1/4

Gran Turismo 5

Mahmut Saral 30.11.2010 - 16:55
Gran Turismo 5 macerasından ilk izlenimler
Yıl 2005. E3 fuarında yeni oyunlar ve teknolojiler tanıtılıyor. Derken ünlü Gran Turismo serisinin hazırlayıcısı Polyphony Digital alıyor sahneyi ve bir video gösteriyor. Araçlar, harita tasarımları ve çeşitlilik görülmeye değer. Heyecan dorukta ve sona yaklaşırken önce isim görünüyor; Vision Gran Turismo. Ardından da alkış ve sevinç sesleri duyuluyor. Bu gösterilen, aslında Gran Turismo 4'ün görsel olarak yeniden elden geçirilmiş ve yeni araçlar eklenerek oluşturulmuş bir tanıtım videosuydu, o kadar. Zaten o sıralar piyasada PS3 de yoktu, ama yeni oyunun da yolda olduğunu, PS3 için geliştirildiğini öğrenmiş oluyorduk böylelikle.

Mahmut'un gözünden Gran Turismo 5'e ilk bakış

Uzun ve heyecanlı bir gelişim sürecinin ardından nihayet satışa sunuldu Gran Turismo 5. Hakkında o kadar fazla erteleme kararı verildi ki, kimi oyuncular isyan etti, kimileri de "nasıl olsa bir bildikleri vardır. Biz bekleriz" deyip, sabır tesbihlerini eline aldı. PS3'ün şimdiye dek gördüğü en iyi yarış simülasyonu, bazılarımıza belki hâlâ hayal olarak geliyor olabilir. Ama evet, Gran Turismo 5 satışa sunuldu. Ama bakalım beklediğimize değdi mi?

Gran Turismo 5
Bugün öğlen saatlerinde, haber ve yazı peşinde koşmaktan yorulmuş, kalan enerjimle de yemeğimi yemeye başlamıştım. Derken kapı çaldı ve bir paket geldi. İlk başta aldırış etmedim, ama bir süre sonra o paket döndü dolaştı, benim önüme düştü. Kısık gözlerle baktığımda, Gran Turismo 5'in geldiğini görmemle, PS3'e doğru koşmam bir oldu. Zira onca haberden sonra, GT serisiyle alakanız olmasa bile merak ediyor, denemek istiyorsunuz (Ben yine de önceki GT oyunları GT2 ve GT4'ü oynadığımı belirteyim).

Çalış hadi, çabuk!

Oyunu PS3'e takıyoruz ve beklemeye başlıyoruz. Ufak bir güncelleme yapıyor ve sonraki ekrana geçiyor. Daha önce de söylendiği gibi yükleme ekranı geldi karşıma. Yükleme fonksiyonunu geçip, hemen oyunun özelliklerine göz atmak istedim, fakat bunun yanlış bir karar olduğunu kısa sürede anladım. Çünkü sabit diske yükleme yapmazsanız, menü geçişlerinde oyunun çok hantal hareket ettiğini göreceksiniz. Bu sebeple ilk etapta yapmadığım işlemi, bu kez yaptım ve oyunu yüklemeye koyuldum. Yaklaşık yarım saat süren kurulumun ardından artık ne var, ne yok göz atabiliriz. Derken, online bağlantı ibaresi belirdi üstte. Böylelikle GT5'i oynarken yaşanacak her yeni gelişmeden anında haberdar olabiliyoruz demek ki. Bağlantıyı keseyim demeyin, zira oyundan da kopmuş oluyorsunuz.