1/2

GTR

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Onlarca hız canavarı aracın, birbirinden zorlu pistlerde, tehlikeli çekişmelerine sahne olur GT yarışları...
Platformlar PC
GTR
  • Yapımcı - Yayıncı 10tacel Studios - SimBim
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
Artılar Hasar modellemesi var. GTR lisanslı yarış ekipleri ve araçlar. Gerçekçi sürüş deneyimi. Motec yazılım ve Track IR desteği bulunuyor...
Eksiler Yapımın oyundan öte bir yarış simülasyonu olması dolayısıyla oldukça zor. Sabretmezseniz yarış kazanamazsınız.
Ülkemize çok fazla nüfuz etmemiş olsada meraklılar bilirler FIA’nın GT serisini. Onlarca hız canavarı aracın birbirinden zorlu pistlerde, tehlikeli çekişmelerine sahne olur GT yarışları. SimBin’in geliştirdiği FIA GT Racing, bize çok gerçekçi bir şekilde GT dünyasının kapılarını açıyor. Hazır olun artık kontrol bizde!

Gerçekçiliğe hazır mısın?

Oyunu çalıştırdıktan sonra ilk olarak, son yıllarda iyice alıştığımız “Profil” yaratma ekranıyla karşılaşıyoruz.. Ardından ise karşımıza Arcade, Semi-Pro ve Simulation olmak üzere 3 mod seçeneği geliyor. Buradaki seçiminiz ile oyunun genel oynanabilirliğinde köklü değişimler olacak. Arcade’i seçerseniz, aracınızın yol tutuşu oldukça basitleşirken, hasar almayacaksınız. Semi-Pro’yu seçtiğiniz takdirde ise daha gerçekçi araç manevraları ve hasar sistemiyle tanışıyorsunuz. Simulation’da oyun gerçekçilik adına en üst noktaya çıkıyor. Aracınızı yolda tutmaktan hasar sistemine kadar tüm özellikler değişiyor. Böylelikle oynanıştaki realite, gerçek dünya ile rekabet edecek noktaya geliyor.

Arcade modu genel olarak, FIA GT Racing’in alıştırma bölümü diyebiliriz. Fakat Semi-Pro ve Simulation’da oyunun karakteristiklerinin değişmesi itibariyle, Arcade’de öğrendiklerinizin son derece kısıtlı bir bölümünü kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu mod’da şampiyona mevcut değil. Eğer bir oyuncu olarak hedefiniz mevcut yapımı simülasyonda kullanmaksa, alışmanız amacıyla uzun süre yarı profesyonel seviyesinde oynamanızı tavsiye ederim. Aksi halde sürüş becerileriniz kesinlikle yeterli gelmeyecektir.

Haftasonu yarışıcak mısın?

Yarış seçeneklerine geldiğimizde Race Weekend bölümü için bir bakıma single race diyebiliriz. Tekli yarış modu olarak tasarlanan bölümde, ilk olarak 2 antrenman yarışını, elemeyi ve gerçek yarışta sürücülüğümüzü konuşturuyoruz. Şampiyonaya tıkladığınızda ise oyunun asıl moduyla karşılaşıyoruz. FIA’nın GT sezonunun orijinal sıralamasına uygun olarak hazırlanan şampiyonada, lisanslı araçlar kullanılıyor. Dinamik iklim şartlarıyla mücadele edeceğimiz, birbirinden zorlu 10 parkuru, takımların gerçek telemetri verileri ile aşmaya çalışacağız. Yani uzun lafın kısası yapımcılar gerçekçiliği hat safaya ulaştırmak için ellerinden geleni yapmışlar.

Freni kullanmanın vakti geldi

Oynanışa geldiğimizde gerçekçilik iddiasıyla piyasaya çıkan GTR’ın ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz. Yüksek hızda girdiğiniz virajlardan çıkışınız çok farklı olacaktır. Karşımızdaki oyun NFS-Underground olmadığını belirtmek isterim. Fren kullanmadan, yüksek hızlarda viraj almak mümkün değil! Eğer böyle bir niyetiniz varsa Underground oynamaya devam edin. GTR tam anlamıyla bir yarış simülasyonu! Piyasadaki diğer oyunlar sayesinde, artık iyiden iyiye unuttuğumuz fren tuşunu yarış boyunca oldukça ön planda kullacağız. Aksi halde alamadığımız bir virajın ardından kendimizi kumla kaplı zeminde buluyoruz! Buradan kurtulmakta ayrı bir dert oluyor tabii. Aracınız patinaj çeke dursun, birde kontrol etmek güçleşiyor. Siz bütün bunlarla uğraşırken, sıralamadaki yeriniz iyiden iyiye gerilemeye devam ediyor haliyle. Bu tür sahnelerle karşılaşmak istemiyorsanız, fren tuşunu çok aktif kullanmalısınız. Hemde şuana dek hiç bir yarış oyununda kullanmadığınız kadar.

Çoğunlukla F1 oyunlarında karşılaştığımız sürüş destek sistemi, mevcut yapımda da bulunuyor. Bu sistem sayesinde henüz başlangıç seviyesindeki oyunculara, virajlara girerken, yapay zeka yardım ediyor ve yoldan çıkmanızın bir nebze de olsun önüne geçiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×