1/3

Halo 3

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Master Chief geri geldi ve savaş bitti...
Platformlar XBox 360
Halo 3
  • Yapımcı - Yayıncı Bungie Studios - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 96
Artılar Başarılı grafikler, sesler ve atmosfer. Yapay zeka zorlayıcı ve hayranlık bırakır seviyede. İnanılması güç derecede geliştirilmiş çoklu oyuncu sistemi. Kendi haritanızı yapma imkanı. Tüm oyunuzu baştan sona izleme sistemi.
Eksiler Senaryo modu çok kısa. Yanınızdaki askerlerin yapay zekası bazen saçmalayabiliyor.
Konsol dünyasının en önemli FPS’lerinden biri olan ve Microsoft’un ilk konsolu Xbox’ı tüm oyun alemine tanıtan Halo üçlemesi nihayete erdi. Serinin ilk bölümünde bu eşsiz dünyanın atmosferini solumuş, düşmanları ve silahları tanımıştık. Önceki FPS’lerde bulunmayan araç kullanma sistemi ve ortalamanın hayli üzerindeki yapay zekaya alkış tutmuştuk. İkinci bölümde ise çoklu oyuncu sistemini adeta tavana vuran yapımcılar, bugün bile binlerce insanın her gün Xbox Live!’a giriş yapıp Master Chief’leri ile savaşmasını izliyoruz. İkinci oyun gelişmiş grafikleri, yenilenen silah ve kontrol sistemi ile dikkat çekse de en çok yarım kalan senaryosu ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Tüm dünyanın saldırı altında olduğunu, yok ettiğimiz Halo haricinde yüzlerce daha olduğunu öğrenmiş, sevincimiz kursağımızda kalmıştı. İkinci oyunun en çok akılda kalan bir diğer özelliği de Covenant komutanını da kontrol edebilme imkanımızdı.

Aradan üç sene geçti ve Halo üçlemesi tamamlandı. İlk iki bölüm sadece Xbox’a özel yapılmış olmasına rağmen, Microsoft satış politikası gereği yeni göz bebeği 360’ı ön plana çekti ve eski konsolunu bir kenara bırakıp, rekor satış yakalaması kesin gözüyle bakılan Halo 3’ü sadece Xbox 360 için hazırladı. Yeni nesil konsolda, yepyeni bir Halo beklerken insanın kafasında nelerin oluşacağı da gayet açıktır; oldukça geliştirilmiş grafikler, yeni silahlar, yeni düşmanlar, geliştirilmiş yapay zeka, devasa haritalar ve mükemmel seviyeye varan çoklu oyuncu modu. Kısa yoldan hemen söyleyeyim, aradığınız tüm özellikler Halo 3’te bulunuyor. Tüm beklentileri Bungie çalışanları başarıyla karşılamayı başardı.

Haydi savaşa

Diğer tüm Halo bölümleri gibi üçüncü bölüm de çok hızlı biçimde başlıyor. Önceki bölümde son anda hayatını kurtaran ve dünyaya adeta çakılan Master Chief’i askerler ormanın içinde buluyorlar ve tekrar ayağa kalkmasını sağlıyorlar. Direniş askerleri ile birlikte sağ kalan son üsse gidip dünyanın sonunu getirecek büyük savaşa karşı nasıl hamleler yapacağımızı kararlaştırıyoruz. Sonuç ise gayet açık; al eline silahı, öldür tüm düşmanları. İlk bölümlerde takım arkadaşlarımızla birlikte hareket ediyor ve düşmanlarla hep birlikte savaşıyoruz. Bu esnada ilk göze çarpan hiç şüphe yok ki grafikler ve kontrollerdeki rahatlık olacaktır. Tüm seri boyunca çok rahat bir kontrol sistemi olmasına rağmen bu bölümde biraz daha rahat hale getirmeyi uygun görmüş yapımcılar.

Eğer düşmanlara nişan almakta güçlük çekiyorsanız, otomatik olarak imleci düşmanın üzerine getiren yardımcı araçları ayarlar bölümünden aktif edebilirsiniz. Önceki oyunlardan gayet iyi bildiğimiz başlangıç silahlarını kullanarak tamamladığımız ilk görevlerde, oyuna yeni başlayanlara açıklamak maksadıyla genel oynanış tarif ediliyor. Zaten yanınızdaki askerler de son derece güçlü olan saldırı güçleri sayesinde ilk görevleri kolay biçimde bitirmenizi sağlıyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var, ikinci oyunda büyük bir değişikliğe gidilerek, Covenant askeri ile de oynama imkanını elimizde barındırıyorduk. Bu sefer ise oyunun en başından sonuna kadar sadece Master Chief’i kontrol ediyoruz. İkinci oyunda kullandığımız Covenant askeri sürekli yanımızda olsa da sadece bize yardım ediyor o kadar.