1/2

Headhunter: Redemption

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Jack ve Leeza X'in ilk oyunun 20 yıl sonrasında geçen macerası.
Platformlar PlayStation 2
Headhunter: Redemption
  • Yapımcı - Yayıncı Amuze - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 73
Artılar Oyunun adının Headhunter olması dışında pek bir şey yok…
Eksiler Sıradan aksiyon ve puzzle elementleri, Leeza X, Jack Wade'in yerini tutmuyor.

Sega’nın Metal Gear Solid tadındaki aksiyon oyunu Headhunter, Amuze tarafından DreamCast için hazırlanmış ve oyun bu konsolda oldukça beğenilmişti. Bazı aksiyon öğeleri ile ilk bakışta Metal Gear özentisi gibi dursada, Headhunter’ın orijinal yönlerinin olduğu da bir gerçekti. Kendine has puzzle elementleri, orijinal karakterleri, muhteşem diyalogları ve zevkli boss savaşları ile DC’de çok kaliteli bir oyun oynamıştık. Özellikle şehir içinde motosiklet kullanımı bu tarz bir oyunda daha önce hiç görülmemişti. İlk oyunu çok beğenen oyuncular eminim Headhunter: Redemption’ı benim gibi dört gözle bekliyorlardı, sonunda Jack Wade yanına Leeza X adında genç bir bayanı da alarak geri döndü.

Jack’in dönmesi güzel de, bu dönüş pek ihtişamlı olmadı ?

Redemption ilk oyundan yaklaşık 20 yıl sonrasını konu alıyor. Oyun Jack’in geçmişte babası tarafından öldürülmek istenen Leeza adındaki kızın hayatını kurtardığını gösteren bir video ile açılıyor. Daha sonra Jack Wade ve ona ilk oyunda büyük yardımları dokunan Angelina Stern’in artık yaşlanmış olduğunu görüyoruz. Gelecekte de kafa avcılığına devam eden Jack, Leeza ile yeniden karşılaşıyor ve onu bir görev sırasında suçüstü yakalar, tabi kahramanımız onun kurtardığı küçük kız olduğunu fark eder; fakat Leeza onu tanımaz. Leeza artık değişmiştir, o küçük masum kızın yerini Leeza X adında bir bilgisayar korsanı almıştır. Jack’te Leeza’yı kendi tarafına çekerek onunla ortak çalışmaya başlar.

Organ mafyasından sonra bu kez Colony askerlerine karşı mücadele ediyoruz.

Redemption’daki maceramıza Leeza X ile başlıyoruz. Kontroller ilk oyun ile benzerlik gösteriyor, bu da iyi bir şey olsa gerek. Göze çarpan ilk değişiklik hedefleme sistemindeki farklılık oluyor, artık hedef alırken düşmanın üzerinde kocaman bir ikon gözüküyor. Bu ikon genellikle hareketli oluyor, ama Leeza’yı sabitlersek daha iyi hedef alabiliyoruz. Aslında hedefleme sisteminde fazla bir değişiklik olduğu söylenemez, çünkü ilk oyunda ikon olmasa da Jack bütün atışlarda hedefini vuramıyordu, yine de bu ikon sistemi isabet oranımızı ilk oyuna göre biraz düşürüyor. Hedefleme sistemi başlarda garip gelecek, hatta sizi kızdıracaktır; ama oyunun ilerleyen bölümlerinde bu sisteme alışıyorsunuz. Neyse ki oyunun başında gelen düşmanlar fazla zorlu sayılmaz, bu sayede kontrollere alışmanız için fırsat doğuyor. Oyunun ilerleyen bölümlerinde ise düşmanlarınızın yapay zekasında fazla bir ilerleme olmasa da, sayılarının artması sonucu işiniz zorlaşıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×