1/2

God of War: Ascension - İlk Bilgiler

Mahmut Saral 2.05.2012 - 16:44
Yükselişe tanıklık edin!
Yeni God of War oyunu Ascension duyuruldu ve uzun süredir devam eden heyecanlı bekleyiş sona erdi! Bir kez daha Kratos ile buluşacak olan PS3 sahipleri, bu kez daha önce seride karşılaşmadıkları özelliklere de merhaba diyecek. Bunlardan en önemlisi de multiplayer oyun modları tabii ki!

God of War: Ascension, Kratos'un ailesinin öldürülmesinin altı ay sonrasında başlayacak. Ares ile anlaşma yapan kahramanımız, Blades of Chaos'u alıyor ve yollara düşüyor. Açıklananlara göre bu yapım, God of War 4 değil, çünkü God of War 3'ü devam ettiren bir yapım değil. Bu yeni maceradaki Kratos'u, önceki oyunlardakilere nazaran daha insancıl ve güçsüz göreceğiz. Bir nevi onunla birlikte yavaş yavaş yükseleceğiz... Kombolar, mini oyunlar, bulmacalar gibi elementler de her God of War oyununda olduğu gibi, Ascension'da da yer alacak.

God of War: Ascension - İlk Bilgiler
Şimdilik senaryo detayları konusunda pek bilgi verilmezken, ilk etapta ön plana atılan konu, multiplayer oynanış oldu. Çıkan söylenti haberler, verilen online oyun tasarımcısı iş ilanlarının ardında, demek ki bir gerçeklik yatıyormuş. Senaryo modu ne kadar önemli olursa olsun, bu kez multiplayer modlar da var. Birçok farklı sebebi olabilir tabii; oyunun ömrünü uzatmak, kullanıcılara yeni deneyimler yaşatmak ve en önemlisi de God of War serisinin geleceğine yönelik planların başlangıcını bu oyunla yapmak. Evet, bu son cümle, Sony Santa Monica'nın baş oyun tasarımcısı Mark Sİmon'a ait. Demek ki God of War'un gelecekte hazırlanabilecek yeni oyunları için şimdiden denemeler yapılıyor. Bu da iyi bir şey!

God of War: Ascension - İlk Bilgiler
Peki, senaryo modunu bir kenara bırakıp, multiplayer oynanışa gelelim. Gelen ilk bilgilere göre Ascension, toplamda sekiz oyuncuya kadar destek verecek. Oyuncular, dörde dört takımlar kurarak, öncelikle kendilerini, ardından da bölgelerini savunmak zorunda olacak. Haritada kontrol altında bulunan düşman bölgeleri ele geçirildikten sonra, sıra dev boss ile mücadeleye gelecek, ki burada da tamamen takım oyunu girecek işin içine. Dört kişiden ikisi yaratığın dikkatini dağıtmaya çalışırken, diğer ikisi de saldırı deneyecek. Videodan da görüldüğü üzere iş bölümü yapmak şart. Üç kişi zincirlerle Cyclops'u tutmaya çalışırken, gruptan bir kişi de fırsattan yararlanarak gözünü çıkarmaya çalışıyor. Multiplayer modlardan birinin işleyişi kısaca böyle. Ascension'da toplamda dört farklı multiplayer mod bulunacak (Online veya offline olarak oynanabilir). Hepsi için henüz açıklama bulunmuyor.