1/2

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Uzakdoğu GTA sanatı
GTA fenomeni, durmaya niyetli gözükmüyor. Yeni nesil konsollar ve PC’de GTA IV ile boy gösteren seri, kısa bir süre önce duyurulan Chinatown Wars isimli oyunla, Nintendo DS saflarına adım atmaya hazırlanıyor. Rockstar tarafından geliştirilen yapım, DS konsolu için hazırlanan ilk GTA oyunu olma özelliğine sahip. Bu konuda yetkililer, “Nintendo, bizden DS için oyun yapmamızı istedi, biz de kabul ettik, ama yapmak istemeyeceğimiz oyunu değil, yapmak istediğimiz oyunu kabul ettik” diyor. DS için GTA hazırlanınca, doğal olarak oyuncuların aklında, “Acaba nasıl bir oyun olabilir?” sorusu oluşmuştur. 2B veya 3B olarak mı hazırlanacak? Diğer GTA oyunlarından farkı ne olacak? Her şeyden öte bu bir GTA oyunu olabilecek mi? Bu gibi soruların cevapları, yapımcılardan gelen yanıtlar doğrultusunda olumlu yönde gerçekleşecek gibi görünüyor.

Maceraların şehri Liberty City

Chinatown Wars, Liberty City’de geçiyor. GTA’nın diğer oyunlarında da Liberty City önemliydi ve pek çok seçenek sunabiliyordu. Bu yapımın da diğerlerinden farklı olmasını gerektirecek bir şey görülmemiş ve Çin mafyası ve gangsterlerinin yer aldığı güçlü bir GTA deneyimi için Liberty City yine değişmez tek adresimiz. Huan Lee isimli karakteri yöneteceğimiz yeni macerada Lee, Triads çetesinin bir üyesi. Babası öldükten sonra aile kılıcını (Yu Jian) amcasına devretmek için yola çıkan Lee, diğer çeteler tarafından saldırıya uğrar ve kılıç çalınır. Bu andan itibaren Lee’nin görevi, kılıcı geri getirmek ve tabii ki intikamını almaktır.

Chinatown Wars, ilk GTA oyunlarındaki benzer yani üstten görünüşe sahip bir kamera açısıyla oynanacak. Bu sayede çevrenizde olan biten gelişmelerden anında haberdar olabileceğiniz gibi, ayrıca kamera açılarını da değiştirebileceksiniz. Oyun, Real-time yani tamamen gerçek zamanlı olarak ilerleyecek. Arabayla bir kaçış sırasında çevredeki trafik lambaları, tezgahlar, çöp kovaları, çitler gibi objelere çarptığınızda hasar vereceksiniz, yağmur yağdığında sokakta yürüyen yayaların şemsiyelerini çıkardığını görebileceksiniz. Chinatown Wars’ta dinamik hava sistemiyle beraber gerçek zamanlı gün dönümleri de yer alacak. Rockstar’dan Gordon Hall, “En ufak ayrıntılar, cadde üzerindeki ilerleyiş, kamera açıları gibi detaylar için çok ayrıntılı çalışılıyor” diyor ve “Bu benim içerisinde yer aldığın en önemli oyun projesi” diye de sözlerine ekliyor.

Yapımı açtığımız zaman, alt ekranda bize ait bir PDA ile karşılaşacağız. GPS Navigasyon sistemine sahip bu alet sayesinde oyundaki tüm işlerimizi yoluna koyabileceğiz. Öncelikle şehirdeki tüm gelişmeler ve yapmamız gereken görevler, PDA aracılığıyla mail olarak bize bildirilecek. Sonrasında şehir üzerindeki temaslarımız ve favori mekanlarımız da PDA'da yer alacak. Sonuç olarak, dokunmatik ekran üzerinde yapacağımız bir kaç dokunuşla tüm işleri rayına oturtabileceğiz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×