1/2

Guitar Hero: Warriors of Rock

Mahmut Saral 18.10.2010 - 15:14
Bu savaş, sadece gitarlarla kazanılır
Platformlar PlayStation 3, XBox 360
Guitar Hero: Warriors of Rock
  • Yapımcı - Yayıncı Neversoft - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Müzik
Merlin Puanı 83
Artılar Kaliteli şarkı listesi, ara sinematikler güzel, senaryo modu ilgi çekici
Eksiler Önemli bir yenilik yok
Yeni bir Guitar Hero oyunuyla daha karşı karşıyayız; Warriors of Rock. Harmonix'in ellerinden çıkan bu seri, sonrasında envai çeşit geliştiricinin de desteğiyle günümüze kadar geldi. Her ne kadar orijinal firma, Rock Band adıyla yeniden ritim müzik sektöründe kendini gösterse de, Guitar Hero'nun (GH) havası bir başkaydı, hâlâ daha öyle esmeye devam ediyor.

Şimdi bir düşünelim. Bu seriden bazı oyunlar PC için de çıktı, ama genellikle konsollara yönelik hareket edildi. Klavye ve mouse ile GH oynamak pek de kolay değil, bu sebeple gamepad'lerin rahatlığı kolayca ön plana çıkıyordu, ama ya gitarla oynayabilseydik? Bu da bambaşka bir yenilikti, yetmedi davul, o da yetmedi mikrofon derken, evimizi küçük birer stüdyoya dönüştü. Şimdiki konuğumuz ise, en mistik, en fantastik Guitar Hero oyunu olan Warriors of Rock.

Bu savaşta güçsüzlere yer yok

Brutal Legend, şüphesiz ki oyun dünyasına yeni bir soluk getirdi, tıpkı Guitar Hero gibi. Hep çok ünlü olmayı hayal etmiş, ama başaramamış birini kontrol ederek farklı bir dünyaya adım atıyor ve burada Rock N' Roll için mücadele ediyorduk. Etrafta sert melodilerin yankılandığı, pek de tekin olmayan bu dünya, aksiyon ve müziği bir arada harmanlayarak oyuncuları kendinden geçirmişti. En azından ben fazlasıyla etkilenmiştim. Warriors of Rock da bu dünyadan biraz esinlenmişe benziyor, bence iyi de olmuş.

Guitar Hero: Warriors of Rock
Hemen senaryo moduna giriş yaparak başlıyoruz. Gitaristimizi ve gitarımızı aldığımız gibi sahnedeyiz. İlk şarkı, ikincisi, üçüncüsü derken kendinizi kaptırmamanız çok düşük ihtimal. Serinin bu yeni üyesinde, özellikle sahne dizaynında yapılan değişiklikler ve hikâye yapısı dikkatimi çekti. Artık sürekli seyirciler önünde kendimizi ispat etmeye çalışan bir çömez değiliz. Yeri geldiğinde çok da heybetli, görkemli biri olabiliyoruz. Kimi zaman şimşeklerle aydınlanan bir şatoda, kimi zaman da berduşların takıldığı çöplüklerleyiz. Önemli olan ise, gideceğimiz mekânlar değiştiği gibi biz de değişiyoruz, daha doğrusu evrim geçiriyoruz.

Hani hep derler ya, "dünyada şunun nesli tükenmek üzere, şu kaynaklar yok olmak üzere ve benzeri şeyler..." Şimdi de Rock müzik zor durumda, yok olmanın eşiğinde ve bize ihtiyacı var, daha doğrusu iyi müzisyenlerin yardımına ihtiyacı var. İşte bu amaçla çıkıyoruz yola ve şarkıları bir bir atlattıktan sonra evrim geçirmeye başlıyoruz. Cılız biriyken, her tarafı metallerle kaplı bir gitariste veya domuz başlı bir vokale dönüşebiliriz. Daha fazla detayı, oyunu oynayarak elde edebilirsiniz tabii ki, ben fazla değinmeyeyim.