1/2

Half-Life 2

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
2004'ün en iyi FPS'si Half-Life 2, PC'den sonra Xbox'ta
Çıkış tarihi: Yaz 2005

PC sahipleri çoktan Half-Life 2’yi bitirdiler. Konsol sahipleri ise (daha doğrusu Xbox sahipleri) bu yazı beklemek zorunda. PC’de fırtınalar koparan Half-Life 2 konsol versiyonunda da aynı başarıyı yakalayacak gibi görünüyor. Her ne kadar Xbox’ta Return to Castle Wolfenstein: Tides of War, Halo 1-2 gibi kendine özel harika FPS’ler varsa da bunlar bir Half-Life 2’nin tadını verir mi o tartışılır? Konsollar son zamanlarda FPS konusunda PC’yi zorlasada Half-Life 2 gibi bir FPS’nin sadece PC’de olması hiç kuşkusuz benim gibi konsol fanatiklerini kıskandırıyordu.

Özgürlüğün çocukları

Gordon Freeman ilk oyunda Black Mesa’da çalışan bir görevliydi. Burada yaratık ve komandoların saldırısından sonra G-Man adında birisi ile karşılaşmış ve oyunun sonunda G-Man onu bir portal’a sokmuş ve böylece Gordon; Black Mesa’dan kurtulmuştu, tabi yine de bu Freeman’in başındaki belaların bittiği anlamına gelmiyordu. Gordon ilk oyunda kendini kurtarma derdindeydi, bu defa ise tüm insanlık (daha doğrusu tüm City 17) adına savaşıyor. Savaşın mekanı ise City 17 adındaki bir cehennem. Gordon’un işi bu defa ilk oyundakinden çok daha zor.

Gordon buraya bir tren ile geliyor; her tarafta maskeli askerler var. Bunlar hemen hemen tüm insanları kontrol altında tutuyor. Bazı isyankar insanların dışında neredeyse herkes köle olmuş. Gordon ilk başlarda bu kölelerin arasında yer alacak olsa da sonradan isyancılara katılıyor ve özgürlük için diğer insanların da yardımıyla mücadele etmeye başlıyor. Bu savaş sırasında bazen tek, bazen de isyancılar ile beraber savaşan Gordon askerlerin yanı sıra daha sonra yaratıklara karşı da savaşmak zorunda kalıyor.

Half-Life 2’nin ilk oyuna göre en büyük farkı (muhteşem grafik ve fizik motorunu saymazsak) oyundaki bulmaca unsurunun daha fazla ön plana çıkarılacak olması. PC versiyonunu oynamış birisi olarak oyundaki bulmacaların fazlalığının beni çok şaşırttığını söyleyebilirim. Tabi ki bu sevindirici bir durum. Böylece Half-Life 2 önüne geleni öldür geç türünde bir oyun olmaktan çıkıyor. Akıllıca tasarlanmış bulmacalar ve yerinde araya giren aksiyon sahneleriyle Half-Life 2’nin PC versiyonu çok iyiydi. Xbox versiyonunda da bir değişiklik olması tabi ki beklenemez. Oyunun senaryosu ve oynanış özellikleri tamamen aynı, peki Xbox versiyonunu özel kılacak olan özellikler neler? Oyunun yapımcısı Valve bu konuda çok iddialı. Half-Life 2’nin Xbox versiyonunun PC versiyonundan daha iyi olacağını resmen açıkladılar. Bu iddiaları ise hiçte küçümsenecek gibi değil. Genele vurduğumuzda Doom 3’ün Xbox versiyonunun extralar sayesinde PC’dekinden daha iyi olduğunu düşünürsek bu iddialara şaşmamak gerekir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×