Harry Potter: Quidditch World Cup

Aybek Andican
Aybek Andican 3.06.2010 - 12:31
Harry Potter bu senede bizi yanlız bırakmadı.
Platformlar PC
Harry Potter: Quidditch World Cup
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - Electronic Arts
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
26 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%67
Artılar Küçük bir çocuk için en ideal hediye özelliği taşıyor.
Eksiler Fifa özentisi, çocuk oyunu ve bayık bir oyun.

Türkiye’de bir Harry Potter salgınıdır gidiyor. Çocuklar gene önlerine konanı hiç düşünmeden, tartmadan yiyorlar. Harry bücürünün kitapları okunuyor, filmi izleniyor, kötü büyücü Voldemort hakkında yorumlar yapılıyor... Merlin’in Kazanı’ysa işte tam bugün bütün olanaklarını zorlayarak Harry Potter: Philosopher’s Stone adlı oyunun incelemesini yayınlıyor. Yazan Ant Köksal. Yaptığı girişse hakikaten Harry Potter hakkındaki en radikal düşünceler:

“Bir Heri Potır salgınıdır gidiyor.. Heri'nin gözlüklerinden takın, süpürgesine binin, aynı donu kullanın, kesmediyse aha buyrun bizzat kendisini kontrol edin, oyununu yaptık.. Hakkaten de yapmışlar. Medya gazlı bu dörtgöz cüce, hayatımıza her an biraz daha ve gereksiz yere giriyor.. "Heri'nin kitabını okuyan gözlüklü çocuklar kompleksten kurtuluyomuş", "Dölsüzlüğe birebirmiş, Heri Efendi Hazretlerine göbek duası yazdıranlar ayına kalmadan ikiz doğuruyomuş!" gibi iğrenç ötesi geyikleri bir kenara koyarsak, elimizdeki büyücülük okulunda okuyan dörtgöz bir velet ve böyle bir muammaya dönüşmesini anlayabilmiş değilim. Spice Girls'ün tek kişilik olanı gibi bişey.. Yakında kasedi de çıkar. Ama önce oyunu çıkmış. Bahse girerim oyuncakları çoktan piyasadadır.. Kitabı okuyan, filmi gören veletler elbette oyuncağından da aldıracak, oyununu da isteyecek. Buyrun size EA Games yapımı, Warner Bros damgalı cillop gibi oyun, kapağında "Be Harry Potter!" (Harry Potter olun) yazıyor, hangi çocuk karşı koyabilir buna? Hadi çocukları geçelim, ben ne halt ediyorum bu oyunla? Eh Murat, alacağın olsun...”

Açıkçası bu oyunun incelemesine hayatımda gördüğüm en inanılmaz, süper ötesi ve takdir edilesi inceleme girişiyle girmeyi uygun gördüm. Bu noktada sitemizin yazarlarından Ant Köksal’ın hakkını vermek lazım. Gerçekten de Heri Potter kardeşimiz Spice Gils’ün tek kişilik olanı olduğunu kanıtlamakta gecikmedi. Kasedini sabırsızlıkla bekliyorum. Neyse geyiği bir yana bırakırsak Ant abinin tabiriyle bu dört göz cücenin oynadığı Quiddittch adlı oyun, bu sefer karşımıza bir bilgisayar oyunu olarak çıkıyor. Bana enteresan gelense bir kitabın nasıl bu kadar hit olduğu. Sonuç olarak Türkiye’deki her insanın okumasında Cin Ali ve Ayşegül karakterlerinin katkıları yadsınamaz. Ama ben hiç bir Türk programcının “Aha bu işte *ok gibi para var. Hemen oyunun yapiyim de, köşe oliyim!” dediğini görmedim. Yani demek istediğim bu Heri Potter’ın bir nevi insanların kalplerini fethettiği. Kısaca ben bu yazı sonrası yüzlerce tepki maili almayı çoktan kabul ettim.

Evet oyunumuz gene EA Games yapımı, Warner Bros damgalı. Tabi hal böyle olunca insanın bu oyun için ilk yourumu “Vay be demek adamlar bu Hayri sayesinde iyi para götürmüşler” oluyor. Doğruyu söylemek gerekirse az daha oyun beni bile saracaktı. Zor dayandım.
Oyun anlaşılacağı üzere bir çocuk oyunu. Yani nasıl Barbie’nin oyunu yapıldıysa sadece çocuklara hitap ettiyse bu da o durum. Oyunda Quidittch denilen bu oyunu oynuyorsunuz. Oyunu bilmeyenler için özetlemek gerekirse süpürge üstünde uçup gol atmaya çalışıyorsunuz. Sonra o “Golden Snitch” denilen zımbırtıyı yakalayıp hem oyunu bitirp hem de kazanmaya çalışıyorsunuz.
Oyuna ilk baktığımızda Fifadan hiç farkı olmadığını görüyoruz. Aynı mantık. İlk önce Hogwarts hokus pokus okulundaki turnuvayı kazanıyorsunuz. Sonra da ver elini Dünya Şampiyonası. Oyunun grafikleri güzel bu açıdan 80 puan yeterli olur sanırım. E insanda haliyle düşünmeden edemiyor ve EA Games’e okkalı bir küfür etmek istiyor. E be kardeşim bu oyuna o kadar kasacağınıza bize şöyle kralından Pro Evolution Soccer 3’le yarışabilecek bir Fifa çıkaraydınız ya. Ama nerdeeeeeeeeeeeeee?

Oyunun oynanabilirliği mükemmel. Yani bu oyuna yüksek puan vereceğim aklımın ucuna gelmezdi. Ama biz yazarların görevi oyunu her yönüyle yorumlamak olduğundan, bu oyunun oynanabilirliği aşırı derecede kolay olduğu için puanını 80 olarak uygun gördüm. İtirazı olan varsa belirteyim. Kanaat notu bu kardeşim. Tabi bu kanaat notunun kötü olmasında, bu oyunun tam bir Fifa özentisi olması da etkili oldu. Heh geldik sese. Sesler gerçekten berbat. Müzikleri saçma. Tüm oyun boyunca kendinizi iyilik perisi gibi hissediyorsunuz. Halbuki oyundaki bludger denilen sopayı alacan uçan oyuncuların kafalarında kıracan bak nasıl efekt oluyor. Ama tabi oyun böyle olmadığı ve maçlarda kazanmak için gaza bile getirmediği için, ses açısından zayıf kalıyor. Efektlerse bayık. Yani napiyim ben öyle efekti. Oyun vınn vjjjjjjjj sesinden geçilmiyor haliyle bayıyor. Bu açıdan bu oyuna ses açısından 45 puan (geçer not) yeterli olacaktır.
Neyse yazının sonunda büyük ve saygı duyulası insan Ant Köksal’ın gene 27 Ocak 2002 tarihinde yaptığı bitirişi koyuyorum.

“Sadede gelirsek, çocuk oyunu bu. Toplam 25-30 bölüm falan var, yarısından sonra daha fazla dayanamayıp kaldırdım. Büyükler uzak dursun diyorum, diyemeyeceğim, çünkü evdeki küçük çocuk nasıl olsa aldıracak bunu size. Şimdiye kadar nasıl Hugo aldıysanız, bunu da alacaksınız. Yine de siz uzak durun, ruh sağlığınız bozulmasın. Çocuğunki şimdiye kadar Hugo, Power Rangers, TeleVole, Sabah Öküzleri ve bilumum sığırlar için özel hazırlanan programlar sayesinde bozulmuştur zaten, artık hayır gelmez...”

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 21:59
Kalan Karakter : 300 Gönder
Harry Potter: Quidditch World Cup

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×