GPU üreticileri, yavaş yavaş AMD markasını terk mi ediyor?

GPU üreticileri, yavaş yavaş AMD markasını terk mi ediyor?

Furkan Güler
Furkan Güler 21.03.2018 - 14:29
Nvidia'nın hakimiyeti gittikçe büyüyor.

Geride bıraktığımız günlerde Nvidia'nın GeForce Partner Program'ı kapsamında teknoloji sektöründe ilgi çekici olaylar yaşandı. Ortaya çıkan yeni söylentilere göre MSI, Gigabyte ve Asus gibi üçüncü parti üreticiler yavaş yavaş AMD'nin Gaming başlığı altında toplanan ekran kartlarını daha fazla üretmeyecekler. Bildiğiniz gibi Nvidia marka ekran kartları, son kullanıcı bazında AMD'ye göre daha fazla tercih ediliyor. Bu yüzden ekran kartı üreticileri, üretim bandından Nvida'ya daha fazla yer veriyorlar. Nvidia marka ekran kartları böylelikle daha fazla sattığı için, büyük üreticiler çoğunlukla AMD yerine Nvidia ile anılmaya başlıyor.

Yakın zamanda ekran kartı üreticilerinden radikal bir hamle gelebilir

Gigabyte ve MSI şu anda Gaming olarak anılan ürünlerinden AMD ibaresini kaldırmış durumda. Yani firmalar AMD'ye özgü herhangi bir ürün üretmiyorlar. İlerleyen günlerde Asus'un da AMD'yi bırakıp Nvidia'ya yöneleceği söyleniyor. Firmalardan resmi bir açıklama yapmasa da, gidişatın bu şekilde ilerlemesi bizleri biraz korkuttu. Keza AMD'nin pazarın dışına itilmesi sonraki yıllarda son kullanıcının pek işine yaramayacaktır. Konsol tarafında tüm konsolları elinde bulunduran AMD, bakalım PC pazarında büyüme gösterebilecek mi?

Yorumlar 13
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2020 07:24
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 12:32
onu bunu bilmem de nvidia yazıım konusunda çok daha iyi. aynı segmentte olan nvidia ve amd arasında nvidia sürekli güncelleme verirken diğer windows 8.1 e bile doğru düzgün yazlım çıkarmıyor ( hd6650m vs 540m yazılım var ama beta diyor ve geç açılmalar ekrn kartnın gereksiz dvreye grmesi filan )
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 10:04
Böyle haberleri nasıl yapıyorsunuz anlamıyorum. Firmalar AMD’ye özgü ürün yapmayacak demek için haberin kaynağından ziyade 8. kulaktan duymuş olmanız lazım. Sadece marka kısıtlaması getiriyor Nvidia. Yoksa firmalar AMD ekran kartı üretmeye devam edecek.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 09:45
İyi ki ilk çıktığında 1.500 liraya gtx1070 almışım bugün 3 misli fiyatı..
şimdi sahip olmayan birinin gözünden bakınca ps4 pro veya xb one x en iyi fikir derim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 04:16
AMD nin gerekli imkanları var ve isterse NVIDIA kalitesinde ürün yapabilir ama nedense yapmıyor..
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.03.2018 01:21
işlemcileri laptopta bi ışık versin diye beklerken
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×