Heatseeker

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Rüzgarla konuşanlar
Platformlar PSP
Heatseeker
  • Yapımcı - Yayıncı IRGurus - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 60
Artılar FPS açısında uçaklarla stres atmak, Multiplayer modu
Eksiler Görev çeşidi az, kötü grafikler
IR Gurus firmasının elinden çıkan Heatseeker, PSP platformuna çıkmış az sayıda uçak oyunlarından biri olarak yerini alıyor. Yapımcı firma daha önceki yıllarda da yine uçak oyunları üzerinde çalışmıştı. Bu bakımdan Heatseeker için başta ümitlenmemek elde değildi. Modern zaman ve mekanlarda geçen yapım, günümüz savaş uçaklarına ev sahipliği yapıyor. Derinlemesine olmayan içerik ve donuk bir hikayeyi ancak sıkı bir eğlence ortamı kurtarabilirdi ki, ne yazık ki yeteri kadar eğlendiğimizi de söylemek pek mümkün olmuyor.

Heatseeker’da ne yaptığınıza ya da ne olduğuna dair bir hikayeye ihtiyacımız bulunmuyor. Zaten hikayeye dair de ortada pek bir şey bulunmuyor. Karayip’lerden, Antartika’ya uzanan mekanlarda başlarda kilitli olan uçaklar nedeni ile kısıtlı bir seçim şansımız bulunuyor. Bununla birlikte zamanla F/A-18 Hornet, F-15, F-16, MIG-31, SR-71 Blackbird, F-22 Raptor ve daha pek çok tanıdık savaş jetlerini kullanma fırsatı buluyoruz. Jetlerin her biri farklı hız, kabiliyet ve savunma özellikleri taşıyor. Bununla birlikte aralarındaki farkları derecelendirme olarak görmekten başka kullanım sırasında ayırt etmek çok fazla mümkün olmuyor. Görevler öncesi bölüm içeriği, senaryo ve görevlerimiz hakkında kısa brifingler veriliyor. Aslında çok fazlada anlamı olmayan bu brifingler, diğer konsollara göre PSP versiyonunda biraz daha kısa tutulmuşlar. Otuz beş görevin bulunduğu kariyer modunda başlardaki birkaç bölüm eğitim uçuşlarını da kapsıyor. İlk birkaç görev boyunca adadaki üssümüzü korumak maksadı ile temel uçuş kuralları öğretiliyor. Adadaki üs ile başlayan maceramız ise bizi uluslar arası bir krizin eşiğine getiriyor.

Az bulutlu açık geçecek

Heatseeker için aslında bir bakıma uçan FPS demek de mümkün. Zira oyun boyunca gördüğümüz her şeye ateş ediyor, ortalığı cehennem alanına çeviriyoruz. Sınırsız cephanenin de etkisi ile bol miktarda uçak kovalıyor, karadaki nesnelere bomba bırakıyor, denizdeki gemilere ise torpido atıyoruz. Karşıdan bakıldığında görevler yalnız bir şeyleri havaya uçurmak değil, size gelen tacizler ve bombalama tehditlerine karşı da koruma sağlamak olarak görülüyor. Ancak içerden bakıldığında koruma görevlerinin de aslında yine sizin bir şeyleri havaya uçurmanız gerektiği ortaya çıkıyor. Görevler içinde kontrol noktalarının bulunması ile tekrardan kaçınılmış olsa da, düşük sağlık seviyesi ile son saklanan noktadan başlamak başarıyı sağlamaya yetmiyor. Bu nedenle tekrar eden bir oynanabilirlikten kurtulamadığı gibi yaratıcı görevler de ne yazık ki yapımda mevcut değil.

PSP versiyonu diğer konsollar ile karşılaştırıldığında görevlerin daha kısa ve kontrollerin daha zor olduğu görülüyor. Oyunun zorluk seviyesi normal düzeyde olmakla birlikte kontrollerde yaşanan bazı zorluklar nedeni ile yapım olduğundan daha çetin bir havaya bürünmekte. Dört kişiye kadar destekleyen Multiplayer modunda ise ara ara takılma problemi boy gösteriyor. Beş farklı moda sahip olan Multiplayer’da it dalaşı ve takım bazlı üs savunma-ele geçirme tarzı oyunlar oynamanın ise eğlenceli olduğu söylenebilir. Büyük tasarlanmış haritaların ise biraz boş bir havası olduğu görülüyor. Genellikle bulut temalı koşullarda görülebilen binaların ise daha çok bloklar şeklinde olduğu söylenebilir. Uçak modellemelerinin iyi olduğu yapımda, kara modellemelerinde ise kaplamalara özenilmediği açıkça görülmekte. Patlama efektlerinin ise başarılı olduğu söylenebilir. Gerçekçilikten yana olanlar için ise bir kokpit kamerasının bulunmaması üzücü bir durum. Seslerin ise grafiklerden aşağı kalır bir yanı olmadığını söyleyerek geçebiliriz. Heatseeker daha çok teknik sorunları olan, eğlenmekten ziyade oyalanacak bir şeyler arayan arcade severlere hitap edecek bir oynanabilirliğe sahip.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2022 06:43
Kalan Karakter : 300 Gönder
Heatseeker

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×