1/2

Halo 3: ODST

Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Efsanevi seriye, efsanevi bir halka daha eklendi!
Platformlar XBox 360
Halo 3: ODST
  • Yapımcı - Yayıncı Bungie Studios - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 91
Artılar Grafik, atmosfer, sesler, çoklu oyuncu desteği
Eksiler Flood'lar ve Elite'ler yok
26. yüzyıl... United Nations Space Command, iç ve dış onlarca tehdide karşı savaşmıştır ve savaşmayı sürdürmektedir. UNSC, 2160 yılında biraya gelmişti. Daha önce askeri propagandadan başka bir şey olmayan UNSC, Covenant’ların işgaliyle tüm insanları tek bayrakta toplamayı başarmıştı. İnsanlar, kaos durumunda adeta yoktan var olmuşlardı. Direnişin gücü; Covenant’ları bile bölmüş, Tanrılarının iradesiyle insan böceklerin kökünü bırakmak isteyen uzaylılar arasında iç savaş çıkmıştı. Yine de; Covenant’lar muazzam güçlere sahipti ve iç-dış çatışmalarına rağmen insanları tarihe gömmeye kararlıydılar. Ne var ki; İsyancı Elite’ler, bu düşmanın gerçek yüzünü görmüştü. Asıl düşman insanlar değildi.

Covenant’lar kadar kötü hatta daha kötü bir ırk daha vardı. Her yaşama kendi iğrenç hastalıklarını bulaştırmaya kararlı parazitler. Flood adı verilen ırk, Covenant’ların ve insanların tarihini değiştirmeyi başaracaktı. Ama insan ittifakı asla vazgeçmezdi, vazgeçmeyecekti! Süper askerler ve Elite ittifakı, evrenin kurtuluşu olabilirdi.

Eksik parçalar tamamlanıyor

Halo 3: ODST, bizleri Halo 3’ün hemen öncesine ve Halo 2’nin sonrasına götürüyor. UNSC, birçok Covenant filosunu püskürtmeyi başarmasına rağmen Covenant’lar hala kritik noktalarda güç sahibi. Yapımda tam bu noktada başlıyor. Rookie isimli bir karakteri yönetiyorsunuz. Kendinizi Prophet of Regret isimli gemide, dostlarınızla savaş planlarını tartışırken buluyorsunuz. Master Chief’ın muazzam insanüstü güçleri sizde yok. Ama siz hala UNSC’nin önemli bir askerisiniz, süper olun veya olmayın zekanızla kazanmak zorundasınız.

Halo 3: ODST
"Yapımda Rookie isimli bir karakteri yönetiyorsunuz."

Halo 3: ODST’in yapımı sırasında, eski ekibin pek çok üyesi kendilerini yarı yolda bırakan Peter Jackson’ın yanındaymış. Bilindiği üzere; Peter Jackson önce Halo’nun filmini çekmeyi kabul etmişti ve sonra anlaşmazlık çıkmıştı. Bu yüzden de Halo filminin çekilip çekilmeyeceği belirsizliğini korumayı sürdürüyor. Neyse ki sonlara doğru, tüm ekip ODST’ye katkıda bulunmuş.

Yapımda ilk dikkatinizi çeken askerlerin, miğferlerine bağlı Head Up Display özelliğinin değişmiş olması. Artık VISR yani Visual Intelligence System olarak anılıyor. VISR size güzel bir pusula ve teknik yetenekler vadedse de, artık eskisinden çok daha dikkatli olmak zorundasınız. Üründe, sağlam bir tek kişilik senaryo ve üç kişilik çoklu oyuncu seçenekleri mevcut. Her iki mod da birbirinden zevkli.

Bilinmeyen gerçekler

Biraz ileri alalım; savaş planı tartışmalarından ötesine... Bir atmosfer hayal edin, birçok müttefik askeri yerde ölü olarak yatıyor. Uzaylılara ait tuhaf bir gezegendesiniz. Çevrenizde parçalanmış cesetler, dağılmış taşıtlar ve daha nicesi var. Burada yalnızsınız ve etrafta neler olduğunu anlayacak teknik kapasitesiniz yok. Daha da ötesinde, süper insan değilsiniz ve işe başlamış bir çaylaksınız. Şimdi, atmosfer hakkında söylemek istediğim şeyi anladınız. Yapım karanlık bir atmosfere sahip. Bu da, müthiş grafikler ve bir o kadar iyi sesle müziklerle harmanlanmış.