God Of War: Collection

Tayfun Erkan 6.06.2014 - 12:45
Tanrılar el konsolunda!
Platformlar PS Vita
God Of War: Collection
  • Yapımcı - Yayıncı SCE Santa Monica Studio - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 69
7 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%51
Artılar İlk iki oyunu el konsolunda oynama şansı verilmesi, oyunun God Of War olması.
Eksiler FPS düşüşleri, özensiz kontroller, PS2'den alınma düşük çözünürlükteki ara sahneler, seslerde yaşanan problemler,
Kratos'la o kadar çok tanrı öldürdük ki, artık ne yapılabilir diye düşünmeden edemiyorum. PS2'den beri oyun dünyasında klasikleşmiş bir isim olan God Of War, bizleri birçok maceraya sürükledi. Özellikle God Of War 1 ve 2 oyun dünyasına birçok şey katan, aksiyon oyunu sevenler için birer nimetti. Bu iki efsane geçtiğimiz günlerde PS Vita içinde piyasaya çıktı. El konsolunda ilk iki oyunu oynamak heyecan vericiydi. Peki, gerçekten almamıza değecek mi? İşte asıl konuya adım atıyoruz.

God Of War: Collection
PS Vita'yı açıp, oyunu taktığınızda sizleri güzel bir menü karşılıyor. Burada God Of War 1 ve God Of War 2'in arasında seçim yaparak başlıyoruz. Başlangıçta gerçekten bu efsaneyi oynamak için oldukça heyecanlıydım. Fakat ilk ana menüye geçiş yaptığımda, az da olsa kendimi kötü hissettim.  Neden böyle söylüyorum? Çünkü, oyunun ana menüsü direk FPS düşüşüyle birlikte lagların ortaya çıkmasının ardından hiç uğraşılmamış ve ayrıca yaklaşık 15 FPS ile görüntüyü yakalıyorsunuz. Bunu gördükten sonra oyuna başlamadan önce, ''Umarım, oyunun Collection sürümünün üzerinde gerçekten uğraşılmıştır'' gibisinden iç geçirdim.

Yapımın görsel olarak pek bir marifeti yok. PS2'de ne gördüyseniz aynısını God Of War Collection'da görüyorsunuz. 2. Oyunda normal olarak biraz daha iyi görünüyor ancak kesinlikle çok bir şey beklemeyin derim. Teknik bakımdan, oyunun PS Vita sürümü pek de üzerinde çalışılmamış olarak ortaya çıkıyor. FPS düşüşleri, kamera açısındaki sıkıntılar ve PS Vita'nın kontrollerinden hiçbir şekilde yararlanılmamış. Hele ki, oyunun ara sahneleri düşük çözünürlük ile birlikte PS2'den alınma olduğunu görünce iyice işin içinde çıkınmaz bir hal alıyor. Kamera açılarındaki sıkıntılarda oyunun oynanış bakımından PS Vita için sınıfta kalmış.

God Of War: Collection
Teknik anlamda devam edersek, oyunun sesleri içinde, bazen kaybolma ve arka plan seslerin kopuk kopuk gelmesi, sizi oyundan soğumanıza yol açabiliyor. Boğuk boğuk gelen sesler, el konsol için kendi kendinize ''Yoksa bozuldu mu acaba?'' diye düşünebilirsiniz. Kontroller de belirttiğim gibi birden çok sorunla beraber oyunun oynanış mekaniklerini baltalıyor. Sanki yapımı sadece PS Vita'da oynanılsın kafasında yapılmış olan bir oyun olarak karşımıza çıkarmışlar ve ayrıca üstüne direk port damgası yiyerek HD Collection'un herhangi bir özelliğini oyunculara yansıtamamış olmaları gerçekten üzücü. Yani en kötü, dokunmatik ekranıyla birlikte PS Vita'nın nimetlerinden faydalanıp karşımıza çıksalarmış o kadar kötü olmazmış. Yapımın o kadar eksilerinden bahsettik, peki bu PS Vita uyarlamanın hiç mi iyi tarafı yok? Evet, aslında var. Oyun PS Vita'ya çıktı ve bu iki klasiği el konsolunda oynayabiliyorsunuz.

İnanın oyunu oynarken, o kadar çok üzüldüm ki oyunun yarısında kapatmak zorunda kaldım. Tamam elimizde bir God Of War'un en güzel ilk iki oyunu var ve bunları el konsolunda oynayabiliyoruz ancak belirttiğim gibi üstünde çok fazla uğraşılsaymış daha başarılı bir God Of War Collection ile karşılaşabilirdik. Maalesef, klasik olan ilk iki oyununu port damgasıyla bu şekilde görmek istemezdik. Eğer PS Vita sahibi iseniz ve konsol için oyunsuz olan şu günlerde daha önce God Of War'un ilk iki oyununu oynamadıysanız, belki bir şans verebilirsiniz. Tabii, teknik anlamdaki birçok sıkıntıya katlanmanız gerekebilir...
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 26.05.2024 07:58
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2020 19:50
xd
Kalan Karakter: 300 Gönder
God Of War: Collection
İlginizi Çekebilir