1/4

Grand Theft Auto IV

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Efsane bu sefer Niko'la birlikte fırtına gibi esmeye hazırlanıyor!
"Yazı için Murat Sağlam'a teşekkür ederiz."

Rockstar Games, biz oyun severler bu ismi ilk kez 1997 yılında duyduk. Kimse o zaman için devrim niteliği taşıyan bir oyun ile karşımızda olduklarını tahmin etmemişti. Çünkü o dönemlerde, internet hayatımızla bu denli iç içe değildi ve yapımlar ancak piyasaya sürüldükten sonra oynayarak inceleme fırsatına sahiptik. Grand Theft Auto isimli belki de o dönem için bir milat olmuştu. Hep iyi karakterleri yönetmekten artık sıkılan bizlere Rockstar Games öyle bir oyun sunmuştu ki, suç işlememiz isteniyordu. Zaten suç işlemek amacıyla kurulmuş bir şehirde, istediğimiz gibi dolaşmamıza izin veriliyordu ve bizler, şehrin sakinlerini ya da polisleri öldürmek için şehrin çeşitli yerlerine dağıtılmış silahları toplayarak katliam yaratıyorduk. İşte bu gerçekten oyun dünyası için bir devrim oldu ve Rockstar Games adını hafızalarımıza kazımayı başardı. Firmanın daha sonra GTA(Grand Theft Auto) üzerine çıkardığı ek görev paketi ve ardından gelen devam oyunları ise ilk oyunun başarısını aratmamış, her oyunda inatla geliştirip oyunu daha da güzelleştirecek özellikler katarak bizleri şaşırtmıştı. Bir devam oyununun nasıl güzel olabileceğini göstermişti. Şimdi ise Rockstar Games belki de en ağır topunu ateşlemek üzere.

Hey Niko, My Cousin!

Grand Theft Auto IV ile buluşmamıza sayılı günlerin kaldığı şu günlerde, artık oyunun resmi internet sitesinde bir çok video yayınlanmış durumda ve bir çoğumuzun artık defalarca izleyip ezberine aldığı gün gibi aşikar. Öncelikle konusuna değinecek olursak. GTA 3 oynayanlar Liberty City ismini hatırlayacaktır. Evet GTA IV’de, Liberty City’de fakat 2007 yılının Liberty City’sinde geçiyor. Yani artık karşımızda çok daha modern, çok daha gelişmiş, çok daha canlı ve ayrıntılı bir şehir var. Ayrıntının dışında Rockstar Games 5 ayrı şehir inşa etmiş. İnşa edilen şehirler gerçekte var olan şehirler ve isimleri değiştirilerek oyuna aktırılmışlar. Bu şehirler ise; Bronx - Bohan, New Jersey - Alderney, Queens - Dukes, Brooklyn - Broker ve Manhattan - Algonquin olarak çevrilmiş. Oyunun haritası için de, San Andreas’dan küçük olduğu ancak detay bakımından oldukça fazla olacağı Rockstar Games tarafından doğrulandı.

İşte bu Liberty City’de yöneteceğimiz karakterin ismi Niko Bellic. Niko bir Doğu Avrupa’lı ve bu da oyunda bolca Rus aksanlı İngilizce konuşma duyacağımız anlamına geliyor. Niko, Liberty City’nin yabancısı değil fakat yıllar önce bu şehirden her şeyini kaybettikten sonra ayrılmak zorunda kalmış. Kuzeni Roman onu yeniden geri gelmeye ve Amerikan rüyası yaşamaya ikna ettikten hemen sonra, Niko geri dönüyor ve kendisine en büyük desteği verecek kişi olan kuzeni Roman ile birlikte Liberty City’nin altını üstüne getireceğe benziyor. Tabi Roman’ın Niko’ya telefonda anlattığı her şeyin doğru olmadığını ancak Niko, Liberty City’e vardığında anlıyoruz. Çünkü aslında Roman sağa sola çok yüklü miktarlarda borcu olan ve pek sevilmeyen bir şahıs. Hâl böyle olunca da Liberty City’de adeta bir Niko fırtınası esmeye başlıyor. Eh pek biz de büyük bir zevkle kendisine bu konuda yardım edeceğiz sanırım.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×