1/2

Great Qin Warriors

Alper Akkurt
Alper Akkurt 3.06.2010 - 12:31
Acaba kapak yapılacak bir oyun muydu?
Platformlar PC, PC
Great Qin Warriors
Merlin Puanı 25
Artılar -
Eksiler -

Hmm dur bakalım, en son ne zaman bunun kadar berbat bir oyun oynamıştım ?.. Herhalde 4-5 ay kadar oluyor. Neyse efendim şu anda elimde olan bu oyun(cuk) aslında şu ana kadar gördüğüm en gariban kod topluluklarından biri. Adı Great Qin Warrior (bak bak bak… Ne de cafcaflı bir adı varmış aman da aman:) Konusu ise şöyle; yıl ikibin bilmem kaç, insanlar çoktan uzaya gitmiş, gitmekle de kalmamış uzak noktalara seyahat etmek için uzayda iki nokta arasında solucan deliği açabilen oldukça teknolojik bir cihaz bile geliştirmiştir. Kötüler gelir ve bu teknolojiyi çalarak kainatın egemenliğini ele geçirmek isterler iyiler ise buna karşı çıkar falan filan. Senaryo çok da önemli değil. Nasılsa yapımcılar da senaryoyu çok önemsememişler ve sırf görev olsun diye birtakım acayiplikler sergilemişler zaten. Oyunda kullandığımız araçlar 6 farklı tür robot ve düşmanlarımızda yine bu 6 tür robotlar. Sakın “Robot mobot diyo bu adam sakın Mech Warrior gibi bir şey olmasın ?” demeyin çünkü öyle değil. GQW, Mech Warrior gibi artık klasikleşmiş bir oyunun yanına bile yaklaşamaz. (Zaten yaklaşamıyor da)

Oyunda, tekli oyuncular için, 15 değişik harita üzerinde, 2 farklı oynanabilir bölüm var. Birincisi Single Mission, ikincisi Skirmish. Skirmish ile single mission’ nın farkı şu; Skirmish’ de Single mission’ da kapalı olan tüm haritalar açık durumda ve 16 taneye kadar bot atayıp bunlarla deathmatch yapıyorsunuz. Single mission’ da bu haritaların bazı noktalarında yerine getireceğiniz bir iki ufak görev var ve zaten bunları yapmak çok zor değil. Aralarındaki tek fark bu.

Skirmish’ de kullanacağınız robotu oyuna başlarken seçmek mümkün ancak single mission’ da oyun size verdiği robotu değiştirmek mümkün değil. Skirmish’ de kullandığınız robotu beğenmezseniz ölünce farklı bir tane alabilir veya robottan ayrılıp belirli bir süre sonra yenisini alabilirsiniz. Bazı robotların silahlarında değişiklik yapmanız mümkün ancak seçenekleriniz çok kısıtlı. Zırh korumasında herhangi bir değişiklik yapamıyorsunuz. Silahlar ve zırh oldukça dengesiz bir şekilde dağıtılmış. Sözde her robotun bir tane süper silahı ve 2-3 tane de yan silahı var ama bazı robotların silahları diğerlerine göre hakikaten oldukça güçlü ve zırh bakımında diğerlerine göre daha fazla dayanıklı. Single mission’ da bir balta ve makineli tüfek ile oyuna başlıyor ancak ortamda duran kasaları kırarak veya öldürdüğümüz rakiplerin silahlarını alarak ateş gücümüzü arttırıyoruz. Düşmanı vurup patlattığınızda düşmanınız o anda elinde hangi silah varsa onu düşürüyor. Sizde gidip o silahı alabiliyorsunuz. Ancak aldığınız silahın sınıfında başka bir silaha sahipseniz onu bırakmak zorundasınız. Ayrıca rakibiniz patladığında bazen bacakları gidiyor ama gövdesi sağlam kalıyor. O durumda hala ateş etmeye devam ediyor.