın pasını dahi siliyor. E3 2009’dan bu yana neredeyse her gün bir video ve resim yayınlandı bu demo bölümünden, dolayısıyla ilk gördüğümüz heyecan yok, en azından bende olmadı. Ekranın büyük bir kısmına psikopat bakışlı, ruh ve sinir hastası olan Kratos kafasının yarısını sokmuş. O anda yanınızda küçük çocuklar varsa uzaklaştırmak en iyisi… Bu küçük dipnottan sonra “Start” diyerek, kameranın yavaşça Kratos’un tüm endamını sergilemek için uzaklaştığını ve tepemizden viyaklayan Helios’un geçtiğiniz görüyoruz.

God of War 3
"Kratos'un modellemesi bir harika, demoda start dediğiniz anda karşınıza gelen Kratos'un endamı kısa süreli bir şaşkınlık yaratabilir."

Tüm duyu ve organlarımızla artık GOW3 oynamaya hazırız. Birkaç insancığı kovalayan, iskeletimsi yaratıklar yani Undead Legionnaire’ler ise bize saldırmaya geliyor. Yapımın neredeyse hiç değişmeyen kontrol mekaniği, sanki GOW2’yi dün bitirmişsiniz ki, belleğinize o derece işlemiş. Anında kesiyorsunuz düşmanları, şunu da belirteyim oyunda herhangi bir zorluk seviyesi seçme imkanı verilmemiş, o yüzden hangi zorluk sevisinde oynadığımızı bilemiyorum, ama demonun oldukça kolay geçtiğini söyleyebilirim. Şahsen normal seviyede bile değil bana kalırsa.