1/2

God of War: Ascension Beta İzlenimleri

Berkant Jeff Akarcan 20.12.2012 - 15:35
Tanrıların arabaları olabilir de, tanrıların savaşçıları neden olmasın?
Bugüne dek hep tanrıların, yarı tanrıların, titanların, tanrıların gönderdiği bindirilmiş kıtaların ağzını burnunu kırdık. Mecazi olarak da değil, bugüne kadar çıkmış tüm God of War oyunlarında hep kafaya çalıştık. Ama yıllardır tüm aksiyon oyunları arasında, tek bir konsola özel olmasına rağmen büyükler ligine girmeyi başaran God Of War için tüm hayranların buluştuğu ortak bir nokta vardı: “Acaba GOW’un multiplayer’ı olsa nasıl olurdu?”

Hemen cevap vereyim; çok güzel oluyormuş.

God of War: Ascension Beta İzlenimleri

İki gündür God of War: Ascension’un multiplayer’ının kapalı betasını oynuyoruz ve bir türlü doyamadık. Durmak bilmeyen aksiyon ve dünyanın dört bir yanından sizin gibi oyuncularla tabiri caizse ölümüne bir müsabakaya girmek fikri, God of War dünyasıyla birleşince tanrıların sunduğu nefis bir ziyaret olmuş.

Lafı çok uzatmadan ve sizleri daha fazla meraklandırmadan oyunun nasıl olduğunu anlatmaya başlayalım. Benim özellikle en sevdiğim oyun modu “Tanrıların Takım Beğenisi” oldu, o yüzden onunla başlayacağım -ki zaten betada henüz iki tane oyun modu var. Tanrıların Takım Beğenisi (ya da orijinal ismiyle Favour Of The Gods) aslında oyunun multiplayer özelliğinin imzası haline gelmiş olan ve videolarda da gördüğümüz Polyphemus’u zincirlerinden kurtarmaya çalıştığımız olan mod. Adından da anlaşılabileceği gibi takım olarak kapıştığınız mod Kayıp Ruhlar Çölü’nde geçiyor ve klasik Team Deathmatch moduna ek olarak, Battlefield serisinden de alışık olduğumuz bir noktayı tutma dinamiğini de içeriyor.

God of War: Ascension Beta İzlenimleri

Dörder kişilik iki takımın birbirine kafa göz giriştiği modda asıl amaç, noktaları tutarak harita hakimiyetini ele geçirmek ve tek gözü kalmış Titan arkadaşımız Polyphemus’u zincirlerinden kurtarmak. Ama oyundaki aksiyon o kadar yoğun ki, bunu başarabilen bir takım henüz göremedim. Tanrıların Takım Beğenisi’nde özellikle haritanın hakimi olan takım belli bir puana ulaştığında gökten inen Olimpos’un Mızrağı ortalığı iyice karıştırıyor. İki takımın tüm üyeleri de bu mızrağı ele geçirmeye çalıştığı için çarşı pazar karışıyor, altı pas içinde yaşanan karambollerde kim hayatta kalırsa kendini şanslı sayıyor.

Aslında oyunun bu dövüş dinamiklerine alışmak için bir kaç maç yapmalısınız, zira neler olup bittiğini hemen anlamanız oldukça güç, olan biten karambolden başka bir şey değil çünkü alışma evresini bitirene kadar. Ascension’un multiplayer yeniliğinin dövüş dinamiklerini iyice hatmetmek içinse ikinci oyun modu olan Tanrıların Beğenisi’nde biraz vakit geçirmenizi tavsiye ederiz. Zira Herkül’ün Arenası’nda vuku bulan bu modda dört oyuncu olarak yuvarlak bir arenaya giriyorsunuz ve süre / puan limitine erişene dek kim kime dum duma oluyor. Bildiğimiz Deathmatch (ya da Free For All) modunun GOW: Ascension uyarlaması olan Tanrıların Beğenisi’nde geçireceğiniz ilk dakikalar, sinir bozmaya açıkçası birebir. En azından beta aşamasında öyle.