1/2

Gran Turismo

Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Gözlerimiz yollarda kaldı, neredeydin?
Platformlar PSP
Gran Turismo
  • Yapımcı - Yayıncı Polyphony Digital - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 78
Artılar PSP'de GT keyfi yaşamak, kullanmaya sıkılacağınız kadar çok araba sayısı, güzel grafikler
Eksiler Kariyer bölümü yok dolayısıyla oynanacak bir şey de yok
Araba sürmeyi çok seven bir adamın, herkes araba kullansın diye yaptığı bir oyunun, günümüzde efsane haline gelerek, merakla beklenen bir yapım olacağını kimse tahmin edemezdi herhalde? Şu ana kadar 50 milyondan fazla satan serinin, tüm duyularımızla, hislerimizle beşinci oyununu bekliyoruz. Artık ilk ne zaman açıklanmıştı inanın hatırlamıyorum, ama neredeyse herkesin çıkışı konusunda umudunu kestiği, hatta belki de unuttuğu GT mobile ya da GT PSP, son birkaç ayda aniden ben buradayım dedi ve ne oldu ne bitti demeye kalmadan kendimizi PSP’lerimiz de GT’yi oynarken bulduk. Şahsen sevinmedim desem yalan olur.

GT5: Prolouge’un açıkçası bu denli yarım bir yapım olması, hiçbir zaman tam sürüm bir GT oynuyormuş havasını veremedi maalesef; ama PSP’de oyunu açar açmaz tam sürüm bir oyun havası iliklerinize kadar işliyor. GT’nin sanki kendine ait, has bir kokusu varmışçasına, menüye girince kendi kendinize “İşte bu” diyorsunuz. O küçücük el konsolunda dahi, bu güzide serinin heybetini hissetmek, belki benim çok sevmemden belki de oyunun gerçekten bu kadar harika oluşundan kaynaklanıyor. Onu bilemiyorum, ama GT4’den sonra tam sürüm bir GT oyununu elime almış olmam benim için anlatılamaz bir mutluluk duygusu hissettirdi. Peki oyunu açınca ne oldu? Ne yazık ki bu heyecan yerini bir nebze hayal kırıklığına bıraktı.

Gran Turismo
"Araç modellemeleri PSP'de görebilecekleriniz içinde en iyisi."

Tadımlık Gran Turismo…

Gran Turismo 4’ü oynamayan arkadaşlarımız yoktur herhalde, eğer varsa da hemen şu an yeni nesli bir kenara atıp, GT4’ün başına kurulsunlar derim. Yok ben o kadar uzun süre duramam başında diyorsanız da, GT PSP tam size göre... Sinematiği, görselleri, fizikleri, sesleri, kalitesi GT4 ile aynı, işte biraz görsellik ve araç sayısında düşüş olsa da PSP’de bu derece üst seviye bir yarış oyunu görmek hayret verici diyebilirim. Yapımcı Kazunori Yamauchi’nin bu oyunla ilgili bir röportajını 1-2 ay önce dinlemiştim ve röportajda, “PSP’de yarış oyunlarını inceledik; ancak düzgün, gerçekten kaliteli bir yarış oyunuyla karşılaşmadık” demişti. O gün kendi kendime yahu alt tarafı el konsolu yani, en fazla ne verebilirsin ki, başka yarış oyunlarının kötü olduğunu söyleyebiliyorsun demiştim. İçerik konusunda bir nebze haklı çıksam da, grafik ve fizik olarak beni hayretler içersinde bıraktı GT PSP.

Bu oyunu oynamadan önce de NFS: Shift’i bitirmiştim PSP’de ve o oyunun da görselleri oldukça kaliteliydi, ama GT PSP ile karşıma gelen arabalar sanırsınız PS2 ve PS3 farkını gösteriyor. Bu konuda oyuna ne kadar hayran kaldığım apaçık ortada; ancak bu konuya değinmeden önce neden tadımlık Gran Turismo, önce onu bir açıklayayım. GT’yi GT yapan unsurları bu seriyi oynayan arkadaşlar bilirler, bilmeyenler için de söyleyelim. Oldukça detaylı ve uzun kariye modu; tabii her oyun da bir kariyer bölümü mevcuttur, ama GT içinde yer alan bu mod, binek arabalardan spor arabalara, F1 yarışlarından Le Mans’a, rallilere kadar neredeyse bütün dalları içine alır. Onlarca farklı pisti önünüze koyarak gece, gündüz demeden tadına doyulmayacak bir heyecan yaşatır. Kısaca her türün birleştiği bir yarış oyunudur Gran Turismo; fakat PSP versiyonuna başladığınız anda bu kariyer bölümünü göremiyorsunuz. İlk başta “Acaba sonradan mı açılacak ya da girmediğim başka bir bölüm mü var” diyerek etraflıca bir araştırmaya koyulsanız da, acı gerçek ne yazık ki suratınıza şiddetli bir şekilde çarpıyor. GT PSP’de kariyer bölümü yok.