1/2

Gothic 3

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Çok Gothic bir oyun
Bazı oyunlar vardır, kalbinizde resmen yer edinmiştir. Oynarsınız bıkmazsınız, hatta aradan uzun bir süre geçse de yükler yeniden bitirirsiniz. Yıllar boyunca yapımın devamını beklersiniz. Belki çıkar belki de çıkmaz, ama umudunuz kesilmez. Bir de devam oyun resmi olarak duyurulursa, günler geçmek bilmez işte. Ekran görüntülerine, bilgilerine vs... diğer ayrıntılara bakarsınız sürekli olarak. Yeni oyun çıkar, peki ilki kadar başarılı olur mu? Sizi tatmin eder mi? İşte bunu ancak çıktığı zaman anlayabilirsiniz. Gothic serisi de işte böyledir, ilk iki oyun gerçekten de harikaydı. Hatta her ikiside bana göre birer klasikti. Sanal ortamda sağladığı özgürlük ve devasa haritaları ile oldukça ün yaptı. Bir RPG oyuncusu olarak, Gothic ismini az ya da çok bilirsiniz. Gothic safkan bir RPG olmasada yinede gerçek bir şahestir. Şimdi de üçüncü oyunu ile bizleri vurmaya hazırlanıyor.

Efsaneye Devam

İkinci oyundan hatırlarsak ork’lar ile insanlar büyük bir savaşa girmişti. İşte ork’lar bu savaşı kazanır ve değerli mineral ocaklarını ele geçirmişlerdir. İnsanlar ise şehirleri terk edip, ork tehlikesinden uzağa kaçmışlardır. İsimsiz kahramanımız ile biz de topraklarımıza geri dönüyor ve bu gerçek ile karşılaşıyoruz. Ondan sonra olaylar başlıyor. Gothic 3’ün de intro videosu gemi ile geri dönen karakterimizi göstermesi ile başlayacak. Yine birinci ve ikinci oyunda yönettiğimiz isimsiz kahramanımızı oynayacağız.

Serinin önceki oyunlarındaki gibi Gothic 3’de serbestlik hakim. Önümüzde kocaman bir Dünya olacak. Bu Dünya’nın 75 kilometre karelik sanal bir alanı kapsadığını belirteyim. İkinci oyunun neredeyse iki katı büyüklüğünde olacak. 20 yeni şehir, ormanlık alanlar, kapalı zindanlar vs... gezip görülecek bir çok ilginç yerimiz bulunacak. Aslında Gothic’in dünyasını anlatan bir belgesel filmi çekmek iyi olurdu. “Ben isimsiz kahraman şimdi sizlere, ünlü Ork şehrinden sesleniyorum” gibi bir deyişle anonsa başlar gerisi gelirdi. Movies ile birleştirip buram buram Khorinis tanıtırdık. Khorinis bu arada Gothic’in dünyasının olduğu yer. Sözü fazla uzatmadan yeniliklere geçiyoruz.

Gothic

Gothic dünyası devasa olmasının dışında yaşayan bir dünya olacak. Neredeyse bin adet NPC ile çevremizde kuşatılmış durumda kalacağız. Önceki oyunda, bunun 400 olduğunu belirtmekte yarar görüyorum. Şehirlerde, tapınaklarda, zindanlarda karşımıza farklı tipte NPC’ler çıkabilecek. Hepsinin belli bir hayatı da olacak, mesela keyfimize göre gece yarısı gidip alış veriş yapamayacağız. Zindanda yaratık kesip para kazandık diyelim. Böylece uzun zamandır istediğiniz güçlü kılıcı alabileceksiniz. Ancak o da ne gece yarısı olmuş ve Blacksmith kapalı! Yarın sabaha kadar beklemek zorundasınız. Sonuçta satıcı da bir canlı ve uyumaya ihtiyacı var, dükkanını bu yüzden kapamış. Yolda giderken çevrenizde avlanan yaratıkları görebileceksiniz. Bir T-Rex’in avını kovalayışını ve sonra da oturup onu mideye indirmesi gibi, ekolojik sistem kendiliğinden işleyecek. Size düşen ise bu sanal ortamda yaratılan dünyayı izlemek olacak. İzlerken dikkat etmekte lazım, ne de olsa ekolojik sistem de, bize saldıracak yaratıklar olacak. Çevredeki yaratıkların kimileri etçil kimleri otçul ve barış sever olacak. Tarih öncesi kuşlar, dev T-Rex’ler, Horn Rammers(Gergedan aslında) gibi farklı yaratıklar bulunacak. 30 farklı yaratık cinsi ile Gothic 3 bizleri selamlıyor. Bunların üstüne düzinelerce insan düşmanımızı da eklersek, o zaman anlarsınız. Yapay zeka önceki oyunlardan daha iyi olacak, bu sefer bize karşı belli bir taktik ile girişecekler.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×