Hearts of Iron III

Yusuf Tansu Büyüktalaş
Yusuf Tansu Büyüktalaş 3.06.2010 - 12:31
Devlet yönetimini elinize almanın zamanı geldi
"Yazı için Yusuf Tansu Büyüktalaş'a teşekkür ederiz."

Çağımızda artık savaşlar meydanlarda değil masalarda kazanılıyor. Çoğu ülke; güçlü, kaslı ve yetenekli askerler yetiştirmek yerine akıllı diplomatları tercih ediyor. Hearts of Iron serisi de böyle bir yapım. Alışılagelmiş strateji oyunlarının arasından sıyrılmayı başaran seri, üçüncüsü ile birlikte yine farkını ortaya koyabilecek gibi görünüyor.

II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası Avrupa

Serinin ilk iki oyununda olduğu gibi Hearts of Iron 3 de (HOI3) İkinci Dünya Savaşı öncesinde başlıyor. Yapımda 1936-1948 seneleri arasında gerçekleşen önemli olaylara yer verilmiş. Yani 1936’da Hitler’in Almanya’nın başına geçmesiyle başlayan yapım, savaş bittikten sonra, 1948’de Federal Almanya’nın kurulmasıyla sona eriyor. Serinin eski oyunlarına nazaran HOI3’de, hem önemli hem de fazla duyulmamış olaylara yer veriliyor. Ayrıca savaşın gidişatını değiştiren kritik kararlar da yapıma eklenmiş.

HOI3, eski oyunlardan ziyade daha karmaşık bir hal almış gibi görünüyor. Avrupa’da savaş öncesi kaos ortamında, yönettiğiniz ülkeyi ayakta tutabilmek için gerçekten kritik kararlar almanız gerekebiliyor. Ülkenin içişleri ile ilgili bir karar almadan önce “Halk” ve “Ordu” unsurlarını göz ardı ederseniz, daha savaş başlamadan yenik düşmüş olursunuz.

En iyi General mi? En iyi politikacı mı?

Oyunda serinin eski yapımlarına göre politika ve askeri strateji öğelerine daha fazla önem verilmiş. Sonuç olarak artık ekonominizin daha iyi olması veya askeri teknolojinizin en yüksek seviyede olması size savaşı kazandırmıyor. Eski HOI yapımlarını oynayan oyuncular bunun bilincinde olabilir, fakat HOI3’e yeni başlayanlar için farklı bir yapıya sahip.

Hangi ülkeyi seçerseniz seçin, savaş öncesi devletinizi hazır hale getirmelisiniz. Yani halkı bilinçlendirerek onları duruma hazır tutup, ordunuza gönüllü askerler alabilir, ordu giderlerinde büyük bir tasarruf elde edebilirsiniz. Zaten savaşa doğru giden Avrupa, karışık durumda olduğu için ülke halkları panik halinde. Aranızı halkla iyi tutarsanız, mücadeleye en sağlıklı giren ülkelerden biri olabilir hatta savaşı en başından kazanabilirsiniz. Ülke içi politikalar haricinde, dışişleriniz de çok önemli. Oyunda içişlerinizden çok dışişlerinize de önem vermeniz gerekecek. Yapımda ülkeler savaş öncesi taraf olmaya başlayacak. Bu taraflar Müttefikler, Mihver Devletler ve Tarafsız kalan ülkelerden oluşuyor. İlk başlarda tarafsız kalsanız bile eninde sonunda bir yöne çekiliyorsunuz. Bir nevi zorla savaşa dahil oluyorsunuz. Bu sebep ile aranızı diğer ülkeler ile iyi tutmazsanız, savaş başladığında yağmalanan bir dükkan gibi darmadağın olabilirsiniz.

Politikadan sonra gelen en önemli unsur ise Generaller. Oyunda bir General kadromuz olsa bile, politikada olduğu gibi savaş ve ordu kararlarında da sizin sözünüz geçecek. Doğru birimleri, doğru zamanda, doğru hareket ettirmek hayat kurtaracak. Askeri strateji ve ordu yönetmede de bir yığın ayrıntıya giren yapım, size asker çıkarmak ve tabur kurmakta bir çok seçenek sunuyor. Yapabileceğiniz en iyi stratejiyi kurup en sağlıklı politikayı yapıp, savaşın başlamasını bekleyebilirsiniz.

Oyun değil devlet yönetimi

Serinin eski oyunları bilindiği gibi inanılmaz derecede ayrıntıya sahipti. Hiçbir stratejide göremediğimiz ayrıntıları bu seride görebilmiştik. HOI3 ise bunu ikiye katlıyor. 150’den fazla seçebileceğiniz ülke ve 4.500 tane yönetiminden sorumlu tutulacağınız kara vilayeti ve 1.500 adet deniz vilayeti yapımda yer alacak. Günümüz devlet yönetimlerinden farkı olmayan yapımda, serinin eski yapımlarını oynamamış kişilerin oyundan hayli zorlanacakları kesin. Bu özellikler ile bile göz doldurmayı başarabilen HOI3, daha çıkmadan heyecanla beklemenize sebep olabilecek niteliklere sahip. Bekleyip hep birlikte göreceğiz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 9.12.2022 12:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
Hearts of Iron III

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×