Gradius Collection

Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Seksenlere dönüş
Platformlar PSP
Gradius Collection
  • Yapımcı - Yayıncı Konami - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 77
Artılar İyi bir derleme, zamana göre iyi müzik ve görseller
Eksiler Multiplayer yok
Biraz eski bir oyuncuysanız, Shoot'em up olarak tabir edilen, kayar ekranlı ve karşınıza çıkan düşmanları öldürdüğünüz tipteki oyunlarla bol miktarda haşır neşir olmuşsunuzudur. İşte bu türdeki zamanın en eğlenceli oyunlarından biriydi Gradius. Gradius Collection ise Konami tarafından geliştirilip, yeniden pazara sunulan ve içeriğinde beş farklı tam sürüm Gradius oyununu UMD diskinde toplayan bir derleme olmuş.

Bir devrin oyunu

1980’lerin popüler türü Shoot'em up, uzun bir aradan sonra PSP’de yeniden hayat buluyor. Yapım herhangi bir şekilde yeni bir şey vaat etmiyor. Ancak bizim beklediğimizde bu değil; keza oyunu alıp oynayacaklar, daha çok nostalji ve iyi bir derleme olduğu için edineceklerdir. Üçüncü boyutun tavan yaptığı, muhteşem grafikler arayanlar ise ana sayfaya dönüp, kendilerine popüler kültürün yeni oyunlarından birini seçebilirler. Zira onların aradığı hiçbir şey burada yok. Ancak dönüp baktığımızda, kimi zamanda bu hiçbir şeyin içinde çok daha fazla eğlendiğimizi hatırlamak ortaya ilginç bir çelişki çıkartıyor. Daha önce türü oynamamış ve ilgi duyanlar için içerikten kısaca bahsedelim… Oyunun teması uzayda geçen ve uzaylılara karşı verdiğimiz mücadeleyi temel alıyor. Gemimizle sağa doğru kayan ekranda ilerlerken, üzerimize çeşitli düşman uzaylıları gelmekte. Bizlerde haliyle geminin kaptanıyız ve yegâne amacımız karşımıza çıkar her şeyi havaya uçurmak. Bekleneceği üzere Dünya’yı kurtarmak bizim elimizde olduğundan var gücümüzle düşmanlara karşı bir savaş içindeyiz.

Seriyi oluşturan oyunlar için oldukça basit, ancak bir o kadar da derinliği olan oyunlar oldukları söylenebilir. Bölümler içindeki kesintisiz mücadele dengesinin ise oldukça iyi oturtulmuş olduğu rahatça söylenebilir. Bu mücadele içinde karşımıza çıkan envai çeşit düşmanlarla ise gemimizi güncelleyerek hayatta kalıyoruz. Haritadan toplanan kutucuklardan elde ettiğimiz yeni silahlar, zırhlar ve yetenekler sayesinde gemimizi daha güncel ve daha dişli tutmak mümkün olmakta. Bu tür oyunların vazgeçilmezleri olan daha iri kıyım düşmanlar (Boss) ise her zaman olduğu gibi bizleri en çok zorlayan kısım oluyor. Kendilerine has farklı silahları ile karşımıza çıkan bu düşmanlarla ancak yaptığımız mücadeleler sonucunda bölümlere devam edebilmekteyiz. Zira Boss’u öldüremeyene geçiş bileti kesilmiyor.

Serinin ilk versiyonundan sona doğra ilerledikçe daha bir kompleksleşme ve zorluk seviyesinde birazcık daha artma gözleniyor. UMD diskin beklide en dikkat çekici içeriğini ise Gradius Gaiden oluşturuyor. Yalnızca görsel ve sesler bakımından serinin en iyisi olduğu için değil, aynı zamanda seçilebilir güncellemeleri, istenilen gemiyi kullanabilme, tamamıyla yeni bölümler, oldukça iyi bölüm tasarımları gibi özellikleri nedeni ile serinin bu ayağı dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ana oyunlar dışında menüde birde Galeri bölümü bulunuyor. Buraya girerek oyun içi müzikleri dinlemek ve resimlere ulaşmak mümkün kılınmış. Ayarlar bölümünde ise zorluk seviyesinden ekran görüntüsü oranına kadar pek çok tercihi keyfe kader değiştirebilmekteyiz. Orijinal görüntü oranı olan 16:9 PSP için en ideal çözüm gibi görünüyor. Multiplayer’da meydana gelen bazı hatalar dışında ise genel olarak herhangi bir teknik hata görülmüyor. Yirmi yaşındaki bir yapım için ses ve grafiklerden bahsetmeye çok da gerek yok. Gradius Collection, Konami tarafından piyasaya çıkan en iyi uyarlamalardan birini teşkil ediyor. Maziyi yad etmek ve shoot 'em up oynamak için bulunmaz fırsat.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 30.05.2024 13:11
Kalan Karakter: 300 Gönder
Gradius Collection
İlginizi Çekebilir