1/2

GTA: Vice City

Emir Ataç
Emir Ataç 3.06.2010 - 12:31
Liberty City'de işlediğiğiniz suçlar yetmedi mi? Peki o zaman Vice City'e gitmeye ne dersiniz?
Platformlar PlayStation 2, PlayStation 2
GTA: Vice City
  • Yapımcı - Yayıncı Rockstar Games - Rockstar Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 94
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar -
Eksiler -

Grand Theft Auto serisi artık dünya çapında bir fenomen! Bunu herkesin kabullenmesi gerekir. Geçen sene GTA3’de serinin diğer oyunları gibi mükemmel satış rakamlarına ulaşıp, her oyunseverin evine girmeyi başardı. GTA3’ü hala oynayanlar olmasına rağmen, Rockstar Games serinin yeni oyunu olan GTA: Vice City’i PlayStation 2 için piyasaya sürdü bile. Oyun yakında çıkacak olan PC versiyonu ile hemen hemen aynı olacak (GTA3 de olduğu gibi). Dolayısıyla bu yazı sadece konsol sahiplerini değil tüm oyuncuları ilgilendiriyor...

Sıcak Kumsallar

Oyunu çoğu kişi GTA3’e yapılan bir ek sanıyor, ama yanılıyorlar. GTA: Vice City başlı başına bir oyun ve bir sürü yenilik içeriyor. Dilerseniz oyunumuza yeni şehri anlatarak başlayalım. Oyun 80’li yıllarda, güneşli, sıcak, bikinili kızların bulunduğu, deniz kenarı ve Liberty City’nin üç katı olan Vice City’de geçiyor. Oyun süresince tüm şehir açık olacak ve istediğiniz heryere gidebileceksiniz. Oyunun yapımcıları Vice City’i yaparken Miami’den oldukça etkilenmişler (Geçen oyunda ise Staunton Island’ı yaparken New York şehrinden fikir alınmıştı). Hatta ilk başlarda birebir olarak bu şehir yapılacak ve oyunun adı olacaktı Miami ancak daha sonra fantezi bir şehir yaratmak isteyen yapımcılar, bu ad ve fikirden vazgeçti. Gelelim konuya; oyun boyunca Liberty hapishanesinde 15 yıl tutuklu kalıp, yeni tahliye olan gangster Tommy Vercetti’yi yöneteceğiz. Tahliye olmasından sonra Libert City’de tüm polislerin dikkatini çeken Tommy; Vice City’e, Forelli ailesinin yanına gider. Neden mi? Tabii ki kokain kaçakçılığı yapıp, şehri birbirine katmak için...

Güzel Kızlar

Az önce oyunun bir çok yenilik içerdiğini söylemiştim. İşte onlardan biri de oyunda, çoğunuzun beklediği ancak vakit darlığından GTA3’e koyulamayan motorsikletlerin olması. Senaryo’da motorsikletlerin rolü oldukça büyük, bu nedenle de bir çok çeşidi var (hız motorları, taşıma motorları ve mopedler olmak üzere). Karakterlerin motorsiklet üzerindeki hareketleri çok gerçekçi görünüyor. Örneğin; virajları daha iyi dönebilmek için karakterinizin ayağıyla, yerden destek alması ve kaza olunca yere düşmesi gibi. Bunların dışında motorsiklet kullanırken ateş edebilecek ve kurşun yiyebileceksiniz. Vice City deniz kenarında olduğu için oyunda bir sürü deniz aracı da var. Hatırladığım kadarıyla, eski oyunda da olan bot ve teknelerin sayısı artmış, ayrıca GTA serisinde ilk defa gördüğümüz jet-ski’ler oyuna eklenmiş. Bu güzel haberlerin dışında Rockstar Games’in hazırladığı asıl sürpriz ise oyunda kullanılabilen bir helikopterin bulunması. Evet, yanlış duymadınız artık helikopter de kullanabileceğiz. Bu da, bundan böyle havada da terör olacak anlamına geliyor (polis helikopterleriyle kapışmak ve aşağıya ateş etmek oldukça eğlenceli). Ayrıca yeni bir sistem sayesinde yerden kaç kat yüksekte olduğunuzu görebiliyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×