1/5

GTA: Episodes from Liberty City

Mahmut Saral 22.06.2010 - 16:19
Onurun için yaşa, amacın için öl!
Platformlar PC
GTA: Episodes from Liberty City
  • Yapımcı - Yayıncı Rockstar North - Rockstar Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar Müthiş detaylar, eğlenceli oynanış, sınırsız özgürlük, işitsel unsurlar
Eksiler Bazen geç gelen kaplamalar, buglar, çok yüksek sistem istiyor
Havalar ısınmaya başladığında, kaldırımların çılgın kalabalıklarla taştığı, caddelerin arabalarla dolu olduğu, güneşin gökyüzünde parladığı ve çatışmaların hiç bitmediği Liberty City'de olmak istiyor insan. Aklıma San Andreas geliyor da, telefonları açık bırakıp, arkadaşlarımla yardımlaşarak görevler tamamladığımızı, yeni mekânlar keşfettiğimizi, ilginç müzikler eşliğinde tempo tutarken, otobanlarda hız yaptığımızı hatırlıyorum. Bu uzun bir zaman önce değildi, ancak GTA IV'den öncesi bana hâlâ daha çekici geliyor.

Nihayet sana kavuştuk

Geçtiğimiz dönemde X360 konsoluna özel olarak hazırlanan The Ballad of Gay Tony ve The Lost & Damned, şimdi Episodes from Liberty City başlığı altında PC ve PS3 kullanıcılarına da sunuldu. Yine havaların ısınmaya başladığı şu günlerde, yıllar öncesine döndüğümü, San Andreas'ten aldığım hazzı tekrar hissettiğimi fark ettim. Zaten oynamadan önce de merakla çıkmasını bekliyordum. Elimize ulaşır ulaşmaz da laf eski GTA oyunlarından başladı, günümüze kadar uzandı. En nihayetinde yükleme işlemlerine giriştim ve uzun bir yükleme seansının ardından ana menüye ulaştım.

Episodes from Liberty City'ye istediğimiz paketi seçerek başlayabiliyoruz. Seçim kullanıcının kendi isteğine bağlı. Ben öncelikle The Lost & Damned'İ işaretledim ve yeni maceraya doğru yola koyuldum. Yönettiğimiz adamın ismi Johnny Klebitz. Her GTA'da olduğu gibi bu macerada da sıfırdan işe koyulup "en büyük" olmak için mücadele veriyoruz. Üyesi olduğumuz motor çetesi, haliyle hem karizmatik, hem de tehlikeli.

GTA: Episodes from Liberty City


The Lost & Damned'in karanlık ve sert bir havası var. Bu bence muhteşem olmuş, zira motor üzerinde yaptıklarımız, karakterlerin arasındaki diyalog tarzları, çalan müzikler ve aksiyon düzeyi hat safhada. Yapabileceğiniz oldukça fazla eğlenceli ve farklı görevler var. Üyesi olduğunuz gruptaki arkadaşlarınızla vakit geçirebilir veya kısa yoldan şehrin altını üstüne getirebilirsiniz.

Film gibi...

Çok başarılı kovalamaca ve çatışma sahneleri hazırlanmış. Baskına gitmeye karar verdiğinizde hep birlikte motorlarla hareket ediyorsunuz. Sürüş esnasında bile karakterler birbirleriyle konuşuyor, çevreye laf atıyor, el hareketleri yapıyor ve hatta hızı giderek artırıyor. Bir mekânı basmanız ve herkesi öldürmeniz gerekiyor diyelim. Öncelikle oraya ulaşmalı ve en güvenli noktaları belirlemelisiniz. Sürekli siper alarak kontrollü davranırsanız, postu deldirmeden herkesi haklayabilirsiniz. Her tarafta düşmanlar bulunduğu için ortalık yerden hareket etmek pek mantıklı değil. Q tuşuyla sipere geçip, mouse'un sağ tuşuyla nişan alabiliyoruz.