1/2

Grand Ages: Rome

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Empire at War'a güçlü rakip!
Platformlar PC
Grand Ages: Rome
  • Yapımcı - Yayıncı Kalypso - Viva Media
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar Grafikler, müzikler, keyif faktörü
Eksiler Yapay zeka, sesler
Roma bir günde kurulmamış olabilir, ama bu oyunda Roma’yı bir günde kurmamızı sağlayacak kadar çok yardımcımız olacak. Öncelikle şunu söylemeliyim ki; yapımcı firmanın iddiaları çok fazla. Devasa ordular, inanılmaz savaşlar, müthiş bir taktik zeka. İddialar ne kadar fazla olursa, beklentiler de o kadar çok oluyor. Bakalım bu iddialar yerinde mi?

Grand Ages Rome’ın mantığı “Kur ve fethet” üstüne yoğunlaşıyor. Bu konuda klasik RTS oyunlarından çok daha farklı sayılmayacak bir yapıya sahip. Yapım sizi İmparatorluk Roma’sına götürüyor, ama tek bir senaryoya bağlı kalmıyor. Roma İmparatorluğu’nun en önemli dönüm noktalarını teker teker yaşamınıza izin veriyor.

Grand Ages: Rome
"Grafiksel olarak kaliteli olan oyunda, şehirler etkileyici gözüküyor."

Ticaret limanları kurabilir, küçük şehir devletleri kurup onları tek bayrak altında birleştirebilirsiniz. Şehirlerin özellikle görsel ayrıntıları o kadar iyi ki, size resmen göz ziyafeti çektirecek. Benzer bir oyun olan Imperium Romanum’u strateji severler hatırlayacaktır. Oyun ne yazık ki birçok kategoride hayal kırıklığı yaratacak seviyedeydi. Imperium Romanum, farklı programcılar tarafından elden geçirilmiş, hem de her yönüyle. Oyunun tüm eksikleri gözden geçirilmiş ve düzenlenmiş. Sonucu mu? Verdiğiniz parayı hak edecek bir RTS oyunu. Peki iddiaları ne kadar gerçekçi? Bunu da ilerleyen satırlarda okuyabilirsiniz.

Julius Caesar

Şehir kurmak ve yönetmek artık çok daha kolay. Oyunun grafik arabirimi size geniş bir harita sunuyor ve sorun çıkan yerlere hemen ulaşmanızı sağlıyor.

Erkek veya kadın, Roma İmparatorluğu’nun en güçlü ailelerinden dilediğiniz gibi bir karakter yaratabilirsiniz. Roma aileleri birçok farklı yeteneğe sahip. Bunu oyunu oynadıkça daha da iyi anlayacak ve bu özellikleri geliştirebileceksiniz. Başarılarınızla bonuslar kazanabilir ve asla ortaya çıkmamış yeteneklerinizi açığa çıkartabilirsiniz. Bu yeteneklerle ordunuzun yeteneği ve asker sayınız kolayca çoğalabilir. Üç çeşit yeteneğe sahipsiniz: Aile, şehir ve askeri. İmparatorluğun en güçlü 5 ailesi de kendine has, eşsiz özelliklere sahip. Oyunu iyi anlamak için Tutorial’ı oynamanızı tavsiye edeceğim. İnşa Tutorial’ı epey kolay ama Battle Tutorial bazı karmaşık noktaları ortaya çıkartıyor. Askerlerinizi nerden elde edersiniz? Nasıl yetiştirirsiniz? Ve en önemlisi nasıl kontrol edersiniz? Bunların hepsini öğrenmek önemli.

Grand Ages: Rome
"Şehirlerde çıkan isyanlar sonucu, şehrin kontrolünü kolayca kaybedebilirsiniz."

Oyunun başından itibaren üretim verimliliğini artırmalısınız. Çünkü epey tüketim olacak ve düşmanlara kalmadan bu tüketim miktarının çokluğu sizin felaketiniz olabilir. Örnek vermek gerekirse işçi sınıfı epey az yiyecek talep ediyor. Fakat asilzade beyefendileri ve soylu şövalyeleri doyurmak hiç kolay bir iş değil. Yemek olmazsa sağlık olmaz. Sağlık olmazsa ise başınız belada demek. Sağlığını kaybeden kişiler, yan etki olarak yangın çıkarma gibi ilginç bir huy edinmişler. İsyan çıkarttıkları zaman şehrin kontrolünü kaybetmeniz çok kolaylaşıyor. Elbette şehri eski düzenine getirmek için pek çok faydalı araçla kuşanacaksınız. Her evi tıklayarak durumlarını ve bunu nasıl düzelteceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Üç tane renk var. Tahmin edildiği gibi yeşil sorun yok, sarı idare eder, kırmızı ise işimiz var anlamına geliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×