1/2

Halo Wars

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
UNSC'lerin geçmişi ve geleceği ellerinizde...
Platformlar XBox 360
Halo Wars
  • Yapımcı - Yayıncı Ensemble Studios - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
Merlin Puanı 73
Artılar UNSC ve Covenant birimleri, demolar, müzikler
Eksiler Kısa bir senaryo, Covenant'lar hakkında senaryo yok, az sayıdaki çoklu-oyuncu haritası
Yüzyıllar geçmiş teknoloji hayal gücünün ötesinde ilerlemiştir. Shaw-Fujikawa Translight Engine’ın geliştirilmesinden sonra, UNSC artık evreni keşfetmeye karar vermiştir. 200 yıl içerisinde 800 gezegen kolonileştirilir. Koloniler yapı bakımından ikiye ayrılmıştır: İç ve dış. Dünyaya yakın olanlar iç kolonilerdir. İnsan doğası sonunda devreye girer ve bir iç savaş çıkar. UNSC bunun üstüne, isyancıları hapsetmek için SPARTAN II Projesi’ni yaratır. Bir çeşit süper modern hapishanedir. Aradan sessiz 20 yıl geçer. Anlaşılmaz şekilde hapishane ile bağlantı kesilir. Hapishanede mi isyan mı çıkmıştır, belli değildir. UNSC bunu araştırmak için güçlerini yollar. Her şey açığa çıkar. Conevant adı verilen tuhaf uzaylı ırkı bir katliama başlamıştır. Covenant, tanrıları Forerunner’ın adına insanlığa savaş ilan eder. Kısa bir sürede hemen hemen tüm dış koloniler yok edilmiştir. UNSC bir cevap vermek zorundadır. Cole Protocol adı verilen silah yaratılır.

Ve…


Xbox’un yükselişini sağlayan oyunların başında gelir Halo. Pek çok oyun severe göre gelmiş geçmiş en iyi aksiyon serisidir. Hele hele çoklu oyuncu modu ağızda harika bir tat bırakır. Oyun o kadar çok tuttu ki; yakın zaman önce film hakları, Universal Studio’larına 10 milyon dolar karşılığında satıldı. Sadece fanları izlese bile bu parayı kat ve kat çıkartacağı muhtemel.

Halo’nun ilk 3 oyununda United Nations Space Command’ları yönettikten sonra artık geçmişe dönüp olayları biraz kurcalamanın vakti gelmişti. Halo Wars, üç oyundan önceki durumları ele alıyor. Theocratic Alliance of the Covenant ve United Nations Space Command’ları kontrol edebilmek ayrı bir zevkli.

Halo Wars
"Covenant'lar ile oynanabiliyor, fakat Covenant tarafı için ayrı bir senaryo bulunmuyor."

Güzel bir sinematiğin ardından oyuna alışmak, ancak birkaç dakika alıyor. Maceramız Harvest adı verilen bir koloni gezegeninde başlıyor. UNSC’nin Spirit of Fire adı verilen savaş gemisinin komutanı John Forge yönetiminde maceraya başlıyoruz. Temel olarak iki adet Tutorial oynuyor ve Covenant ile UNSC arasındaki farkları çözüyoruz. Bunları anlamak fazla zamanınızı almayacaktır. Birliklere kontrolümüz ise biraz kısıtlı. Onları seçip savaşa sokabiliyoruz, ama farklı gruplar halinde atayamıyoruz. Strateji fanları için bu önemli bir eksiklik.

Askeri güç

Savaşlar oldukça kolay. Yalnızca iki düğme kullanmanız yeterli. Askerlerinizi düşmanın peşinden yollayın ve özel yeteneklerinizi kullanın. Hepsi bundan ibaret. Askerlerimize Specific Rally noktaları atayabiliriz, ama yeni asker yaratamıyoruz. Bu da bizi bir anda savaşın heyecanından uzaklaştırıyor.

Halo Wars
"Yapım strateji sevenlerden çok Halo hayranlarına hitap ediyor."

Kamera açıları da fazlasıyla sinir bozucu olabiliyor. Savaşın merkezinde en gerekli noktalarla ilgilenmemiz gerekirken, kendimizi gökyüzüne bakar halde buluveriyoruz.

Peki hep eksilerden mi bahsedeceğiz? Elbette hayır. Şimdi oyunun en zevkli yerine geldik. Marines, Spartans, Warthogs ve Scorpion tanklarına liderlik edebiliyoruz ki, bu başlı başına büyük bir keyif. Elbette Flamethrowers, Mechlike Cyclopes, Cobras ve Wolverine üniteleri de emrinize amade.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×