1/3

Guitar Hero II

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
En yaman Rock'çıların sanal alemdeki yeni buluşma noktası Xbox 360.
Platformlar XBox 360
Guitar Hero II
  • Yapımcı - Yayıncı Harmonix - RedOctane
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Müzik
Merlin Puanı 92
Artılar Başka hiçbir oyunda tadamayacağınız eşsiz bir müzik deneyimi. Gerçek konser havasını yaşatan atmosfer.
Eksiler Bazı parçalarda minik senkron hataları göze çarpıyor. Yüksek fiyat.
Rock müzikten hoşlananların ya da gitar çalmaya ilgisi olanların, geçtiğimiz senelerde PlayStation 2 için piyasaya sürülen Guitar Hero ile müzik keyfini sonuna kadar yaşadığını biliyorsunuz. Ünlü rock gruplarının eşsiz parçalarını hayata geçirmenizi sağlayan bu yegane yapım fuarda oyuncularla buluştuğundan beri adından hep söz ettiriyor ve pek çok editörden de övgü dolu sözler topluyor. Satın aldığınızda yanında verilen gitar ile ekranın başına geçip en ünlü rock parçalarını çalmaya çalıştığınız ilk ve tek oyun olan Guitar Hero, topladığı büyük ilgi üzerine büyük bir çığır açtı ve yayıncısı değiştirilerek ikinci oyun için kollar sıvandı. Hiçbir grafik beklentisi olmadan sadece ekranda kayan notaları gitarın düğmelerinde sese dönüştürmeye çalıştığınız oyunda sunulan eğlencenin boyutunu gitarı elinize almadan anlamanız mümkün değil. Önce PlayStation 2 kullanıcılarını zevke boğan yapımcılar şimdi de Microsoft'un yeni nesil konsolu Xbox 360 için bir versiyonu daha piyasaya sürerek rock müzik tonlarını her eve dinletmeye niyetliler.

O nasıl bir kutu?

Yıllarca hayranlıkla dinlediğiniz rock parçalarını ekran başında çalma zevkine olaşacağınız eşsiz müzik oyunu Guitar Hero, diğer oyunların aksine kocaman bir kutu içerisinde oyun DVD'si ile birlikte saatlerce rock müzik keyfini yaşayacağınız özel bir gitar sunuyor. Gitarı boynunuzdan geçirip ekran başına geçince, kısa süreli bir alışma dönemi geçiriyorsunuz. Kontrol sistemi aslında çok basit. Gitarın sol tarafındaki beş düğmeden gerekli olana basılı tutup, ekrandaki nota alttaki noktaya ulaştığı anda sağ taraftaki tel görevi gören kolu indirmeniz gerekli. Bu sayede notayı basmış oluyorsunuz. Eğer zamanında basarsanız, müzik devam ederken gerçekten notayı duyuyorsunuz. Hatalı basarsanız ise bu sefer de yanlış tona bastığınız için iç gıcıklayıcı bir ses çıkıyor. Yukarıdan aşağı kayan notalara doğru basarak ünlü rock parçalarını çalarken bir süre sonra insan kendini kaptırabiliyor.

Baştan oldukça basit olan notalar gittikçe hızlanmaya, karmaşıklaşmaya başlıyor. Sağ taraftaki seyirci atmosferini gösteren ibrenin en düşük hale gelememesi için elinizden geleni yapmalısınız. Aksi halde konser iptal oluyor. Eğer tüm şarkı boyunca seyirci atmosferini yeşil seviyede tutmayı başarırsanız, konserden alnınızın akıyla çıkmış oluyorsunuz. İlk başladığınızda en kolay moda oynamanız gerekli ki, yeni yeni alışacağınız gitara tam anlamıyla uyum sağlayın. Her parça giriş, solo, nakarat gibi birden fazla bölümden oluşuyor ve her bölüme alışmak için düzenli olarak alıştırma yapmalısınız. Eğer yeterince alıştırma yaparsanız bir süre sonra hiç ekrandaki notalar takip etmeden sadece müziğin ritmine uyarak şarkıyı hayata geçirmeniz mümkün. Defalarca denediğim bir parçanın nakarat kısmını hiç ekrana bakmadan çaldığımı hatırlıyorum da gerçekten tarifi mümkün olmayan bir keyif yaşamıştım.