1/2

Hard Truck Apocalypse

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Kamyon taşımacılığında son nokta
Platformlar PC
Hard Truck Apocalypse
  • Yapımcı - Yayıncı Buka Entertainment - CDV
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 72
Artılar RPG unsurları eklenmesi, önce ki oyunlarda olmayan hikaye.
Eksiler Kamyon modellemeleri, fizik motorundaki hatalar, olmayan müzikler.
Alıştığımız Hard Truck çizgisi dışına çıkan yapımcılar, getirdiği yenilikler ile dikkatleri üzerine çekmekte. İlk Hard Truck’tan itibaren klasik kamyon taşımacılığı yapıyor, kazandığımız paralar ile benzin alıyor, daha üst model kamyonlara para yatıyor ve kendi tır kafilemizi kurmaya çalışıyorduk. Hard Truck Apocalypse’te ise bu kavram çoğu bakımdan değişiyor ve üçüncü şahıs açısında oynadığımız, aksiyonlu RPG öğeleri içeren bir kamyon taşımacılığına dönüşüyor.

Klasik hikaye

Hayli kaliteli bir video oyuna girdiğimizde bizi karşılıyor. Burada dikkatinizi çeken ilk şey, insanların suratlarında olan maskeler. Video bitiminde kısa bir hikaye anlatılıyor ve neden insanların yüzlerinde maske olduğu açıklanıyor. Dünya’da kötülük giderek artmış, büyük yıkımlar, savaşlar sonucu atmosfer solunamaz duruma gelmiştir. İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için maskeler takmakta ve gelecekleri için sürekli savaş halinde yaşamaktadırlar. Klasik bir hikaye belki, ama zaten bir kamyon oyunundan da çok dolu bir senaryo beklemek yersiz olurdu. İnsanların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, maddi kazanç sağlamak için yapılan ticaretler, yolların güvensiz olması sebebi ile sekteye uğramış; insanlar da kamyonlarına silahlar monte ederek kendilerini güvene almaya çalışmıştır.

Doğum günü hediyesi

Karakterimiz 18 yaşına girdiği gün, doğum günü hediyesi olarak babası kendi kamyonetini oğluna veriyor. Yalnız babamızın bizden ufak bir isteği var, başka bir kasabadaki arkadaşına bir paket teslim etmemiz gerekiyor. Böylece ilk görevimizi almış oluyor ve yollara düşüyoruz. Yolda türlü türlü düşmanlar ile karşılaşıyoruz (Heavy Trucks, War Transports, Robots, Infantry, Bosses). Hepsini gücü, zırhı, modeli, kullandığı silah farklı. Başlarda çıkan zayıf düşmanlar giderek kuvvetlenmekte. Ulaştığımız kasabalarda aracımızı tamir ettirebiliyor, beniz alıyor (Gittiğimiz yola göre benzinimiz azalıyor), aracımızın rengini değiştirebiliyor, görevler alıyor ve en önemlisi ticaret yapıyoruz. Babamızın verdiği emaneti sonunda sahibine teslim ediyoruz ve evin yolunu tutuyoruz. Kasabalarda aldığımız kargo ve bunun gibi görevler dışında, yolda uğradığımız bir benzin istasyonunda da bazen ufak görevler alabiliyoruz. Yaşlı birini bir yerden bir yere götürmek, bir pakedi birine ulaştırmak gibi. Eve döndüğümüzde bizi kötü bir süpriz bekliyor. Eşkiyalar çiftliğimizi yakmışlar. Babamız yerde yatıyor ve bize son sözlerini söylüyor. Hayatımızda bilmediğimiz gerçekler olduğunu ve bunu açıklayacak zamanı kalmadığını söyleyerek, bir arkadaşının adını veriyor ve onu bulmamızı istiyor. Gerçeği öğrenmek için tekrar yollara düşüyoruz.

Kamyonla RPG olur mu?


Temel RPG öğelerinin eklenmesi, yollarda karşılaştığınız düşmanlarla savaşma noktasında devreye giriyor. Kamyonumuza otuzun üzerinde silah monte edebiliyoruz. Bunların içinde makinalı tüfekler, füzeler, mayın, enerji silahı vs… gibi daha birçoğunu aracımıza takabiliyor, ticaret merkezlerinde topladığımız ganimet silahları satabiliyoruz. Bu ganimet silahlarını yolda karşılaşıp öldürdüğümüz düşmanlardan topluyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×