1/2

Golden Axe: Beast Rider

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Altın Balta ile intikam yemini eden Tyris
Platformlar XBox 360
Golden Axe: Beast Rider
  • Yapımcı - Yayıncı Secret Level - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 55
Artılar Dinozor-ejderha türü yaratıkları kullanabilmemiz (Özellikle Mirigore ve Megabrax'ı görmenizi isterim), Boss savaşları
Eksiler Altın Balta ana tema olmasına rağmen oyunda çok işlevsiz, başarısız savaş sistemi, garfikler ve kaplamalar, ilk bölümler oldukça sıkıcı, kendini sık sık tekrar eden bölümler
Yıllar önce SEGA’nın oyunları içinde iz bırakan eşsiz bir yapım vardı. Üç savaşçıdan istediğimizi seçerek maceranın içine atılırdık. Üzerlerine binip savaşabileceğimiz dinozor-ejderha türü yaratıklarla ve güçlü büyülerle eski çağların etkili ölüm makinesi haline geliyorduk. Sıkı oyuncular hemen hatırlayacaklardır. Evet Golden Axe’dan bahsediyorum. O muhteşem üçlü; Barbar Tarık, Tyris Flare ve cüce Gilius Tunderhead aramıza yeniden döndü.

Golden Axe: Beast Rider duyurulunca hepimizi doğal olarak heyecan dalgası sardı. Ben ise olaya temkinle yaklaşmayı tercih ettim. Çünkü SEGA’nın eski klasikleri yeni nesle ne zaman aktarılmaya kalksa, vasatı aşamıyorlardı. En canlı örneği Sonic. Dreamcast’tan sonra kim çıkan Sonic oyunlarından memnun kaldı? Yinede Golden Axe’i yeniden baş tacı yapabilme olanağını da yapımcıları elindeydi ve hali hazırda işlenebilecek geniş bir konsept vardı. Yapımcı Level Secret’ın, Iron Man’e de imza attığını hatırlatayım. Bakalım firmanın vaatleri beklentilerimizi karşılamış mı hep birlikte görelim.

Altın Balta’nın parlamaya başladığı zaman

Oyunda Tyris Flare adlı barbar savaşçı kahramanı kontrol ediyoruz. Tyris bir şamanın kızı ve kabilesi Death Adder’in askerleri tarafından katlediyor. Kızımız intikam almak için yollara düşüyor. Oyun boyunca kaçırılan ejderhayı bulmaya çalışacak ve Altın Balta’nın parçalarını toplayarak güçlü silahını elde etmeye çalışacak. Diğer savaşçıları kontrol edebilme olanağı maalesef yok. Cüce Gilius ve Barbar savaşçının seçilebilir karakter olmaması çok büyük bir kayıp ve bu konuda eksi puanı hanelerine işliyoruz. Oyunu TPS kamera ile oynuyoruz. Maceraya adımımızı atar atmaz, tuş takımlarını ve fonksiyonlarını öğreniyoruz. Bunlar kılıcımızla yapabildiğimiz vuruş, blok ve combo hareketleri. Bunun yanında sağlığımızı nasıl dolduracağımız ve büyülerin yapılışını öğreniyoruz.

Oyun boyunca çeşitli yerlere bulacağımız sayfa halindeki notlar da bize bilgi veriyor. Ana tema olan dinozor ve ejderhalar emrimizde. Tyris 5 farklı tür yaratığın üzerine binip savaşabiliyor. Bu yaratıklar potansiyel bir öldürme aracı. Bir diğer önemli unsur olan büyülere bir paragraf açmak istiyorum. Hatırlarsanız önceki oyunda etkili büyüler vardı. Düşmanların üzerine taş yağdırıyor, fırtına, yıldırım ve ateş büyüleriyle yıkım getiriyorduk Golden Axe:Beast Rider’da yapabildiğimiz iki çeşit büyü var ve bu büyüleri bölümleri geçtikçe geliştirebiliyoruz. Ama ne yazık ki büyüler işlerimizi o kadar kolaylaştırmıyor. Etkileri bizim istediğimiz düzeyde değiller. Tamam Death Adder’in askerlerine zarar veriyoruz, Boss’ların canını yakıyoruz, ama ihtiyacımız olduğu anlarda büyüler yetersiz kalıyor. Düşman sayısı o kadar fazla ki, sıkıştığımız anlarda büyü iksirlerini ya da sağlık yükselticilerini arayıp duruyoruz. Bu mücadelelerden zor bela yakamızı kurtardığımız an topraktan sırtında sepeti olan cüce Gnomlar çıkıyor. Sarı, mavi ve yeşil sepet taşıyorlar ve çok hareketliler. Durdukları an hemen kılıcınızla vurmalısınız. Bunu yaptığınızda sepetlerdeki yükler düşüyor. Sağlık için et parçaları, büyü iksirleri ve paralar işinizi oldukça kolaylaştıracak. Oyunda Dev Bosslar (Firstborn, Secondborn), Quin Death ve Death Adder’le (Ana düşmanımız) savaşıyoruz. Bu Boss’ların tümününde zayıf bir noktasını bulmamız gerekiyor. Yoksa Boss’lar bizi oldukça uğraştırıyor.

Ölüler Diyarı ve yayılan kötülük

Death Adder’in ordusu çok çeşitli askerleri barındırıyor. Büyücüler, zırhlı askerler, hayalet savaşçılar, tehlikeli iskeletler, yaratıklar ve güçlü Boss Savaşçılar. Çeşitlilik bu kadar çok olunca, haliyle savaşlarda oldukça zorlanıyoruz. Bölümler boyunca üzerimize onlarca düşman hücum ediyor. Bir de buna kontrollerin hantallığı eklenince işin içinden çıkılamaz bir durum meydana geliyor. Save sistemi yok, öldüğümüz zaman bölümün en başından başlıyoruz. Bu da oyuncuyu oldukça sıkıyor. Tavsiyem etrafta bulduğunuz Dragon Heykellerini (Dragon Statue) hemen kullanmayın. İlerleyen bölümlerde çok zor savaşlar sizi bekliyor. Bu heykel sayesinde öldüğünüz yerden yeniden devam edebileceksiniz. Düşmanların yapay zekâsı gayet olumlu işliyor. Hepside Tyris’i öldürmeye programlanmışlar ve kızı asla rahat bırakmıyorlar.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×