1/2

Golden Eye 007: Reloaded

Mahmut Saral 23.11.2011 - 15:54
Bond, yeni silahı olarak PS Move'u seçti
Platformlar PlayStation 3, XBox 360
Golden Eye 007: Reloaded
  • Yapımcı - Yayıncı Eurocom Ent. - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: First Person Shooter
Merlin Puanı 68
Artılar MI6 görevleri eğlenceli
Eksiler Kötü grafikler, Move ile oynamak işkence
"Bond... James Bond" diyerek yıllar geçti farkında mısınız? Ve yıllar geçtikçe Bond isminin yer aldığı birçok yeni projeyle karşılaştık. Sinema tarihinin en karizmatik isimlerinden biri olan James Bond, sinema dünyasından sonraki en karlı pazarı video oyun sektörüne bir kez daha dönüş yapıyor. Aslında bunun için, eski dostun yeni ziyareti de diyebiliriz. Zira Golden Eye 007: Reloded, 97 yılında Nintendo'nun N64 konsolu için geliştirilen FPS oyununun yeniden düzenlenmiş bir versiyonu. Temel aldığı konu ise, 95 yılında beyazperdeye gelen Golden Eye filmiyle alakalı. Eurocom tarafından geliştirilen yapım, aslında direkt N64'ün sonrasında PS3'e gelmedi. Geçtiğimiz yıllarda Nintendo'nun Wii platformu için satışa sunulmuştu. Şimdi ise, hem grafiklerinde, hem de kontrollerinde yapılan bazı düzenlemelerle PS3 kullanıcılarının karşısına çıktı.

Golden Eye 007: Reloaded, Playstation 3'de Move teknolojisine destek veriyor. Dolayısıyla oynamak için en azından bir Move kontrolörünüz olmalı. Yanında da oyundaki ilerleyişinizi sağlayabilmek için bir PS3 gamepad'i (Varsa PS Nunchuck) kullanmalısınız. PS Eye önünde gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra ana menüdeyiz. Senaryo modu, MI6 Ops ve Multiplayer başlıkları çıkıyor karşımıza. Hiç uzatmadan senaryo başlığını seçiyor ve soluğu soğuk Rusya topraklarında alıyoruz. Görünüşe göre Rusya, yine dünyanın geleceğiyle alakalı tehlikeli kararlar vermek üzere. En azından bazı kötü düşünceli üst düzey Rus askerler için bunu söyleyebiliriz. Ordunun kaybolan silahlarının çalındığı ve teröristlere gizlice satıldığı düşünülüyor. Bundan kolay kolay kimsenin haberi olmayabilir belki, ama adamımız Bond, yani James Bond, kısa sürede olay yerine intikal edip, durumu kontrol altına almaya çalışıyor.

Golden Eye 007: Reloaded
Daniel Craig mi?

Görüyoruz ki sadece kulaklık aracılığıyla mesajlar almıyoruz, yanımızda bir arkadaşımız daha var; 006, Alec Trevelyan. Asıl şaşılacak olan durum ise, kendi Bond karakterimiz. Activision, herhalde Daniel Craig'in oyunculuk performansından fazlasıyla etkilendi ki 95 yılında filmde olmamasına rağmen (Haliyle modelleme olarak eski oyunda da yoktu), bu yeni düzenlenen Golden Eye 007: Reloaded'da kendisini görüyoruz. Hatırlarsanız, daha birkaç yıl öncesine kadar Daniel Craig için eleştiriler vardı. "Hiç sarışın bir Bond olur mu?" diye serzenişler etrafta geziyordu, ama görüldü ki Craig'in oynadığı Bond filmi, tüm zamanların en fazla hasılat elde eden Bond filmi olmuştu. Belki de Activision, Craig'in popülaritesini de bu oyunda bir yenilik olarak kullanarak daha fazla insanı oyuna çekmek istedi.

Golden Eye 007: Reloaded, oyuncunun karar vermekte genellikle özgür olduğu bir yapım olmuş. İstersek Bond kimliğine tamamen bürünüp, gizli hareket edebiliyoruz. Bu gibi durumlarda akıllı telefonumuz ve susturucumuz gibi araçlarla ilerleyebiliyoruz. İstersek de normal bir aksiyon FPS gibi oynayabiliyoruz. Zaten biraz oynayınca, oynanış mekaniklerinin Call of Duty'yle benzerlikler taşıdığını anlayabiliyorsunuz. Ne var ki Move ile bu oyunu oynamak bana işkence gibi geldi. Tamam, ilk başta alışmak gerekiyor, ki bu gayet normal. Ancak zaman geçtikçe Move kontrolörün, sizi yavaşlattığını ve sizi olması gerekenden fazla zorladığını anlıyorsunuz.