HDMI 2.1a güncellemesi geliyor

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 29.12.2021 - 15:35
HDMI 2.1a güncellemesi önümüzdeki geliyor. Yeni sürüm Kaynak Tabanlı Ton Eşleme (SBTM) aracılığıyla HDR deneyimini iyileştirecek.

HDMI 2.1a güncellemesi önümüzdeki geliyor. HDMI.org'da çıkan bilgiye göre yeni sürümün Kaynak Tabanlı Ton Eşleme (SBTM) aracılığıyla HDR deneyimini iyileştireceğini ve optimize edeceğini onaylanıyor.

HDMI 2.1a güncellemesi, oyunculara daha iyi bir görsellik sunacak

Bu yeni teknoloji, hem kaynak hem de hedef cihazların yeni standartta (konsol/PC ve TV/monitörde olduğu gibi) desteklenmesini gerektiriyor. Bu sebeple, 2022 boyunca bir dizi yazılım güncellemesinin olmasını bekleyebiliriz. HDMI 2.1a güncellemesi, PC kullanıcıları ve oyuncular için, özellikle çok pencereli sistemlerle çalışanlar için önemli olabilir.

HDMI 2.1a güncellemesi geliyor

Görüntünün kaynağı (örneğin GPU), ton eşlemenin kontrolüne sahiptir, çünkü HDMI 2.1a özellikli cihazlar, kullanıcıların aynı anda SDR veya HDR için optimize edilmiş içeriğe sahip, ayrı pencerelere erişim sağlamasına izin vermekte. HDR10, HLG, vb. gibi HDR teknolojileri eskisi devam edecektir, zira HDMI 2.1a o alanlarda yeni bir özelllik getirmiyor. HDMI 2.1a güncellemesi, HDR deneyimini iyileştirmeye yönelik olacak.

Kaynak Tabanlı Ton Eşleme - SBTM Nedir?

HDMI.org'dan yapılan açıklamaya göre: "Kaynak Tabanlı Ton Eşleme (SBTM), HDR eşlemenin bir kısmının görüntüleme cihazı yerine kaynak cihaz tarafından gerçekleştirilmesine izin veren yeni bir HDR özelliğidir. SBTM, özellikle HDR ve SDR'nin bulunduğu durumlarda kullanışlıdır. Video veya grafikler, resim içinde resim veya entegre video pencereli bir program kılavuzu gibi tek bir resimde birleştirilir. SBTM ayrıca bilgisayarların ve oyun cihazlarının, kullanımı en üst düzeye çıkarmak için otomatik olarak optimize edilmiş bir HDR sinyali üretmesini sağlar."

SBTM ile DLSS teknolojilerinin birleştiğini düşündüğümüzde, PC'lerimizden alacağımız grafik kalitesi son derece yüksek olacaktır.

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 21.01.2022 01:46
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.12.2021 16:37
Peki tvde nasıl bir günceclleme olucak tv 2.1 hdmi a farklı bir versiyonmu olucak yani yeni tv alıcaklar artık 2.1a olmasına mı dikkat edicek anlamadım.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.12.2021 18:00
Haberin ilk cümlesini bir daha okuyun, anlamadıysanız bir daha okuyun. Zaman nerde zaman? :D
MK Okuru
MK Okuru 30.12.2021 12:21
Orayı sen doldurcan ahahahah…. Senedir belki belki hafta Mk yazarları deneysel takılıyor :) şaka yapıyorum lütfen banada lanet okumayın :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.12.2021 16:29
Ps5 de niye yok la bu zımbırtı
Kalan Karakter : 300 Gönder
HDMI 2.1a güncellemesi geliyor

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×