1/12

Grand Theft Auto IV

Güven Gümüş
Güven Gümüş 3.06.2010 - 12:31
Uykusuz gecelere "Merhaba" deyin. GTA efsanesinin yeni oyunu çok fazla yenilikle geri geliyor.

Bir oyun firması için kendi yaptığı oyunların seriler halinde olması çok önemlidir. Çünkü oyunun serisi demek başarı ve para demektir. Tabii ki her oyunun serisi başarılı olacak diye bir kuralda yok. Ancak Rockstar Games firması bu kuralı en iyi sürdüren firma olarak karşımıza çıkıyor. Piyasaya çıkarttığı Grand Theft Auto isimli oyun ile bir anda oyun dünyasını sallayan ve çılgınca oynanan bir serinin başlangıçını yapan Rocktar her geçen gün adını daha çok duyurdu. Şimdi her şeye en baştan bakalım. 1997 yılına gelene kadar oyunlarda tek düzelik hakimdi. Belli sınırlar çerçevesinde oyunlar oynanılır ve o sınırların dışına çıkılmazdı. Bu bir nevi oyuncuların özgürlüğünü kısıtlayıp istedikleri gibi davranmalarını da engelliyordu. Yeni ve farklı bir şeyler gerekiyordu, oyuncuların isteklerini karşılayacak ve özgürce hareket edebilecek bir oyun gerekliydi. Nihayet bir oyun firması 1997 yılında oyuncuların bu isteklerine cevap verebilecek bir oyun piyasaya çıkarttı. Çıkaran firma Rockstar Games, çıkardığı oyunun ismi de Grand Theft Auto idi.

Rockstar Games’den biraz bahsedelim. Rockstar Games için az ama öz oyun çıkaran bir firma diyebiliriz. Çıkarttığı oyunlarda belli bir başarı yakalayarak oyun dünyasında belli bir konuma yükselmiş. Firmanın geçmişine baktığımızda son yıllarda adını sıkça duyurduğunu görüyoruz. Adının bu kadar duyulmasının sebebi ise, oyun dünyasında yeni devir açan oyun olan Grand Theft Auto'yu tüm dünyaya tanıtmasıydı. Bir oyunun ilk çıktığı günden itibaren, geçen yıllar sonunda bağımlılık ve hatta hastalık derecesine kadar olabileceğini kim bilebilirdi ki! O yüzden oyun dünyasında şöyle bir ayrım yapsak sanırım yanlış olmaz; “GTA öncesi ve GTA sonrası oyun dünyası”. GTA piyasaya ilk çıktığında bir anda oyunlar arasında farklı bir konuma ulaştı. Bunun nedeni, daha önce hiç bir oyunda görülmeyen özelliklerin bu oyunda olmasıydı. Koskoca bir şehirde istediğimiz her şeyi yaparak özgürce hareket edebiliyorduk. Serbestlik oyunun asıl amacını yansıtıyordu.

Grand Theft Auto, Amerika ceza yasasından aldığı "Suç Simülasyonu" ismiyle suç işlemek üstüne kurulmuş bir oyundu. Bu yüzden sanal ortamda suç işlemek insanların oyuna olan ilgisini bir kat daha arttırmıştı. Rockstar Games bir nevi insanların egolarının tatmin etmek için gerçek hayatla birebir olan bütün olayları bir oyunun içine sağdırarak oyunseverlerin önüne sundu ve oyuncularda sunulan bu ikramı geri çevirmeyip GTA'yı hep popüler ve zirvede tuttular. 1997 yılından itibaren başlayan GTA efsanesi günümüze kadar hep zirvede kalarak devam etti.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×