Hell in Vietnam

Hell in Vietnam

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Tek düze şekilde Vietnam'da savaşmak
Platformlar PC
Hell in Vietnam
Merlin Puanı 41
Artılar Düşük sistem ihtiyacı
Eksiler Grafikler, sesler, tek düze oynanış, aptal yapay zeka
Vietnam Savaşı genel olarak oyunlarda 2. Dünya Savaşı kadar çok konu olmadı. Arada sırada çıkan yapımlar oldu. Ama bunların bazıları sadece tekdüze olmaktan gidemedi. Vietnam’daki cehennemi iyi bir biçimde ekranlara taşıyan oyunlardan biri direk olarak ismi aklıma gelen “Vietcong” var. İlki başarılı olan yapımın, ikincisi ilki kadar olmasa da genel olarak iyi bir yapım sayılırdı. Hiç değilse, Vietnam’ı anlatmaya çalışan vasat oyunlardan daha kaliteli ve üstünde uğraşıldığı belli oluyordu. Bir süre önce Vietnam Savaşı’nı konu alan, Hell in Vietnam adında bir FPS çıktı. 2. Dünya Savaşı’ndan farklı diyerek oyunu bilgisayarıma kurdum ve oynamaya başladım.

Dümdüz

Yapım düz bir FPS ve herhangi bir özelliği yok. Vietnamlılara karşı savaşmaya gelmiş, bir askeri kontrol ediyoruz. Yaptığımız tek iş belirli rotada ilerleyip, gerekli yere ulaşmak ve önümüze çıkan Vietnamlıları öldürmek. Son derece kolay çizgisel ve basit bir oynanış var. Özellikle basit oynanışı iyice basitleştiren yapay zekanın noksanlığı en büyük sebeplerden biri. Karşımıza çıkan düşmanlardan hiç memnun olmadım. Çoğu saklanmadan direk dümdüz ateş ediyorlar. Bu şekilde onları vurmak çok kolay oluyor. Birde ilginç bir nokta daha var. Yapay zeka sadece sizi vurmaya programlanmış gibi. Bir çalı içine girip saklanmaya çalışsanız bile, 40KM ötede olan Vietnamlı rakipler bizi ellerinle koymuş gibi bulup, tam isabet ettirebiliyorlar. Çatışmalarda yanımızda ayrıca Amerikan askerleri de var. Ancak onlarında yapay zekası Vietnamlılarla aynı şekilde çalışıyor. Çoğu saçma ve oldukça basit bir biçimde ölüyor.

Hell in Vietnam’da Chrome grafik motoru kullanılmış. Ancak grafik motorunun bir etkileyiciliği yok. Son kullanım tarihi geçmiş kaplamalar her yere hakim durumda. Güdük modellemeler de bunlarla beraber görsel yönde sırıtıyor. Son dönem oyunlarını oynayanlar için Hell in Vietnam’ın grafikleri oldukça kötü gözükecektir. Oyunun sesleri de iyi değil. Karakterler sadece iki adet kelime sarf ediyor, bunun dışında başka kelime söylediklerini duymadım. Ses efektleri de iyi değil.

Sabır taşı çatlar

Haritada sürekli olarak görünmez duvarlar var. Başka bir yere gitmek istersek oyun buna izin vermiyor ve engele takılıyoruz. Sadece belirli yönden gitmemiz lazım. Bu bir süre sonra can sıkıntısı oluyor. Silah seçenekleri genel olarak iyi sayılabilir. Vietnamlıların silahlarını kullanabiliyoruz. Aynı şekilde çevrede başka silahlar da bulabiliyoruz. Cephanede ölen düşmanlardan çıktığı ve çevreden kolayca bulunduğu için sorun olmuyor. Yine etrafa saçılmış sağlık paketleriyle düşen sağlığımızı yükseltebiliyoruz.

Hell in Vietnam’ın tek iyi yanı kötü grafiklerine rağmen sistem ihtiyacı sayılabilir. Sistemi düşük ve zaman geçirmek isteyen oyuncular belki deneyebilir. Bunun dışında oldukça kötü bir oyun. Kesinlikle uzak durulması lazım. Zaten kaliteli birçok oyunun çıktığı şu sıralarda adı da hiç hatırlanmayacaktır.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 9.03.2021 10:20
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×