Google Chrome hızlandı

Murathan Özlü
Murathan Özlü 5.11.2021 - 21:06
Yıllardır aşırı RAM tüketimi ve çökmeleriyle meşhur olan Google Chrome hızlandı, tarayıcıya gelen güncellemeler işe yaramış gibi.

Google Chrome hızlandı, hem de Google'ın iddiasına göre çok.  Bahsi geçen hızlanmanın, arama çubuğuna yazılan sonuçlar ve o sonuçlara ulaşmayı konusunda olduğu ifade ediliyor.   Google'ın ifadesine göre Chrome'un ana sayfasında bundan sonra bir şey arattığınızda, tarayıcı leb demeden leblebiyi anlayacak ve sonuçları 4 kat daha hızlı karşınıza getirecek. Google'ın iddiasına göre 500 milisaniyenin altında bir sürede.

Google Chrome hızlandı, artık RAM canavarı da değil.

Yani Google'ın iddiasına göre artık arama çubuğuna yazdığınız sonuçlara çok ama çokaha hızlı ulaşacaksınız. Tabi Google, bu yenilikten faydalanmanız için Google Chrome'un "varsayılan" tarayıcınız olmasını şart koşuyor ancak diğer tarayıcıların da bir kaç değişiklik ile bu özelliği uyarlayabileceklerini belirtiyor. 

Google Chrome hızlandı
Bu yeni güncellemenin, Chrome'u arama hızı konusunda diğer tarayıcıların (Firefox, Edge gibi) ne kadar önüne geçireceği şimdilik belirsiz ancak son güncellemeler ile birlikte Google Chrome'un "bellek ayırıcı" teknolojisinin tarayıcıyı çok hızlandırdığı iddia ediliyor. Önceden, Chrome arama sonuçlarını sisteminizde depoluyor bu da ciddi RAM kullanımına sebep oluyordu.  

Çünkü bu yeni sistemle, arama çubuğuna bir şey yazdığınızda çıkan her bir sonucun, siz ona tıklamadan önce sunucu tarafından çekilerek bir nevi ön hazırlık ile gelecekleri belirtiliyor.

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2022 08:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.11.2021 13:28
Geçti o işler, 2 ay önce mi ne güvenlik açığı abartı boyuta ulaştığında dedim tamam buraya kadar.. Yaklaşık 8 yıldır hep chrome kullanıyordum ama 2 ay önce firefox'a geçtim. Mis ya mis. Merak bile etmem ne kadar hızlanmış ne olmuş..
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.11.2021 00:08
Firefox candır gerisi boş :D
MK Okuru
MK Okuru 7.11.2021 20:07
Firefox özellikle eklenti kısmında kendini bozdu maalesef. En çok kullandığım eklentiler adam gibi çalışmıyorlar artık, saçma sapan değişikliklerden ötürü.
MK Okuru
MK Okuru 6.11.2021 21:01
Mozilla adamdır, sadece azıcık yavaş.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.11.2021 20:04
Zaten piyasadaki en hızlı browser aslında. Çökmeleriyle meşhur denmiş ama mobil mi bu? İlk çıktığı günden beri kullanıyorum chrome, chromium, chrome canary 3 ünde de çökme ile karşılaşmadım linux ve windows ortamlarında. Sanki yorum subjektif gibi.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.11.2021 14:32
Browser fanboyu olmaya gerek yok. Her uygulama her tarayıcıda aynı şekilde çalışmayabiliyor. Hangisi işinize gelirse onu kullanın.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Google Chrome hızlandı

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×