Gore: Ultimate Soldier

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Yaz döneminin gelmesiyle yavaş yavaş FPS oyunları dökülmeye başladı.
Platformlar PC
Gore: Ultimate Soldier
  • Yapımcı - Yayıncı 4D Rulers - Dreamcatcher Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 70
Artılar -
Eksiler -

Bundan yaklaşık 2 hafta önce Gore' un multi-player testlerine katılmıştım. Bol mod'lu bir multi-player desteği vardı. Bunun yanında çok sağlam bir single-player modununda olduğunu duyunca heyecanlanmadım diyemem. Aslında ben sadece multi-player olarak düşünüyordum oyunu ama yapımcılar gizli gizli single-player içinde çalışmışlar ve gerçekten çok güzel bir Fps çıkmış meydana. 

Gore konu olarak birazcık "kıt". Zaten son zamanlardaki fps' lerdede konu pek aranmıyor. Şöyle ufak bir özet geçersek biz UMC adlı bir firmada çalışıyoruz. Bulunduğumuz gezegendeki yiyicek, yakıt gibi ana maddeler 20 yıl içinde bitecektir. Bunu duyan halk tabiki ayaklanır ve sokakları birbirine katmaya başlar (babababa!). Tabiki bizde bir güvenlik görevlisi olduğumuz için konuya el atmamız gerekmektedir. İşte konu bunun gibi birşey. "Kıt" olduğunu baştanda söylemiştim.

Gore Slam Sofrware'in yaptığı AMP grafik motorunu kullanıyor. Bu motoru gerçekten çok sevdim(!). Çok renkli, akıcı ve gerçekçi olmasına rağmen hiç kasılma yaşanmıyor. Tabiki eksik olan yanlarıda var. Mesela su efekleri çok güzel gözüküyor ama içine girdiğinizde hiçbir aksiyon olmuyor. Bunun yanında aşağıya baktığınızda ayaklarınız gözüküyor. Ama nedense ayaklarınızı vuramıyorsunuz. Ortamlar çok gerçekçi. Firma grafik motorunu resmen sömürmüş ve harika ortamlar yaratmış. Karakter modellemeleride harika. Ama biraz daha çeşit yapsalarmış fena olmazmış. İlerledikçe aynı tipleri görmek sıkıyor. Tabiki bu kadar görüntünün yanında seslerede özen gösterilmiş. Seslerde iyi ve bence sınıfı geçtiler.

Şimdi gelelim silahlara. Bir fps'nin en can alıcı noktası tabiki silahlardır. Oyunun yapımcılarıda bunu biliyor olsa gerek ki koli koli silahlar yapmışlar Gore için. Oyunda tam 10 adet birbirinden güzel silah var. Shotgun'dan Riotgun'a, Assassin Snipergun'dan Flamethrower'a bütün katil silahları elimizin altında. Bu kadar çok silah çeşidi olması çok iyi. Bunların yanında C4 ile El bombalarıda unutulmamış tabiki. 

Gelelim Single-Player moduna. Dediğim gibi konu olarak biraz "kıt" olan Gore aslında tek başınıza çok zevk alarak oynayacağınız bir oyun. Ama script olarak ayarlanan düşmanlar yüzünden aynı bölümü 2-3 kere oynamak gelmiyor insanın içinden. Düşmanların devamlı aynı yerlerden gelmesi insanı biraz sıkıyor. Tabiki buda oyunu bitirenlerin bir daha oynamaması demek. Ama yapımcılar bunu düşündükleri için osla gerek harika Multi-Player modlar hazırlamışlar. Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the Flag, Tactical - Extermination, Tactical - Assault, Tactical - Escape / Infiltration gibi tam 6 adet mod var. İlk 3'ü hepimizin bildiği şeyler ama ondan sonraki modlardan herkezin zevk alacağına eminim. 

Son Sözler:

Gore daha çok Multi-Player ağırlıklı bir oyun olarak bekleniyordu ama Single-Player olarakta oyun kendini ispatladı. Gerek grafikler gerek sesler iyi. Bunun yanında silahlar ve çeşitlikikte çok güzel. Karakter modellerinde biraz daha çeşit yapılabilirmiş. Ayrıca düşmanları script olarakda düzenlemeseler daha iyi olurdu. AMP grafik motoru ise bence gelecek günlerdeki oyunlarda kullanılacak. Gore son zamanlarda çıkan diğer fps oyunlarına göre biraz daha önde. Tabiki onunda eksikleri var ama bence bir alıp deneyin derim ben. Pişman olmayacaksınız.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 30.05.2024 13:37
Kalan Karakter: 300 Gönder
Gore: Ultimate Soldier
İlginizi Çekebilir