1/2

Half-Life 2

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Half-Life 2 hakkında bilgi toplamaya devam ediyoruz

Sadece Bir Oyun Değil
Half-Life’ın belki de sevilmesindeki en büyük etken, dünyayı kurtarmak için değilde, kendinizi o cehennemden çıkartmak için savaşıyor olmanızdı. Çünkü elinizde bir levye, boş koridorlarda arkadaşlarınızın cesetlerini çiğneyerek, kurtuluşa doğru ağır adımlarla ilerliyordunuz. İşte bu his bence oyunun hala oynanması için geçerli olan sebeplerden biri. Tabi multiplayer yönünün ve mod yapımcılarının dostu olması da, bu etkenlerden birkaçıydı.

Daha da Öte
Şimdi bunlar geride kaldı. Sierra’nın yaptığı açıklamalara göre, ilkinin piyasaya sürülmesinden bir hafta sonra, HL2’nin çalışmalarına başlanmış. İlk olarak yeni bir motor yazmışlar. Grafik motorunun getirileri ile başlayalım. Bu motor sayesinde, çevredeki maddelerle doğrudan etkileşime girebileceğiz. Böylelikle oyunda karşımıza çıkan düşmanları silah kullanmadan, değişik stratejiler kurarak öldürebileceğiz. Çünkü gerçek hayatta var olan birçok kural yer alacak Buna örnek olarak suyun kaldırma kuvveti verilebilir. Ayrıca her karakterin yüzünde 40’a yakın kas bulunacak ve karşımızdaki karakterin o anki ruh durumunu anlayabileceğiz. Yeni motorun duyurulması ile birlikte, Counter Strike’ın Source motoruyla yapılmış bir versiyonun da, oyunla birlikte çıkacağı söyleniyor. Fakat buna CS2 demek ne kadar doğru bilemiyorum.

En gizli tutulan kısım ise, hikayesi. Ortalıkta gezen bilgiler var. Bunlar ilkinden 15 yıl sonra gerçekleşeceğini söylüyor, ayrıca Half-Life’ın sonunda anlaştığımız G-Man için çalışacağımız belirtiliyor. City 17’de geçecek, bunun yanında kurumuş okyanus, buz kırma gemisi ve liman gibi mekanlarda bulunacağız, Xen’e hiç gitmeyeceğiz. Size yardım edecek birçok kişi olacak. Burada yapay zeka devreye giriyor fakat şimdilik bu konu hakkında açıklama yapılmadı. 50’den fazla karakter modellemesi bulunacağı ve 12 bölümden oluşacağı belirtiliyor. Bu da bir FPS için yeterli, tabi bölümlerin içeriği önemli. Şimdi oyundaki karakterleri ve silahları kısaca anlatalım.

Düşmanlar:

Zombies: İlk oyunda, kafalarında headcrab’le dolaşan mahlukatlar.
Headcrab: Sizin Half-Life’da en çok nefret ettiğiniz yaratığı bilmiyorum ama ben en çok bu sülüklerden nefret ederdim.
Strider: 15 metre boyunda ve ağzından lazer atabiliyor. Durumun ne kadar ciddi olduğunu açıklamaya yeter de artar…
Combine Soldiers: İşte ilk oyundaki özel birliklerin yerini alacak askerler. İnsan mı uzaylı mı tam olarak bilinmiyor ama öldürücü oldukları kesin.
Combine Gunship: Üzerinde bir sürü silah bulunan ve diğerleriyle aynı amacı taşıyan ölümcül bir araç.
Hydra: Gördüğü her düşmanı eliyle oradan oraya sallıyor. 
Ant Lion: Bence Half-Life 2’deki en değişik yaratık. Çok hızlı hareket ediyor ve grup halinde katliam yapıyorlar. Fakat ilginç tarafı, bir çeşit el bombası ile sizin tarafınıza geçip sizinle savaşabiliyor olmaları.
Man Hacks: Uçan kasaplar. Üzerlerinde kafa koparmaya yarayan bir sürü bıçak bulunacak. Çok hızlı hareket edecekler ve ufak oldukları için vururken zorlanacağız.
Scanners: Uçan kameralar…
Tank: Kullanabildiğimiz söyleniyor. Ne kadar doğru bilmiyorum, fakat kesin olan birşey, bunların düşmanlar tarafından kullanıldığı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×