1/6

Heavy Rain

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Gözyaşlarının yağmura dönüştüğü an
Platformlar PC, PlayStation 3, PlayStation 4
Heavy Rain
  • Yapımcı - Yayıncı Quantic Dream - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 95
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Kaliteli modellemeler, müthiş kurgu, sesler, müzikler, hoş kontroller
Eksiler Ufak tefek hatalar
Mutluluk, küçük kırmızı bir balon kadar tatlı, ama onun kadar da narindir. Onu koruyup kolladığınızda, ölene dek sizle kalır. Tersi olduğunda ise, mutsuzluk sizi kolayca avucuna alır. Önüne geçemezsiniz...

NOT: Yazının Italik olarak yazılan bölümleri, hikâyenin başlangıcıyla ilgili bilgileri içeriyor. Eğer başlangıç hakkında bilginiz yoksa ve öğrenmek istemiyorsanız (bu bilgiler açıklanmıştı), bu bölümleri atlayabilirsiniz.

Karısı ve çocuklarıyla birlikte mutlu bir yaşam süren Ethan Mars, başarılı bir mimar ve her şeyden önce iyi bir insandır. O gün yine mutlulukla yatağından kalkmıştı, ama bu kez farklı bir mutluluktu bu. Oğlu Jason'ın doğum günüydü. Kısa süre camdan dışarıyı izledikten sonra duşa girdi ve tıraş oldu. Henüz erken saatlerde alışverişe giden ailenin diğer sakinlerini oldukça şık ve bakımlı olarak karşılamak istiyordu. Nitekim alt kata iner inmez sevgili eşinin ve çocuklarının geldiğini gördü...


Heavy Rain, duyurulduğu dakikadan itibaren merakla bekleniyordu. Tekil olarak bahsetsek de içinde farklı karakterler ve onların yaşam tarzlarına göre gelişen olayları barındırıyor. İşler yolunda giderse farklı, gitmezse de farklı sonuçlarla karşılaşıyoruz. Böylelikle her daim merak duygunuz taze kalıyor ve yeni detaylar, Heavy Rain'in çekiciliğini artırıyor.

Heavy Rain


Oyunun sabit diske yüklenmesinin tamamlanmasından sonra, zorluk seviyesini belirliyor ve Quantic Dream'in şaheserine adım atıyoruz. Yönetimimizde Ethan var. Evin içinde yaptığımız ufak işler sonucunda kontrollere alışmak zor olmuyor. Ekranda sağlık barı ve harita gibi göstergeler yok. Böylesi daha gerçekçi olmuş. Sadece etkileşime girebileceğiniz eşyalar veya karakterler olduğunda, basmanız gereken tuşlar gösteriliyor. Banyo yapmadan önce üzerinizdekileri çıkarabilir, ıslak vücudunuzu havluyla kurulayabilir, diş fırçalayabilir veya sakal tıraşı olabilirsiniz. Hareket algılayıcı kontroller sayesinde Heavy Rain'in zevkini, daha ilk dakikalardan alıyorsunuz. Örneğin tıraş olurken, PS3'ün gamepad'ini yavaşça yukarı - aşağı sallamalısınız.

Mars ailesinin evinde neşeli sesler yükselmekteydi. Anne, gelir gelmez mutfağa geçti ve yemek için hazırlıklara başladı. Çocuklar ise, bahçede oynuyordu.

Şimdi ne yapmak istersiniz? Karınızla vakit geçirmek mi, yoksa çocuklarla ilgilenmek mi? Ethan'ı önce eşinin yanına doğru hareketlendirelim. Kafasında birden fazla soru çeşidi beliriyor. Hatta bu aşamadan önce de nereye gitmek ve ne yapmak istediği hakkında da sorular var. Eşiniz sizden yemeğe yardım etmenizi, müzik setini çalıştırmanızı veya çocuklarla oynamanızı isteyebilir. Diyelim ki hiç birini kabul etmediniz ve onu öpmek istediniz. Bu da mümkün, ama duruma uygun olarak cevabınızı da alıyorsunuz.

Heavy Rain


Bazı arkadaşlar oyunun tam versiyonunu oynamadan demo üzerinden yazdığımızı düşünmüş. Umarız KAPAĞI görürler. Resmin üzerine tıklayarak büyük halini de görebilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×