1/2

Heavenly Sword

Heavenly Sword

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Kratos'a dişi rakip...
Platformlar PlayStation 3
Heavenly Sword
  • Yapımcı - Yayıncı Ninja Theory - SCEE
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 94
Artılar Harika grafikler, zevkli oynanış, müthiş animasyonlar, sanatsal konu ve müzikler, inanılmaz kaliteli ara sahneler, iki farklı karakterle oynayabilme imkanı, mükemmel uyumlu Sixaxis-Motion sensetive özelliği, bol hareket ve combo seçeneği
Eksiler Kısa oyun süresi, küçük frame düşüşleri
"Yazı için Ertunga Gündüz'e teşekkür ederiz."

Ninja Theory tarafından geliştirilen Heavenly Sword(HS), ilk olarak 2003 yılında konsept bir video ile Xbox’a özel olarak tanıtılmıştı. Aradan 2 yıl geçti ve E3 2005’de karşımıza PlayStation 3’ün özel oyunu olarak çıktı ve oldukça etkileyici bir video ile herkesin beğenisine sunuldu. Zaman içinde gösterilen video ve resimler yapımın God of War kopyası bir oyun olarak görünmesine sebep olmuş olsa da, heyecanla beklenildi. Özellikle ana karakter Nariko oyunun en göze çarpan kısmıydı. Ancak bu tip oyunların vazgeçilmezlerinden biri olan zıplama hareketinin olmayacak olması HS için bazı soru işaretlerine sebep oldu. Geçtiğimiz yılın ortalarında oldukça kısa bir demosu yayınlandıktan sonra büyük bir kısım oyunu beğenmişti, fakat demo çok kısa bir oynanış sunduğundan her konuda çok da bilgi vermiyordu. Uzun bekleyişten sonra 2007’nin sonlarına doğru tam sürümü raflardaki yerini aldı ve daha ilk dakikadan itibaren kalitesini gösterdi. Türdeki tek rakibi olan God of War’a rağmen oldukça başarılı bir oyun olacağını belli etmişti.

Kutsal kılıç kınından çıktı

Heavenly Sword, adından da anlaşılacağı gibi cennete ait bir kılıç ya da inanış öyle. İçinde büyük bir güçle beraber kullanıcısı için kara bir sonu da barındırıyor ve bu yüzden bu kutsal kılıcı kullanması için en doğru kişi bekleniyor. HS birbirine çok bağlı olan bir halk tarafından korunuyor ve tek bir inançları var. Onları koruyan liderlerinin çocuklarından biri Heavenly Sword’u ellerinin arasına alacak ve sahip olduğu gücüyle beraber barışı getirecek. Ancak liderin kız çocuğu olunca bu inanış da halk için sonlanıyor, ama kılıcı isteyen diğer bir kişi Kral Bohan, Nariko’nun babasını kaçırınca, güzel kızımız Heavenly Sword’u alıyor ve hikayemiz başlıyor.

Oyunumuz oldukça sanatsal işlenmiş konusuyla en başta oyuncuyu içine almayı başarıyor. Çünkü Nariko’la attığımız her adımımızla beraber, verdiğimiz büyük mücadeleyi kazanmaya biraz daha yaklaşıyoruz, fakat aynı zamanda gerçekleşecek hazin sona da yaklaşmış oluyoruz. Ama Nariko’nun inancı, isteği ve güzelliği sayesinde sizde kendinizi ister istemez bu büyülü dünyaya kaptırıyorsunuz.

Kabullenilen lanete adım adım

Öncelikle HS’nin kendi türündeki birçok rakibinin önünde bir aksiyon-macera oyunu. Tabi her oyun gibi eksileri de var ama artıları o kadar fazla ki eksilerini görmüyor insan, görse de dikkate almıyor. Bu yüzden ilk olarak artıları ele alalım. Nariko ile oyun boyunca Heavenly Sword’u kullanıyoruz ve bu sayede çok sayıda hareket ve combo yapabiliyoruz. Speed Stance, Range Stance ve Power Stance adında 3 farklı hareketimiz var. Genel olarak kare ve üçgen tuşlarıyla saldırı yapıyoruz ve aynı anda L1-R1 tuşlarını da kullandığımızda diğer hareketlerde gerçekleşiyor. Şimdi bu saldırılardan biraz bahsedelim. İlk olarak Speed Stance adındaki sürekli kullanabildiğimiz normal saldırımız mevcut. Bunun dışında Range Stance ise L1 tuşuna basılı tutarak gerçekleşen ve stil olarak Kratos’un kılıçlarını andıran, uzun mesafeli ama zayıf vuruş gücüne sahip saldırı türü. Son olarak da Power Stance, R1 tuşuna basılı tutarak gerçekleşiyor ve kısa mesafeye sahip olmasına rağmen, Nariko’nun en güçlü kılıç darbeleri bu saldırı şekliyle gerçekleşiyor. Ayrıca oyunda çok fazla sayıda combo mevcut ve Nariko bu comboları çok sanatsal bir şekilde gerçekleştiriyor ve oyundaki combo sisteminin en güzel yanıysa kullandığımız saldırı türlerini anında değiştirebiliyoruz, o geçişi çok başarılı bir şekilde yapmışlar ve oyuna oldukça zevk katmış diyebilirim.

Bir de yaptığınız combolarla dolan bir barınız var. Bar dolduğunda en güçlü saldırınızı yapabiliyorsunuz ve bu combolar sayesinde açabileceğiniz birçok ekstra içerikte mevcut. Bunun dışında benzer oyunlarda görmeye alışık olduğumuz zıplama ve savunma hareketleri ne yazık ki yok. İlk bakışta büyük bir eksi gibi görünse de, Nariko oyun boyunca düşmanlarına öyle saldırılar yapıyor ki yere inmiyor diyebiliriz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×