1/2

HALO 2

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Devasa halka ile ikinci kez kozlarımızı paylaşacağız.

Xbox piyasaya sürüleli kaç yıl oldu? Kaç oyun yapıldı? En çok hangi oyun sattı? En çok hangi oyun beğenildi? Xbox’a yüzlerce oyun yapılmış olmasına rağmen, halâ en çok oynanan, en çok satılan ve en çok beğenilen oyunu hiç şüphe yok ki; HALO. Konsolun ilk oyunu olmasına rağmen, 2001 kasımından bu yana, satış rakamları beş milyon gibi sayılara ulaşan HALO, sadece konsolun değil tüm platformlar arasında gelmiş geçmiş en iyi FPS oyunları listesinde yerini aldı. Tam üç yıl sonra, yani 2004’ün sonlarına doğru çıkaracağı ikinci versiyonuyla, yeniden büyük bir çıkış yapmayı planlayan Bungie, sadece grafiksel yenilikler eklemekle kalmayıp kendisinden beklenen pek çok özelliği oyuna monte edebilmek için yoğun çabaya girişmiş gibi gözüküyor. 

Bu yıl düzenlenen E3 fuarına kadar, HALO 2 adına elle tutulur önemli bir bilgi yoktu. Sadece yayınlanan screenshotlar ve kısa videolarla yetiniyor, kendi çapımızda fikirler üretmeye çalışıyorduk. Neyse ki E3 fuarında oyun içi görüntülerin de olduğu kapsamlı bir tanıtım yapıldı. İzlediğimiz ilk görüntülerden itibaren, birinci oyunun büyüsünden hiçbir şey kaybetmediğini gördük. Hatta detaylara inilmediği sürece ilk oyundan pek farkı yokmuş gibi hissetmedikte değil. Ne var ki; oynanışa geçilince ve eklenen ayrıntılar ardı ardına kendini gösterince, aradaki farkı anlamamız ve yeni oyun hakkında kafamızda olumlu görüşler kurmamız uzun sürmedi.

Yeni neler var ? 

Halo 2 birinci oyunun hikayesinin bittiği noktadan başlıyor. Master Chief, Halo’nun sırrını çözüp, devasa halkanın patlayışından son anda kaçmıştı. Kurtulan tek kişi olarak ele geçirdiği Covenant gemisi ile dünyaya geri dönmek üzere yola koyulmuştu. Ancak her nasıl olduysa düşman birlikleri dünyayı ele geçirmiş ve koloniler kurmaya başlamışlardır. Yeni savaş giysisini kirletmek ve dünyayı savunmak için kolları sıvayan Master Chief, kaçınılmaz olarak Dünya’nın tek kurtuluş umudu olacaktır.

Her seri oyunu gibi HALO 2 için, bir öncekinden daha iyi grafikli bir yapım olacağını söylemenin bir gereği yok sanırım. Daha detaylı dokular daha gerçekçi animasyonlar olacak elbette. Fakat oyunun görselliğinden çok oynanışa etki edecek pek çok özelliğin eklendiğini belirtmekte fayda var. İlk yenilik silah kullanımında; oyun boyunca çift silah kullanabileceğiz. Sağ ve sol trigger tuşları ile kullanacağımız bu iki silah sistemi oyuna büyük yenilik kazandıracağı gibi yeni ve daha akıllı olan düşmanlarımızı alt etmek için en güveneceğimiz özelliğimiz olacak. İlk oyunda olduğu gibi yine düşmanlarımızın silahlarını kullanabileceğiz. Özellikle yeni karakterlerin, ışın kılıcı misali (vurdu mu oturtan) silahlarını kullanmak için sabırsızlanmıyoruz desek yalan olur. Yine ilk oyunda olduğu gibi bombalar kullanabileceğiz. İlk oyunu oynayanların hatırlayacağı yapışkan bombalar yine başımızın belası olacak gibi gözüküyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×