1/2

Heavy Rain

Güven Gümüş
Güven Gümüş 3.06.2010 - 12:31
Quantic Dream'dan Heavy Rain bombası
Bu yıl Los Angeles'ta gerçekleştirilen E3 fuarında birbirinden iddalı oyunlar oyunseverlerin beğenisine sunuldu. Daha önceden duyurulmuş olanların yanında ilk kez E3 fuarında duyurulan oyunlar da vardı. İşte bunlardan bir tanesi de Quantic Dream firmasının yeni projesi Heavy Rain’di.

Quantic Dream değince aklımıza hemen Fahreinheit geliyor. 2005 yılında çıkardıkları oyunla firma gönüllerimize taht kurmuştu. Sinematik sahneleri ve interaktif dünyası ile büyük ilgi çeken Fahreinheit, oyunseverler tarafından çok beğenilmişti. Esrarengiz cinayetlerin ve bilinmeyen güçlerin etkisindeki Lucas Kane isimli karakteri yönetip cinayetleri ve kendisini kontrol eden tuhaf gücü araştırıyorduk. Yapım o kadar sürükleyiciydi ki, her an farklı bir şeyler karşılaşmak mümkündü. Fahreinheit’ın her sahnesi bir filmden alınmış gibiydi. Özellikle kontrolleri o kadar gerçekçi yapılmıştı ki, her hareket farklı tepkilere yol açıyordu

Quantic Dream için az ama öz oyun yapan bir firma diyebiliriz. Fahreinheit’den sonra çeşitli söylentiler çıkmıştı. Kimileri Fahreinheit’ın devamının olacağını, kimileri ise farklı bir oyun olacağını söylemişti. Ancak Quantic Dream E3 fuarına kadar sessizliğini korudu ve E3 fuarında bombayı patlattı. Quantic Dream yeni projesinin ismini Heavy Rain olarak açıkladı. Şimdi sıkı durun! Heavy Rain’de daha önce hiçbir oyunda görülmeyen ve kullanılmayan görsel efektler ve animasyonlar kullanılacak.

Üç, iki, bir kamera

Her şeyden önce konu hakkında net bir bilgi yok. Quantic Dream E3 fuarından sonra çalışmalarını gizlilik içinde sürdürüyor. Bizde E3 fuarında yaşananları anlatalım. Oyunun videosu yayınlandığı zaman, videoyu izleyen herkes büyük şaşkınlık içindeydi. Video o kadar gerçekçiydi ki, izleyenler bir an oyun mu yoksa bir film mi izliyormuş hissine kapıldılar. Bende sizlere oyunun E3 fuarında büyük ses getiren videosunu ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

Video kameranın çalışması ile başlıyor. Görüntü netleştiğinde kameranın önünde bir iskembe ve sol taraftan içeriye gelen genç bir kız görünüyor. Kızın ismi Mary Smith. Hemen söyleyelim bu odada oyuncu elemeleri yapılıyor ve Mary Smith’de bu elemelere gelen adaylardan birisi. Kameranın arkasındaki yönetmen, kıza iskembeye oturmasını ve kendisini tanıtmasını söylüyor. Genç kızda adının Mary Smith ve 24 yaşında olduğunu söylüyor. Sonra kız konuşmaya başlıyor. İşte oyunun en can alıcı noktasına geldik. Kız konuşurken kameramanda kızın yüz bölgesine zoom yapıyor. Kızın yüz şekli gerçek bir insanın yüz şeklinden farksız olarak hazırlanmış. Konuşurken ki gülmesi, yüzündeki ifadesi, mimikleri, parmaklarını oynatması gerçek insan hareketleri ile birebir örtüşüyor. Modellemeler o kadar geçekçi olmuş ki, insana film izliyormuş hissi veriyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×