1/2

God of War: Chains of Olympus

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Tanrıların tanrısı, PSP'lerinizi ele geçirmeye geldi
Platformlar PSP
God of War: Chains of Olympus
  • Yapımcı - Yayıncı Ready At Dawn Studios - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 97
Artılar Muhteşem grafikler, rahat kontrol sistemi, harika sesler ve efektler
Eksiler Kısa oynanış süresi, silah sayısı arttırılabilirdi
"Yazı için Murat Sağlam'a teşekkür ederiz."

God of War, Playstation tarihinin en önemli aksiyon oyunlarından birisi olarak hafızalarımıza kazınmıştı. Ardından gelen serinin ikincisi ise devam oyunlarında çığır açarak, o kadar uzun süre bizi oyalamayı başarmıştı ki, kendisine ister istemez gelmiş geçmiş en iyi aksiyon oyunu yakıştırmalarının yapılmasını sağlamıştı. PSP için God of War: Chains of Olympus adında bir oyun geliştirildiği açıklandığında, hepimizi büyük bir heyecan sarmıştı. Beklenen gün geldi ve bakalım tanrıların tanrısı Kratos şanını devam ettirecek bir yapım ile karşımıza çıkabildi mi?

Daha önce God of War oynamamış olanınız var mıdır bilemiyorum, ama eğer oynamadıysanız, gönül rahatlığıyla bu oyunu alıp oynayabilirsiniz. Bunun sebebi, God of War: Chains of Olympus’un serinin diğer iki oyunundan önceki bir dönemi anlatıyor olması. Yani konular arasında hiç bir bağ yok. Senaryo kısaca şöyle; Kratos yani biz, Ares tarafından kurtarılıyoruz ve Ares’e olan borcumuzu da Olympus’un topraklarında ödememiz gerekiyor. Chains of Olympus, Attica’da başlıyor ve önce Pers (Günümüz adı itibari ile İran) askerlerine yardım etmemiz gerekiyor. Bu kısımda Pers askerlerine yardım edip etmemek bizim elimizde, zira düşman askerlerini öldürürken arada Pers askerlerini de kaynatıyoruz sürekli. Zaten bizim iyi bir tanrı olduğumuzu kimse iddia etmemişti öyle değil mi?

Kratos yapma

Oyun gayet basit ve serinin eskilerinden aşina olduğumuz bir menü ile karşımıza çıkıyor. New Game ile yeni bir oyuna başlayabilir, Load Game ile kayıtlı olana devam edebilir, Options seçeneği ile çeşitli ayarlamaları yapabilirsiniz. Menünün en altında ise Treasures diye bir seçeneğimiz daha var. Bu seçenek ile Chains of Olympus bitirdikten sonra 5 adet farklı küçük oyun oynayabilirsiniz. Bu oyunlar ise, çeşitli büyüleri kullanarak 200 askeri öldürmek gibi eğlenceli ve kısa sürede sizi oyalayacak türden. Ayrıca bu kısımda yapım bittikten sonra açılan bonus kıyafetleri görebilirsiniz. Karakter çizimlerine ve oyunun içerisindeki ara demolara da ulaşmak mümkün. Bir kez bitirdikten sonra açılan “God Mode” var ki, kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum. Kendisi size hayli sinir harbi yaşatacak türden bir zorluk seviyesi.

New Game’i seçiyoruz ve karşımıza oyunu 3 zorluk seviyesi çıkıyor. Tavsiyem en kolayı seçerek oyunu oynamamanız. Hem çok kolay, hem de aldığınız zevki öldürebiliyor benden söylemesi. Bence normal ile başlayıp bitirdikten sonra, sırasıyla diğer iki zorluk seviyesini de bitirmeye uğraşın ve oyundan maksimum zevki alın. Chains of Olympus çok kısa bir demonun ardından başlıyor ve bizi öyle güzel grafikler karşılıyor ki, iddia ediyorum daha önce PSP’nizde böylesini görmediniz. Yapım kesinlikle bir PS2 uyarlaması değil. Kullanılan grafik motoru God of War 2 ile aynı ama her şeyiyle yepyeni bir oyun var karşımızda. PSP’nin gücünü sonuna kadar kullanıyor belki ama oyunda en yoğun anlarda bile kesinlikle en ufak bir performans kaybı yaşamıyoruz. En önemli artılardan biri de bu. Başladığınızda şöyle bir etrafınıza bakın ve o anda kendinizi mitolojik bir savaşın tam ortasında hissedeceksiniz. Etrafınızda sürekli uçuşan oklar, mancınıklarla ateşlenen alevli taşlar, birbirleri ile savaşan askerler ve devasa yaratıklar var ve o kadar güzel görünüyorlar ki, oyunda fırsat buldukça durup izlemeye doyamayacaksınız. Fark ettiyseniz fırsat buldukça diyorum, çünkü hiç bitmek tükenmek bilmeyen bir aksiyon var ve sürekli olarak savaş durumundasınız. Savaşların haricinde ufak tefek bulmacalar da sizleri bekliyor ama bulmaca dediğime bakmayın. Geneli ceset taşıyıp taşların üzerine koymak ya da kalkanınızla ışıkları yansıtmak türevi şeyler.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×