Ücretsiz korku oyunu Golgotha inceleme

Murat Oktay 21.02.2023 - 15:21
Steam'e bugün gelen ücretsiz korku oyunu Golgotha inceleme içeriğimiz ile karşınızdayız. Kısa süreli de olsa korkutmaya aday bir yapım.
Platformlar PC
Golgotha inceleme
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Free to Play,Korku
Merlin Puanı 55
3 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%60
Artılar Klişe korku öğelerinden uzak
Ses tasarımı
Eksiler Oldukça kısa sürüyor
Bazı performans sorunları

Son dönemlerde bağımsız geliştiricilerin ortaya koydukları ürünler oldukça etkileyici olabiliyor. Kimi zaman tek kişinin ortaya koyduğu yapımlar bekletinin çok üstünde olabiliyor. Craig Lawrence tarafından geliştirilip, Lockley Games tarafından dağıtılan ve birazdan okuyacağınız Golgotha incelemesi gibi...

Ücretsiz korku oyunu Golgotha incelemesi

Sabah kalktığımda "Bugün biraz korkmalıyım" dedim. Steam'e girerek yeni yayınlanan oyunları araştırmaya başladım. Karşıma Golgotha çıktığında aradığımı bulduğuma inanmıştım. Ne yalan söyleyeyim, aklıma Resident Evil'dan aklımda kalan bir virüs olduğu için bağlantılı olabileceğini düşündüm. Ama en ufak bir bağlantısı bile yok. :) Dosya boyutu da düşük olunca (1,13 GB), bir şans vermeye karar verdim.

Ücretsiz korku oyunu Golgotha incelemesi

Hikaye

İkinci Dünya Savaşı birçok hikaye barındırıyor ve bunu kendi kurgunuz ve farklı türler ile birleştirdiğinizde sonsuz bir kaynağa sahip oluyorsunuz. Oyuna konu olan İngiltere'deki Black Waters İstasyonu da bu hikayelerden biri. İnsanlar, 1940'larda savaştan kaçmak için metro istasyonlarında saklanıyorlardı. Ancak kimi zaman insanlar bu alanlardan kaçamıyor ve orada hayatlarını kaybediyorlardı. Golgotha adı da buradan geliyor. İnsanların diri diri gömüldükleri alanları ifade ediyor.

Kurulumun ardından hikayeyi görerek oyuna başlıyoruz. 1942'de Black Waters İstasyonu, binlerce insanı savaştan kaçmak için istasyonun tünellerinde ve platformlarında uyurken öldüren zehirli bir sisle kaplandı. Korkunç çileden sonra yetkililer Black Waters'ın kapılarını kapattı ve halka mühürledi. Bir daha da oradakileri ne gören ne de duyan oldu. Tarihin tozlu raflarında yerini aldı.

Golgotha Tren İstasyonu

Gözlerimizi istasyonda açıyoruz. Her taraf karanlık. Çevremizde görebildiğimiz çok az şey var. Hemen yanımızda duran nota baktığımızda istasyondan çıkmamız gerektiğini görüyoruz. Buraya nasıl geldiğimiz belirsiz bırakılmış olmasına rağmen bir görevimiz var. Kaçıp hayatımızı kurtarmak.

Şanslıyız ki notun hemen yanında da bir lamba duruyor. Oyuna ilk başladığımda gözümün önünde duran koskoca lambayı almak aklıma gelmediği için bir süre karanlıkta kör gibi dolaşmak zorunda kaldım. Ne zaman ki tıkandım, en başa dönüp onu almak aklıma geldi :)

Oynanış

Golgotha tek düzlemli bir oyun. Kapalı bir kapı ile karşılaşıyorsunuz ve onu açmak için anahtarı bulmanız gerekiyor. Neyse ki daha önceki ekranda anahtarı nerede bulacağımızın dair ipucu verilmişti.

Oyunda kesinlikle bir aksiyon yok. Ancak çıkışı bulabilmek için ilerlerken ansızın beliren objeler ya da sesler yüreğinizi hoplatabiliyor. Bazı korku oyunlarında arkanızı döndüğünüzde karşınıza çıkan bir hayaleti ya da üzerinize koşan zombileri beklemeyin. Ama ister istemez de arkanızı kontrol etmeniz gerekiyor. Zaten oyuna korkuyu ekleyen de bu sahneler olmuş.

Ücretsiz korku oyunu Golgotha

En etkileyici yanlarından biri kullanılan ses efektleri olmuş. Tipik korku filmlerindeki gibi ansızın çığlıklar ya da çeşitli gürültüler ile aklınız başınızdan alınmaya çalışılmamış. Gitgide artan rahatsız edici ses efektleri duygularınızı harekete geçirecek ve daha hızlı hareket etmeye zorlayacak.

Graphics

Unity motoru ile tasarlanan oyun eski bilgisayarlarda bile rahatça çalışabilir. Ancak kimi zaman ufak tefek optimizasyon sorunları ile karşılaştım. Bu sorunlar oyun deneyiminizi etkilemese de bilgisayarınızın soğutucusunun ağlamasına sebep olabiliyor. Sanırım bunun en sebebi de ekran geçişlerindeki blurlanma efekti.

Oyunun tek kişi tarafından geliştirildiğini bildiğim için grafik olarak muhteşem bir sonuç beklemiyordum. Yine de karşıma çıkan grafikler tatmin edici düzeyde. Unity ile yaratılmış harika projeler görüyoruz. Bu sebeple oyunun grafiksel olarak oyun motorunun tüm özelliklerini kullanmadığını görebiliyoruz.

Diğer taraftan oyunun süresi de puanı düşürmemizde oldukça önemli etkenlerden biri oldu. Yaklaşık 40 dakikada bitirdim. Türe aşinalığınız oynama sürenizi kısaltabilir ya da uzatabilir.

Parlak İskelet

Karar

Golgotha kısa süreli olsa da korkuyu damarlarınızda hissetmenizi sağlıyor. Ücretsiz olarak sunulan oyunu türü sevenlerin denemesini öneririm. Etkileyici atmosferi beni ikinci defa bitirmeye zorladı. Hatta sadece speedrun için bile oynanabilecek bir oyun olmuş.

Ayrıca yapımcı Craig Lawrence ile de bağlantıya geçtim. Bu yıl içinde ikinci oyununu yayınlamayı planlıyor. Şimdiden heyecanlandığımı söylemem lazım.

Oyunu Steam kütüphanenize buradan ekleyebilirsiniz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2024 02:54
Kalan Karakter: 300 Gönder
Golgotha inceleme
İlginizi Çekebilir