1/2

Half-Life 2: Episode 2

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Lost'un dijital mekandaki rakibi Half-Life.
Platformlar PC
Half-Life 2: Episode 2
Merlin Puanı 91
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%80
Artılar Hikaye kaldığı yerden devam ediyor, grafikler, sesler, fizik etkileşim yine aynı kalitede, iki yeni yaratık var ve Alyx
Eksiler Gordon gene konuşmuyor, Episode 1'dan daha kısa sürüyor
İlk Half-Life çıktığı zamanı hatırlıyorum. Arkadaşım bana gelip “Öyle bir oyun çıktıki ortalığı kasıp kavuruyor, kaçmaz” diyerek Half-Life’a bulaştırmıştı. CD’den kurup yapıma girdiğim zaman farklılığını ortaya koymuştu. Gordon Freeman olarak Black Mesa’ya gittiğimde, deneyden dolayı ortamdaki kasvetlilik, insanlardaki gerginlik daha baştan belli oluyordu. Kıyafetimizi giyip deneyin olacağı yere gittik ve ondan sonrasında olanlar oldu. Birkaç kere Zen gezegenine gidip geldikten sonra dönüşte laboratuarı yaratıklar tarafından istila edilmiş ve ortalığı karışmış halde bulmuştuk. Gordon Freeman artık yaşamak için öldürmek zorundaydı ve Black Mesa’dan bir an önce dışarı çıkmalıydı. Zaten gerisinde neler oldu biliyoruz. Half-Life 2’de konu daha dallanıp budaklanmıştı. Half-Life 1’deki olaylar sonucunda Combine’ler Dünya’ya gelmiş ve 7 saat savaşı sonucunda Dünya’yı ele geçirmişlerdi. Gordon olarak yeniden geri dönüyor ve Combine’lere karşı Black Mesa’daki eski dostlarımızla beraber bir mücadeleye girişiyorduk. Alyx’le de işte bu esnada tanışmıştık. Half-Life 2 sonunda G-Man bizi patlamadan kurtarmıştı. Bundan sonrasında Valve, Half-Life 2’nin devamında Episode’lar olacağını ve olayların bunlarla devam edeceği açıklamasını yaptı. Hep beraber derinleşen senaryo ve cevapsız sorulara yanıt bulmak için Episode’ları bekledik.

Gizemler artıyor

Episode 1’in sonunda Alyx’le beraber City 17’den trenle kaçmıştık. Fakat Citadel’in patlamasının etkileri trene kadar gelmiş ve kaza yapmasına yol açmıştı. O anda Episode 1 bitmiş ve bizi heyecan içinde bırakmıştı. Valve gerçekten Episode 1’ı tam yerinde bitirdi, benden de biraz kalay yedi. Episode 2 tam tren kazasının olduğu yerde başlıyor. Alyx yine bizi kurtarıyor ve macera başlıyor. Oyunun hemen başında patlamanın etkisiyle bir dalga üstümüze doğru geliyor. Hemen arkamızı dönersek tren vagonlarının köprüden aşağı düşmesini görebiliyoruz. Böylece kapalı olan mağaranın ağzı da açılıyor ve içeri giriyoruz. Alyx’in yardımıyla önümüze çıkan yaratıkları temizledikten sonra bir binaya geliyoruz. Alyx burada babasıyla iletişime geçiyor ve yeniden devam ediyoruz. Vagonları ve binaların olduğu bir maden girişine geliyoruz. Çatıdan binanın içine girip düğmeye basarak kilidi açtıktan sonra binanın altından dışarı çıkarken olanlar oluyor. Alyx burada saldırıya uğruyor ve ölüyor. İşte bu esnada bir Vortigaunt tarafından Alyx ve biz kurtarılıyoruz. Bundan sonrasında Alyx’i yeniden canlandırmak için yeraltında koşturup, geri kalanında Alyx’le beraber devam ediyoruz.

Gelelim oyundaki bazı yeniliklere. Alyx’e saldıran üç bacaklı yaratık oyuna yeni katılan yaratıklardan biri. Bir diğeri ise yeraltında koştururken karşımıza çıkacak olan ve üstümüze Toxic madde atıyorlar. Bu attıkları madde üstümüze geldiğinde canımızı yakabilir. Ancak zehir atan bu yeni böceğe karşı pompalı kullanmanızı öneririm. Gerçekten haklarından geliyor. Birde duvarlarda veya köşelerde larvalar göreceksiniz. Bu larvalar sağlığımızı 1 yükseltiyor. Vortigaunt, Alyx’i canlandırmaya çalışırken, 4 taraftan böcekler saldırmaya başlayan bölüm var, gerçekten heyecanlı olmuş. Bir taraftan Alyx’i ve Vortigaunt’ı korumaya çalışırken diğer yandan kendimizi de savunmaya çalışıyoruz. Sandıklar içindeki mayınları kullanarak toplu böcek ölümleri gerçekleştirebiliriz. Böylece onları daha kolay durdurabiliyoruz. Aynı şekilde yardım eden direnişten iki kişi var. Onlar sayesinde böceklerin hakkından gelmemiz daha kolay oluyor. Yeraltında oradan buraya koştururken en başlarda bölüm biraz tekdüze gibi geliyor. Ancak ilerledikçe ortalık daha karışıyor ve heyecan artıyor. Böylece tek düzelik hissi anında kayboluyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×