1/2

Harker

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Dracula'nın yeniden peşine düşüyoruz
Vampir denildiği zaman aklıma ilk gelen Christopher Lee olur. Çünkü beyaz perde de Dracula’ya hayat veren isimdir. Bir zamanların ünlü vampiri. Yüzüklerin Efendisi’nde Saruman olarak karşımıza çıkmış, birçok oyunda da karizmatik sesini kullanmıştır. Son olarak God of War 2’de Zeus’u seslendirecekti. Lee’nin Dracula’sı üzerinden uzun zaman geçti. Arada çok sayıda vampir temalı filmler çekildi, diziler yapıldı. Bundan oyun dünyası da nasibini almıştı. Özellikle masa üstü olan World of Darkness’la gönülleri mest eden White Wolf; Vampire: The Masquerade – Redemption ve Vampire: The Masquerade – Bloodlines’la, dijital ortama konuk olmuştu. Arada Nosferatu, Buffy the Vampire Slayer gibi oyunlar da çıkmıştı. Bu sefer bu vampir zincirlemesine yeni bir halka daha ekleniyor, yani Harker.

Dracula kimdir?

Harker
"Dracula, aslında çoğu kimse tarafından da bilinen Kazıklı Voyvoda’nın kendisidir. Dracula ise Dracul’dan türetmedir ki, “Şeytan’ın Oğlu” anlamına gelir. Voyvoda, Vlad Dracula veya Vlad Tepes olarak da bilinir. 15. yy’da Romanya’nın başında bulunan bir prensti. Ancak onu ünlü yapan kazığa oturtma yöntemiydi. Kurbanlarını yağlı kazıklara oturtarak öldürürdü. Bu yüzden oldukça nam salmıştı. Ancak Osmanlılar tarafından başı kesilerek öldürülmüştür. Vücudu Romanya’da bırakılırken, başı ise kanıt olarak İstanbul’a getirilir. Aslında Vlad üç kere tahta çıkmış ve inmiştir. Ancak onun bu başarısızlığı kardeşi Radu Dracula’nın, Osmanlı tarafına olan yatkınlığından kaynaklanmaktadır. Bram Stoker’da Voyvoda’dan esinlenerek, ünlü kitabını yazmıştır. Vlad’ın yaptıklarına kendi hayal gücünü de katarak, onu ölümsüzleştirmiştir."

Vampir peşinde

The Collective firması aslında oyunculara ve vampir temasına hiç de uzak bir yapımcı değil. Daha önceden Buffy The Vampire Slayer’ı hazırlayıp, oyun severlere sunmuşlardı. Bu sefer de vampir avlayan birini canlandırdığımız, Harker ile karşımıza gelmeye niyetliler.

Yönettiğimiz karakter aslında oyuna ismini de veriyor. Jonathan Harker’ın karısı Dracula tarafından ele geçirilir. Bizde karımızı kurtarmak, şeytanı yani Dracula’yla onun tohumlarını yok etmek için peşine düşeriz. Klasik Dracula ve avcı hikayesi gibi dursa da, yapım içinde sinematiklerle hikayenin ilginç bir hal alacağı söylentiler arasında. Collective’den Nathan Hunt, klasik Dracula’ya yeni bir yaşam vereceklerini ve entrikaların olacağını söylüyor.

Harker hatta "Gotik aksiyon korku oyunu" olarak lanse ediliyor. Kan emicileri, sonsuzluğa göndereceğiz. Bunu iki yolla yapacağız. İlk olarak elimizdeki silahlar, ikinci olarak ise çevresel faktörler. Elimizdeki kazığı karşımızdaki vampirin göğüsüne saplayabilir veya yapımın videosundaki gibi, onu pres içine alıp tost şekline getirebiliriz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×