Gran Turismo 4

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Pistler yetmedi ve yarış, şehir sokaklarına taştı.

Yanan Lastikler

Eminim ki bir çoğumuzun PS1 alma sebeplerimiz aynı gibiydi Tekken, PES ve GT oynamak. Nasıl hala PC’de CS büyük bir zevkle oynanıyorsa, bunlarda PS1’da büyük bir keyifle oynanıyor. Çünkü bu tarz oyunlar anlatmak istediklerini oyuncunun en basit şekilde anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışıyorlar. Bu tarz oyunları herkes oynayabildiği gibi bunlarda profesyonel olmak biraz zamanınızı alıyor, böylece oyunun oynanış süresini artırıyor. Kısacası bu oyunları birer klasik haline getiriyor. Şimdi gelelim oyunumuza GT4 yapımına çok önceden başlandı hatta öyle bir durumdaki Japonya da GT4 Prologue Demo versiyonu piyasaya sürüldü bile. Oyunun çıkmasına çok az bir süre kaldı.

Kavurucu Güneş

Yeni oyunun yapımında baştan aşağıya yenilenmiş bir grafik motoru kullanılmış. Bu grafik motorunun en büyük getirilerinden biri oyunun oynanışını çok daha gerçekçi bir hale getirmesi. Artık öyle saçma sapan yerlerde arabanız buzun üzerindeymiş gibi kaymayacak. Arabanızın yol tutuşu çok daha iyi olacak, tabi bu özellikler seçtiğiniz araca göre değişecek. Bu grafik motorunun bir diğer getirisi ise artık oyunda üstü açık araba kullanabiliyorsunuz. Hatta arabanın içini en ince ayrıntısına kadar görebilmek mümkün. Ne yazık ki en fazla 2 üstü açık arabayla aynı anda yarışabileceksiniz. Daha fazlasını da kaldırması beklenemezdi. 

Ana mod olarak iki mod olacak. Bunlarda biri arcade diğeri ise simulation. Arcade’de kazandığınız arabalar ile kafanıza göre yarışabileceksiniz. Simulation’da ise sürekli bir sınav içerisinde olacaksınız ve her geçtiğiniz sınavda kullandığınız arabayı alıyorsunuz. Yarış tipleri de çeşitlilik kazanmış. Şehir içinde de yarışabileceğiniz gibi, belli bir pistte de yarışacak veya ralli yapabileceksiniz. Tabi bunların hepsinin aynı oyun içinde olması grafik motorunun ne kadar güçlü olduğunun bir gösterisi. Araba sayısı ise 500’den fazla olacakmış, GT2’de bu sayı 640’dı. Buradan da görebileceğimiz gibi GT serisi GTA’nın 150 arabalık haznesini açık bir farkla def etmeyi başarıyor. Arabalar arasında son model bir Subaru olacağı gibi, 1967 model bir Corvette’de olacak bu da araba çeşitliliğinin ne kadar geniş olduğunu gayet açık bir şekilde belirtiyor. Bence oyunun en büyük eksisi olan araçların hasar almaması hala düzeltilmemiş (veya düzeltilmek istenememiş). 

Şehir içi yarışlarının eklenmesi ile birlikte dar sokaklarda gireceğiniz mücadelelerinde artması sağlanmış fakat bunun ile birlikte oyuna yeni bir kural eklenmiş. Rakibinize veya duvara hızlı bir şekilde çarparsanız, 10 saniye boyunca 50km’nin altında gitmek zorundasınız. Bunun eklenmesi bence oyunun atmosferine artı yönde etki edecek çünkü bir yere çarpmamak için büyük bit stres altına gireceksiniz. Bu da oyunun havasına daha iyi girmenize sebep olacak. Oyuna gelen bir diğer yenilik ise multiplayer modu. Bu mod ile diğer oyuncularla yarışabileceğiniz gibi oyununuz için yeni arabalar yollar vb. indirebileceksiniz. 

Ve bir Corvette, insan daha ne ister?

Sonuç olarak bu adamlar bir sıcak asvaltın üzerinde yumurta kırmaktan başka şeylerinde yapılacağını gösteriyor. Umarım bir sorun çıkmaz ve biz bir kez daha yarışmanın keyfini sonuna kadar tadarız. Oyunun çıkış tarihinin şu an Kasım 2004 olduğu söyleniyor.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 13:01
Kalan Karakter : 300 Gönder
Gran Turismo 4

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×