1/4

Gran Turismo Özel

Devran Yardım
Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
Japonya'da çıktı bile. Yakında bizde oynayacağız.

“Gran Turismo ile ilk ne zaman tanıştınız?” diye bir soru sorsam cevabınız ne olurdu çok merak ediyorum doğrusu. Ben, ilk olarak PSX’imde oynadım ve bu da ilk Gran Turismo’m idi. Doğrusunu söylemek gerekirse ben oynadığım oyunun ne olduğunu bile bilmiyordum o zaman. Fakat zamanla ehliyet denen o şeyleri aldıkça oyunun giderek genişlediğini fark ettim. İlk oyunun gerek grafik kalitesi gerekse oynanışıyla farklı olması dikkatimi çekmişti. Her ne kadar araçları bazen gereksiz spinlerle yerinde öylece döndürsem de yarışlardan arabalar kazandıkça ve garajımı genişlettikçe daha da zevk almaya başlıyordum. Tabii bunları o zamanın şartlarında düşünmek lazım. Tam bu ilk oyunu sevmeye başlamıştım ki oyun bitiverdi. Gerçi diğer kısımlarını da (arcade, time trial) oynarsanız daha da uzuyor. Fakat ben ‘’Simulation Mod’’ların dışındaki yerleri pek oynamıyorum. Ha! Nerde kalmıştım? Oyunu bitirdikten sonra bir de baktım ki Poliphony Digital’ın başkanı Kazanuri Yamauchi GT2’yi duyurdu. Hemen koşup oyunu aldım. Bir de baktım ki oyun iki CD’den oluşuyor. Oyun biri ‘’Simulation mod’’u içeren disk, diğeri de ‘’Arcade Mod’’u içeren disk şeklinde birbirinde ayrı iki diske ayrılmıştı. Ben tabii ki sevdiğim kısım olan ‘’Simulation Mod’’u oynadım. Hemen ehliyetlere başladım. Ehliyetleri tamamladıktan sonra oyunun aslında ne kadar derin olduğunu fark ettim. Hemen hemen her marka araba mevcut ve oynanış ilk oyuna göre çok daha oynanabilir olmuştu. Yine size belli bir miktar para veriliyor ve yine siz o parayla bir araba alıp yarışlara giriyorsunuz. Zaten bir yarışı kazanmaya başladınız mı ondan sonra oyun sizi yutup gidiyor. İşte Gran Turismo’nun genel yapısı bu, Zaten PSX’te başka Gran Turismo da çıkmadı.

Ve beklenen an!

Çıktığı zaman grafikleriyle ve oyundaki hız akıcılığıyla Sony’nin bu canavarı herkesi etkilemişti. Bunun sonucu olarak da Playstation oyunları en yeni versiyonlarıyla Playstation 2’ye geçmeye başlamıştı. 

İşte bizim oyunumuz Gran Turismo da bu yenilenen oyunlar kervanına girmiş oldu. Playstation 2 yeni bir konsoldu. Gran Turismo’nun ona alışması da zaman aldı. İlk deneme olan GT2000’in başarısız olmasının ardından, Gran Turismo 3 A-Spec ile başarılı ve yankı uyandırıcı bir dönüş yaptı. Efsane sahneye biraz geç geldi, ama yılın en iyi yarış simülasyonu seçildi. Bu yarış oyunları arasında Xbox’ın da Project Gotham adlı oyunu vardı ve buna rağmen Gran Turismo 3 A-Spec yılın yarış simülasyonu seçilmişti. Gran Turismo 3’ün grafiklerine halen hayranlıkla bakmaktayız. Bunu bir de 2001’in şartlarında düşünün. 25 milyon polygon/sn hızda grafikler gerçekten göz kamaştırıcı.

Eeeee!

Doğrusunu söylemek gerekirse benim de Playstation 2 ile tanışmam 2002’de oldu. PSX’imi satıp üzerine para ekleyip Playstation 2’yi aldım. İlk aldığımda o grafik şovu yapan demosunu ezberleyene kadar izledim:). Tabii ki o muhteşem grafikleri arasında Gran Turismo 3 de vardı. Gran Turismo’nun grafiklerinde insanın gözünü kamaştıran bir gerçeklik vardı. Her ne kadar Gran Turismo 2’ye göre daha az araç içerse de yine de sunduğu grafik kalitesi ve uzun süreli oynanabilirliği sayesinde Gran Turismo 3 A-Spec gerçekten çok iyi bir oyundu. Oyunda hiçbir yavaşlama bile olmuyordu. Fakat oyundaki araç sayısı Gran Turismo 2’ye göre daha az kalıyordu. Yaklaşık 150 civarındaydı. Bu da biz oyuncuları tatmin etmiyordu. Fakat araç sayısının azlığı yerini gereğinden fazla oynanabilir yarışlara bırakmış.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×