1/2

Half-Life 2

Ant Köksal
Ant Köksal 3.06.2010 - 12:31
Gordon Freeman ile yolculuğumuzun ikinci perdesi.
Platformlar PC
Half-Life 2
Merlin Puanı 94
8 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%86
Artılar Müthiş grafikler, harika atmosfer, başarılı grafik motoru.
Eksiler Müzikler sürekli değil. Bazı bölümler gereksiz derecede uzun.

İnanmak zor olsa da, en nihayetinde burada… Half Life 2. Defalarca tüm zamanların en iyi oyunu seçilen Half Life’ın delicesine beklenen devamı. İlk oyun tüm dünyada (resmi kopya olarak) 8 milyondan fazla satmış, pc’ler için fps standartlarını belirlemiş, “mod yapımı” kavramını herkesin hayatına sokmuş ve bunun sonucu olarak, hayatımıza Counter-Strike adlı intermet kafe katili bir mod girmişti. Oyun sektörü için muhteşem bir başarıydı ve daha sonra yapılan her oyun, hatta Doom 3 bile, şöyle ya da böyle Half Life’tan etkilendi. Ancak şimdiye dek, onun başarısına yaklaşan hiçbir oyun olmadı. Peki ya ikinci oyun? Okuyalım, öğrenelim..

Half Life 2 aslında bir hafta önce resmi olarak piyasaya çıktı. Şu anda üç paket halinde satılıyor, standart paket olan Gold, iki dvd’den oluşuyor, birinde Half Life 2, diğerinde ise Counter-Strike:Source, Conuter-Strike:Condition Zero, Team Fortress Classic ve (ne hikmetse) Ricochet var. Diğer paketler Silver ve Platinum şeklinde, Silver’da bunlara ek olarak ilk Half Life’ın yeni grafik motoruyla yapılmış hali, Platinum paketinde ise hepsine ek olarak çeşitli tişört, poster vs. ıvır zıvırı var. Almaya en değer paket (Gold’dan sadece 10 dolar daha pahalı olduğu için) Silver paket, hediyesi 59.95 dolar. Ülkemizde şu anda bulunmuyor, ancak bir Valve rezaleti olan Steam üzerinden indirebilirsiniz. Rezalet diyorum, çünkü 512 K’lık ADSL bağlantıda bile, oyunun inmesi yaklaşık iki hafta sürüyor. Sunucular çok dolu ve bu konuda yapılabilecek bir şey de yok..

Steam sorunsalı

Şu anda piyasada Half Life 2 olarak satılan kopyalara büyük ihtimalle rastlamışsınızdır. Hemen söyleyelim ki, cd sürümü 5 cd’den oluşuyor ve yalnızca Half Life 2’yi içeriyor. Half Life 2, tek başına 4 GB’a yakın yer kaplıyor çünkü. Ancak bu kopyaların hiçbirini satın almanızı/ internetten indirmenizi tavsiye etmiyoruz. Bunlar, “Emporio” isimli bir cracker grubunun yayınladığı kopyalar ve çok önemli iki sorunları var: bir, çalışmıyorlar. İki, yine aynı grubun yayınladığı “fix”i bulup uygulasanız ve çalıştırsanız bile, oyundaki yapay zeka kapalı oluyor. Örneğin oyunun başlarında Alyx’in (bilim adamının kızı) bir asansörü çalıştırması gereken bir bölüm var. Eğer çalıştırmıyorsa, elinizdeki sürüm “nuked” sürüm demektir ve yapılabilecek bir şey de yok, yapay zeka kapalı çünkü.. (Bir takım konsol komutları ile sorunu halledebileceğiniz söyleniyorsa da, tamamen şans işi olduğunu tekrarlayalım.) Daha da önemlisi, bu kopyalar eksik ve oyunun tamamını içermiyor. Oyunun tam anlamıyla çalışabilir, sorun yaratmayan bir kopyası henüz “kamuya” arzedilmiş değil, bilginiz olsun. Hem, bu oyun da orijinal alınmayacaksa, hangi oyun alınacak ki? Piyasadaki korsan kopyalardan uzak durun ve Türkiye’ye getirtilmesini bekleyemiyorsanız, Steam üzerinden indirin.

Gelelim oyuna.. Half Life 2, ilk oyuna selam olsun der gibi, bir trenin içersinde başlıyor. Bu arada meşhur “G-Man”in “sana tekrar ihtiyacımız var Gordon” mealli konuşmasını flashback’ler eşliğinde izliyorsunuz. Trenden indiğinizde, 1984 dünyası bekliyor sizi. Tek tip elbiseler giymiş insanlar, büyük ekranlardan “uslu durun” anlamlı konuşmalar yapan bir big brother yüzü (ki kendisi Dr.Breen oluyor) ve korkutucu elbiseler giymiş askerler.. Sorgulanmak üzere bu askerlerden biri tarafından bir odaya götürülüyorsunuz ki o da ne, Barney! İlk oyundaki güvenlik görevlisi aramızda.

Burada, oyunun grafik motorunun nelere kadir olduğunu ilk defa anlıyoruz. Veya şöyle diyelim, ben bu anda anladım. Zira, şu anda “insan yüzü” denen şeyi bu kadar gerçekçi verebilen başka bir oyun daha yok. Şunu kabul edelim, Doom 3’ün grafik motoru daha etkileyici olabilir ancak Half Life 2 ondan çok daha “inandırıcı”. Screenshot’lar size ne demek istediğimi anlatamaz, oyunu oynayıp animasyonları ve mimik hareketlerini görmeniz lazım.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×