Google, görsel arama özelliğinde büyük değişikliğe gitti

Google, görsel arama özelliğinde büyük değişikliğe gitti

Hakan Hervenik
Hakan Hervenik 16.02.2018 - 12:06
Google'dan görsel aramada değişiklik

Google, bugün itibari ile görsel arama bölümünde büyük bir değişikliğe gitti. Google görsellerden istediğimiz bit görüntünün tam halini görmek için tıkladığımız görseli görüntüle butonu, bugün itibari ile kaldırıldı. Bunun yerine artık görselin kaynağı olan siteye gidip istediğiniz görseli oradan almanız gerekecek. Bu değişikliğin sebebi tabi ki keyiften değil, Google'ın kaybettiği bir telif davası yüzünden.

Google, görsel arama özelliğinde değişikliğe gitti

Google'ın uzun bir süredir görselleri ücretsiz olarak kullanıcılara sunması üzerine davalar mevcuttu. Fakat, bu konuda büyük bir yaptırım hiçbir zaman yapılmamıştı. Şimdi ise Google, Amerika merkezli fotoğrafçılık şirketi Getty Images tarafından açılan telif davasını kaybederek, görsel yayınlama hakkını kaybetti. Görselleri ücret karşılığında kullanıcılara sunan fotoğrafçılık şirketinin görseli görüntüle butonunu kaldırma şartını yerine getiren Google, böylelikle hem kendi algoritmasında değişiklik yapmış hem de yüklü tazminat ödemekten kurtulmuş oldu. Kullanıcılar bu konuda ne kadar zorlansa da site sahiplerinin keyfine diyecek yok. Çünkü, artık görselleri görmek için kaynak siteye gitmeniz gerekiyor.

Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 20.01.2021 06:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.02.2018 14:51
hiç olmamış
Kalan Karakter : 300 Gönder
Taurrnil Stormael
Taurrnil Stormael 16.02.2018 12:38
Resmin üzerindeyken resmi sekmede açla kurtarıyo onda sorun yok fakat görselin boyutlarını arama kalktı.
MK Okuru
MK Okuru 16.02.2018 16:05
Bir de Android telefonlarda görselin üstüne bastığında artık görseli göstermiyor sayfaya gitmen için uyarı çıkıyor ama resmin sağ altında üç nokta üst üstüne olan yere bastığında ancak "Orijinal görseli görüntüle" yazısı çıkıyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×