Halo Wars

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Master Chief'ler emrimizde, birimlerin hepsiyle, biz gideriz savaşmaya hey savaşmaya
Halo denildiği zaman birçok oyuncu için akan sular durur. Nedeni ise bir oyundan çok artık fenomene dönüşmesinden. Diablo, Quake, MGS, Final Fantasy serileri nasılsa Halo’da aynen öyle. Bungie’nin ilk Halo’su açıklandığında şöyle bir heyecan olmuştu. Yayınlanan görüntüleri gerçekten harikaydı. Ancak Microsoft’un Xbox’ı gelip onu PC’lerden çaldı. Aslında Halo’nun PC platformuna yapılması planlanıyordu, ancak bir değişiklikle Xbox’a kaydırıldı. Zaten sonrasında Xbox’ın efsane ismi haline geldi ve kendine ait bir fan kitlesi oluştu. Bu aralar Halo 3’ün yapımı devam ediyor, eğer herhangi bir terslik olmazsa Yaz aylarında onu raflarda göreceğiz. Halo 2 ise Windows Vista’yla beraber bilgisayarlara konuk olacak. Bu benim gibi PC oyuncuları için iyi bir durum. Fakat PC açısından üzücü X360 açısından sevindirici yeni bir durum daha var; Halo Wars.

Savaş kapıda

Halo Wars bir strateji ve bir süre önce boy göstermişti. Aslında herkesin “Halo 3, Halo 3” diye bağırdığı zamanda, böylesine bir sürpriz oldukça bomba etkisi yaptı. Halo’dan strateji olur mu demeyin, çünkü bal gibi oluyor. Şuanda oyun yapım aşamasında. Elimizdeki materyallere bakacak olursak her şeyden önce sağlam bir senaryo var. Bilirsiniz, Halo’nun senaryosu gerçekten iyidir. Özellikle ikinci oyunda dönen dolaplar ve sürpriz gelişme yaşanmıştı. Ortalık iyice karışmış ve sonunda üçüncüyle beraber tüm sorular cevabını bulacak.

Halo Wars’da ise zaman eskiye kayıyor ve bizleri ilk Halo’dan önceki devire getiriyor. İnsanoğlunun büyük bir mücadeleye girecekleri Covenant’larla ilk karşılaşmalarını ve onlarla girdikleri savaşı ele alıyor. Aslında bize olayların başlangıcını ve Halo 1’e kadar neler olduğunu, kısaca geçmişi sunacak. Master Chief’in gerçekte bir proje olduğunu ve Covenant’lara karşı geliştirildiğini biliyorsunuzdur. İşte bu projenin ortaya nasıl çıktığı ve perde arkasındakiler gibi bazı detayların, Halo Wars’ta işleneceği söyleniyor. Ancak bu sadece bir söylenti olarak ortalıklarda.

Esrar perdesi

Yapım şuanda tam bir gizem içinde. Çünkü dışarı çıkan pek fazla materyal yok, ancak bazı dedikodular ve açıklanan bilgiler de var. Bunlar arasında ilk olarak göze çarpan Halo Wars’ı Ensemble Studios’un geliştirdiği. Age of Empires serisini bizlere kazandıran, stratejinin aşmış firmalarından Ensemble, Halo Wars için en doğru seçim. Kesinlikle firma bunun altından çok kolay kalkacaktır. Bu yüzden karşımızda kaliteli bir yapım çıkacak gözüküyor.

Gelelim eldeki diğer dokümanlara. Yapımda iki adet taraf bulunacak. Bunlardan biri Master Chief’in yanında olduğu UNSC, diğeri ise Covenant’lar. UNSC ile dağ taş demen, Covenant’ların tepesine bineceğimiz garanti olarak söyleniyor. Zira, UNSC ile oynamamız gayet de normal bir durum. Ancak internetin dedikodu çarkları her zaman bir şeyler uydurur. Covenant’ların da oynanabilir olacağı söyleniyor. Böylece senaryodaki gelişmeleri Covenant tarafından görebilecekmişiz ve bazı soruların yanıtları da verilecekmiş. Halo’nun normal oyununda karşımıza çıkan tüm rakip ve dost birim, Halo Wars içinde yer alacak. Onları kontrol edebileceğiz, işin diğer güzel yanı artık elimizin altında bir sürü Master Chief olacak.

Kontrol, grafik ve son tango


C&C 3: Tiberium Wars X360 için geliştirilen bir strateji, daha önce The Battle for Middle-earth 2’de konsola çıkmıştı ve oldukça başarılı olmuştu. X360’ta böyle strateji oluyormuş demek ki (Bende inanmazdım, artık inanıyorum). Halo Wars’ın da türü strateji olduğundan kontrollerinin zor olacağını düşünmeyin. Çünkü kontroller hiç zorluk çıkarmayacak biçimde, X360’a iyice adapte edilmiş halde olacak.

Yeni nesil konsolların en büyük kozu, grafikler. Bu yüzden Halo Wars’ın oldukça iyi görüntüler sunacağından şüpheniz olmasın. Hatta bazı kişilere göre X360’a çıkan bazı oyunlardan, çok daha sağlam grafikleri olacağı söyleniyor.

Halo Wars, sadece X360 için geliştiriliyor ve oldukça iyi bir oyun olacağını sanıyorum. Sonuçta dayandığı temel ve yapımcısı kaliteli. Belki Microsoft sonra PC’ler için adapte edebilir, belli olmaz. Ancak proje halen üstündeki sis perdesini koruyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2022 13:41
Kalan Karakter : 300 Gönder
Halo Wars

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×