Google, HTC'yi satın aldı

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 21.09.2017 - 11:48
Google ve HTC 1,1 milyar dolarlık ortaklık anlaşmasını duyurdu

Dünyanın en önemli şirketlerinden biri haline gelen ve daha önce de benzer satın almaları gerçekleştiren Google, HTC firmasını da bünyesine kattı. İki taraf arasında yapılan anlaşmanın sonrasında HTC çalışanları Google tarafına kaydırıldığı gibi Google, marka odaklı akıllı telefon üretimini de gerçekleştirebilecek. Konu ile ilgili yapılan tam açıklama şu şekilde;

Google ve HTC bugün duyurdukları anlaşmayla çoğunluğu, Pixel projesinde görev alan belirli sayıda HTC çalışanının Google’a katılacağını belirtti. HTC, anlaşmanın parçası olarak Google’dan 1,1 milyar USD tutarında nakit para alacak. Bunun dışında Google, HTC’nin sahip olduğu patenler için de kullanım hakkı alacak.

Bu anlaşma, Google ve HTC arasında, yüksek kaliteli akıllı telefon geliştirilmesi konusunda uzun yıllar sürecek stratejik ortaklıklarının da önemli bir kanıtı olma niteliğinde. Anlaşma aynı zamanda HTC’nin devam eden markalı akıllı telefon stratejisini de destekleyecek. Yapılan işbirliği, daha fazla operasyonel verimlilik, daha gelişmiş bir ürün portföyü ve daha esnek bir finansal yapı oluşturulmasını sağlayacak.

Google, HTC'yi satın aldı

Google, marka odaklı telefon üretecek

HTC, alanında en iyisi olan mühendislik kadrosuyla birlikte başarıyla gerçekleştirdiği HTC U11 lansmanın ardından yeni amiral gemisi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bunun yanında HTC bir yandan VIVE’ın pazarını büyütmek için sanal gerçeklik (VR) ekosistemini inşa etmeye devam ederken aynı zamanda Nesnelerin İnterneti (IoT), artırılmış gerçeklik (AR) ve yapay zeka (AI) gibi diğer yeni nesil teknolojilere yatırım yapmaya da devam ediyor.

Google için bu anlaşma, akıllı telefon işine olan bağlılığını ve aynı zamanda gelişen donanım pazarına yaptığı genel yatırımları da destekler nitelikte. Deneyimli ve uzman profesyonel kadroya ek olarak Google, HTC’nin sahip olduğu patentleri kullanarak Pixel akıllı telefonları üretmeye devam edecek. Bunlara ek olarak söz konusu ortaklık Google’ın Tayvan’daki inovasyon ve teknoloji merkezine yaptığı önemli bir yatırımı da temsil ediyor.

“Akıllı telefon pazarının öncü şirketi olarak inovasyonlarımızla gurur duyuyoruz. Benzeri olmayan akıllı telefon zincirimiz, sahip olduğumuz patentler, dünya çapındaki çalışanlarımız ve sistem entegrasyon yeteneklerimizle Google’ın Android pazarını geliştirmesini destekledik” şeklinde konuşan HTC CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Cher Wang sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu anlaşma uzun soluklu ortaklığımızda çok önemli bir adım. Bu sayede HTC marka akıllı telefon ve VIVE sanal gerçeklik işlerindeki inovasyonlarımızı desteklerken, Google’ın donanım iş birimini de güçlendirecek.”

“HTC uzun süredir önemli bir ortağımız ve pazardaki çok kaliteli pek çok akıllı telefonun yaratıcısı” şeklinde konuşan Google’ın Donanım’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız bu iş birliği sebebiyle oldukça heyecanlıyız. Google’a katılarak tüketici donanımı alanında inovasyonu ve ürün geliştirme süreçlerimizi daha da geliştirecek HTC ekibini aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Söz konusu anlaşmanın gerekli onayların ardından 2018 başında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2021 12:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
Pixlik
Pixlik 29.09.2017 03:09
Biraz da gerçek haberi düzgün verelim;
Google HTC yi satın ALMADI. HTC iki departmanındaki çalışanları kullanma hakkı ve çapraz lisans anlaşması yaptı.

MK haberi düzgün şekilde yapmayı öğren artık.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2017 17:54
"Bunun dışında Google, HTC’nin sahip olduğu patenler için de kullanım hakkı alacak."

Zaten büyük şehirde evin işe yakın olacak ya bisikletle yada patenle gidip geleceksin. Google en doğru kararı almış.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2017 16:33
Vah vah, google büyük hata etmiş. htc'nin yanına bile yaklaşılmaz.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2017 14:08
HTC'yi satın almadı
Kalan Karakter : 300 Gönder
Atari800xl
Atari800xl 21.09.2017 14:07
Doğru anladıysam tam olarak Satın alma değil de bölünme gibi geldi bana.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Google, HTC'yi satın aldı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×